Satuin kuulemaan radio Deitä ja sieltä oululaisen papin (Päivi Jussila?)puhetta Jumalasta. Hänen mielestään Jumala on yhtälailla äiti kuin isäkin. Sanoi jossain jo rukoiltavan Isä ja äiti meidän joka olet taivaissa. Hän sanoi jumalan synnyttävän lapsia. Luther kuitenkin, jonka kirkossa hän on pappina on sanonut: "Kenellä ei ole seurakunta äitinä maanpäällä sillä ei ole Jumala Isänä taivaassa." Luther on myös sanonut, että ulkopuolella seurakunnan ei ole yhtään autuutta.
Eli Lutherin opetuksen mukaan seurakunta on se, joka synnyttää lapsia Jumalalle. Seurakunnassa heitä hoidetaan Jumalan sanalla ja niillä kahdella penningillä, jotka laupias samarialainen jätti majatalon isännälle, eli Jeesuksen valmistamalla sovintotyöllä Getsemanessa ja Golgatalla.
Vaikka kuulunkin kirkkooon, niin en voi antaa sieluani sen hoidettavaksi.
Naispapin opetusta
4
400
Vastaukset
- fiksu
pappi
- herra x
kuullut, että Jumalalla on isän ja äidin kasvot tarkoitan sillä Jumala on sekä että isällinen tai äidillinen puoli. Se on kyllä varmasti totta. Tämän kuulin erään miespuoliselta fanaatikolta saarnaajalta, pidän häntä Jumalanmiehenä.
Itse rukoilen Isää mitä raamattu itse käskee meidän rukoilevan "abbas" isää.
Siunausta - -pontius-
Kuka se ensimmäiseksi hyväksyi epäilyksen "onko Jumala todella sanonut niin".
Jatko toimii heidän kauttaan saman logiikan mukaan!!!
Sehän on kaikessa ollut heidän mukanaan ensimmäinen joka pitää ottaa esiin kun arvovallasta on kyse. - Larssi
Nainenhan tekee jo siinä väärin sillä toimellaan, kun se panee sen papin kaavun ylleen, sehän ei oo enää uskottava...kyllä se sitten myös väärää puhetta puhuu, se tulee ennemmin tai myöhemmin ilmi: "Ylensä heti"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 805029
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h734668Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1112997Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv832917Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p232384Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.592025Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska201760- 321523
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1131415- 1851318