Tällä palstalla monet kirjoittajat haluavat puolustella syntejään. Ei olla halukkaita luopumaan vääryydestä, vaan käännetään huomio omasta sisimmästä ulkonaisiin asioihin. Etsitään niin sanottuja epäjohdonmukaisuuksia jostakin opista jota ei itse edes ymmärretä tai haluta ymmärtää. Yritetään laittaa Kristus lopettamaan Jumalan käskyt, pilkataan profetian henkeä jonka Jumala on kansalleen antanut, vähätellään Kristuksen palvelusta kaikkein pyhimmässä jne. Kaikesta huomaa kirjoittajien olevan epävarmoja omasta uskostaan ja pelastuksestaan. Sillä jos he hyväksyisivät totuuden heidän tulisi nöyrtyä Jumalan edessä. Sitähän ei lihallinen sydän, joka haluaa omaa etuaan, voi ilman Jumalan armoa tehdä. Repikää rikki sydämenne älkää vaatteitanne kehoitti profeetta jo Israelin aikana. Nykyajan fariseukset jatkavat samalla linjalla tälläkin palstalla kuin Jeesuksen aikaan. He hylkäävät tosi valon ja haluavat pysyä sokeudessaan. Vilpittömät Jumalan todelliset lapset sensijaan seuraavat Paimenta sinne minne hän ikinä heitä kutsuukin. Vaikkapa luopumaan kaikesta synnistä ja vääryydestäkin.
Thats
allright
7304
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Olisiko syytä katsoa peiliin? Mitä valoa ollaan levittämässä se on aika ratkaisevaa. Mistä kaikesta raamattu varoittikaan? Vääriä profeettoja ja valheopettajia nousee ja niitä tulee varoa. Sanoma paljastaa! Väärät henget villitsee uskovia harhaoppeihin. Näitä tulee varoa.
Siispä luopukaa harhaopeista ja seuratkaa Jeesusta. Se vaatii ristinsä ottamista.
Se vaatii ristin ottamista ja väärän evankeliumin kieltämistä ja hylkäämistä. Kristuksen henki tekee eläväksi, selventäen puhtaan evankeliumin merkityksen.
Siinäpä ponteva ellenisti. Oikein kunnon syyllistämistä ja Ellenin mainostamista.
Laintauluthan olet, vai onko laintauluille siinnyt jo klooneja.
Haureuden henki, on saanut vallan ihmisistä, ja nämä hylkäävät Jumalan tiet, koska rakastavat haureuden harrastamista, enemmän kuin Jumalan vanhurskaita käskyjä ja ohjeita, jotka ovat hyviä ja keveitä pitää, kun totuuden Hengessä vaeltaa.
Se joka aloittaa lihaa puhdistamalla ei saa koskaan henkeä puhtaaksi.
Kun Henki puhdistuu tekee se lihalle samoin.
Kaikki alkaa sisäisestä ihmisestä käsin.
Synnistä saarnaaminen on harhaoppia ja missä "Sanan sakramenttia" käytetään väärin on sieltä poissa myös Hengen ohjaus.
Ennen herätys syntyi vain Raamatun Sanan kautta.
Synnintunto ei voi herätä ilman Pyhää Henkeä. Siksi kun saarnataan synneistä luopumisesta niin Henki on se joka vaikuttaa kuulijoissa jos he ovat vastaanottavaisia. Monet paaduttavat sydämensä sillä he eivät halua luopua kaikista synneistään. Ei Pyhä Henki väkipakolla keätään käännytä. Raamattu kehoittaa luopumaan kaikesta lihan saastaisuudesta eli synneistä, ilman todellista parannusta ei voi olla otollinen Juamalalle.