Taas kerjätään rahaa afrikan nälkää näkeville ja voivotellaan korkeaa lapsikuolleisutta (ylen hyvä).Voisiko joku asioista perillä oleva viisas kertoa maallikolle,mitä tapahtuisi jos mailman lapsikuolleisuus vähenisi esimerkiksi 20% vuosittain seuraavan 10-vuoden aikana?
Tietoa kaipaava
4
269
Vastaukset
- Chi
Hyvä pointti. Kaikki pitäisi pitää hengissä ja jokaiselle tulisi taata länsimainen elintaso- ja mitäköhän siitä seuraisi?? Luonto pitää tasapainoa yllä vaikka yksin, jos afrikkalaiset pysyvät hengissä,niin jokin muu kansa vastaavasti tuhoutuu.
- Karjalaisen Kyösti
Näytää siltä, että monesti äänekkäin osa täällä ei ymmärrä kehitysyhteistyön perusperiatetta.
Jos ei tiedä ja kuitenkin haluaa keskustella, silloin täytyy laukoa mielipiteitä omien pelkojen, arvausten ja unikuvien ja uskomusten mukaan.
Kehitysyhteistyö ei ole sitä, että syydetään rahaa porukalle, joka sitten vain nukkuu ja ottaa vastaan avustuksia.
Kehitysyhteistyön tarkoitus on luoda kurjuusalueelle olosuhteet, joissa sen alueen asukkaat pystyisivät itse itsensä elättämään ja mahdollisesti vielä auttaman muita.
Ihmisten nostaminen jaloilleen siten, että he pystyvät huolehtimaan itsestään ei ole keneltäkään pois. Joku tosin saattaa olla siitä kateellinen, mutta ei se viimekädessä ole tältä kateellisesltakaan yksilöltä pois.- StahlHelm
kehitysyhteistyötä on harjoitettu?
Missä ovat tulokset? Pari kuivaa kaivoa jossain saharassa.
Jos ihminen ei viitsi seisoa omilla jaloillaan, koska on tottunut saamaan kaikki valmiina niin eikö tuo ole rahan, rasurssien ja ajan haaskausta. - Karjalaisen Kyösti
StahlHelm kirjoitti:
kehitysyhteistyötä on harjoitettu?
Missä ovat tulokset? Pari kuivaa kaivoa jossain saharassa.
Jos ihminen ei viitsi seisoa omilla jaloillaan, koska on tottunut saamaan kaikki valmiina niin eikö tuo ole rahan, rasurssien ja ajan haaskausta.Kehitysyhteistyötä on harjoitettu kauan ja paljon hyviä tuloksia on saavutetu.
Kaivojakin on vähintäänkin 3, koska olen itse ollut kolmessa mukana, ehkä useammassakin.
"
Jos ihminen ei viitsi seisoa omilla jaloillaan, koska on tottunut saamaan kaikki valmiina niin eikö tuo ole rahan, rasurssien ja ajan haaskausta.
"
Täsät olen kanssasi samaa mieltä.
En toki silti haluaisi muuttaa Suomen sosiaaliapujärjestelmää (mikäli nyt edes puhut tästä järjestelmästä): vaikka joku suomalaisista ei haluakaan tehdä työtä, on meidän velvollisuutemme silti tarjota hänelle elatus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1076842
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h915105Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1113349Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333232Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska282391Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191746Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961391Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3391332Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311246- 481014