Feministin vastakohtahan ei ole sovinisti. Onko feministin vastakohta maskulinisti?
Kysymys
6
272
Vastaukset
- matemaatikko xy
naisvihaaja.
feministi = miesvihaaja.
feministin vastakohta = naisvihaaja
x2 2y=4xy
4xy/2=xy- seuraajaihminen
X ja Y ovat neutraaleja muuttujia, eivät osoita vihaa eivätkä rakkautta. Joten ainoa looginen johtopäätös: soveltaja on tollo tai sovakko. Veikkaan molempia, nämä muuttujat korreloivat vahvasti.
- Kyrpä-Jooseppi.
seuraajaihminen kirjoitti:
X ja Y ovat neutraaleja muuttujia, eivät osoita vihaa eivätkä rakkautta. Joten ainoa looginen johtopäätös: soveltaja on tollo tai sovakko. Veikkaan molempia, nämä muuttujat korreloivat vahvasti.
...kun nimmariton seuraajaihminen sanoo "veikkaan". Yhtä tyhjän kanssa. :D
- seuraajaihminen
Kyrpä-Jooseppi. kirjoitti:
...kun nimmariton seuraajaihminen sanoo "veikkaan". Yhtä tyhjän kanssa. :D
Lue kohdasta "Nimimerkki". Siinä. Tarvitsetko lisää opastusta? No ota Jooseppi-riepu se käsi pois sieltä niin ja silmä kätees. Joko näit?
- Katti
"Feministin vastakohtahan ei ole sovinisti. Onko feministin vastakohta maskulinisti?"
Kysymyksesi on tulkittavissa moniselitteisesti.
"Antonymia ilmaisee kielitieteessä _merkitysten_ vastakkaisuutta. Antonyymi on sanan vastakohta, esim. hyvä - paha".
Synonymia tarkoittaa sanojen samamerkityksisyyttä. Synonyymit ovat sanoja, jotka tarkoittavat samaa asiaa, esim. sänky - vuode." (Wikipedia.)
Objektiivisesti ajatellen feministin vastakkainen synonyymi on maskulinisti. Sen sijaan ne, jotka arvottavat feministi-sanan negatiivisesti eli käyttävät sitä haukkumasanana tai ymmärtävät (tai tahallaan haluavat ymmärtää) sen merkityksen väärin, käyttävät sitä antonyymina sovinisti-sanan merkitysmäärittelyn yhteydessä eli käyttävät sitä antonyymina. - animagus
Koska feminismi viittaa tasa-arvopyrkimykseen (naisen aseman parantamiseen tasa-arvon saavuttamiseksi), sen vastakohdan täytyy viitata epätasa-arvopyrkimykseen. Näin ollen ehdotankin rasistia feministin vastakohdaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762025Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361709Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81358Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591171Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241169Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161024- 60945
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58934