KassiTarja vaihtoon

ExPertti

tuo tuulipukuun ja lippikseen pukeutuunut, englantia mongertava tavis, Puolustusvoimain Ylipäällikkö ja Tasavallan Presidentti KassiTarja on maan edun vuoksi kiireesti vaihdettava. Syitä on niin monta ja ne ovat ilmiselviä, että en lähde niitä enää toistamaan.
Sanottakoon tässä kuitenkin yksi syy: presidentti hyväksyy ulkoministerinsä järkyttävät kannanotot ilman julkista ripitystä. Miksikö? Kerran pari, aina pari, vaikka suhde muuttaisikin muotoaan!

Presidentinvaaleihin liittyy myös ulkoministerin vaihto. Kauanko maamme ulkopolitiittinen uskottavuus kestää Puna-Erkkiä? Hänen arvomaailmansa ykkösasiana keikkuu Chilen vallankumouksen kaunis muisto niiltä muille niin vastenmieliseltä Neuvostoliiton ja DDR:n ajoilta.

Onneksi tuleva presidentti pitää ulkopolitiikan ohjat toisella tavalla käsissään ja vaihtaa samalla ulkoministerin.

6

616

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PresWash

      Olis kyllä korkea aika vaihtaa pahasti lakastunut SAK:n presidenttiehdokas viriilimpään! Tällä en nyt tarkoita Vanhasta vaan rullaluistelijaa.

    • Hauskasti kirjoitettu

      mutta totta joka sana!

      Nyt on muutoksen aika. Ja sosialisti Halosen ja Puna-Erkin on vain hyväksyttävä demokratian periaatteet, vaikka kuinka näille kahdelle sosialistille tekisi tuskaa luopua harvainvallastaan.

      Erään Stasivakoojan koodinimi oli Mongertaja :D Kuulostaa tutulta.

    • SotainsinooriKarlsson

      Vaikka Sotainsinööri Karlsson luottaa sinänsä demokratiaan kuin pukki suuriin sarviin, niin kyllä alkaa usko horjua tämän Rouva Ylipäällikön toljailujen takia.

      Maanpuolustukselle ja -turvallisuudelle hän Ottawan miinakieltosopimukseen maamme liitättämällä aiheutti suunnattoman suurta vahinkoa.
      Meillä on maarajaa "Vanhaa Vainoojaa" vastaan yli 1000 km ja jokaiselle kilometrille ei riitä puolustajia. Maamiina on erinomainen "köyhän miehen" puolustusväline. Rauhan aikana ne pysyvät varastoissa, sodan aikana ne päivystävät ilman palkkaa ja lomia maamme turvallisuutta.

      Arvaa, innostuiko Venäjä liittymään samaan sopimukseen? Arvasit oikein. Ei liittynyt. Ja nyt Iivana hakkaa ilosta polviinsa ihmetellen tuota suurta hölmöyttä. Se on lähes kuin: Tervetuloa.

      Presidentti on vaihdettava ja Natoon liityttävä.

      • Halonen, maan tuho

        Herää kyllä epäilys, että tätäkö Halonen oikesti haluaa. Liittää Suomen Venäjään? Vanhasta Neuvostoliiton, DDR:n ja terroristien ihailijasta kun ei voi koskaan antaa mitään takeita.

        Halonen on paitsi tyhmä, niin myös vahingollinen Suomelle.


      • kaalipää7
        Halonen, maan tuho kirjoitti:

        Herää kyllä epäilys, että tätäkö Halonen oikesti haluaa. Liittää Suomen Venäjään? Vanhasta Neuvostoliiton, DDR:n ja terroristien ihailijasta kun ei voi koskaan antaa mitään takeita.

        Halonen on paitsi tyhmä, niin myös vahingollinen Suomelle.

        halonen on maantuho. Joutaa nopeasti vaihtoon erikoisen häntäporukkansa kanssa. Suomen kansaa tuo jengi ei edusta. Mitä lie kummajaisia setasta


      • Vanha majuri

        Ottawan jalkaväkimiinat kieltävä sopimus riisui Suomelta merkittävän puolustusjärjestelmän. Sillä miinat nimenomaan puolustavat, eivät hyökkää. Mitään korvaavaa järjestelmää ei ole olemassa. Ne ovat myös turvallisia. Suomalaiset eivät kylvä miinoja. Sodan olosuhteissakin jokaisen miinan tarkka paikka merkitään ao.miinakarttaan. Näin saadaan tarvittaessa kenttä turvallisesti purettua.

        Mikä tilanne on Venäjällä? Eivät he tietenkään ole noin huuhaaidealisteja, että tekisivät mitään vastaavaa.... Huh heijaa meidän Huppeli-Pressamme!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      113
      4892
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3543
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2430
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1558
    5. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1480
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1334
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1222
    8. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1128
    9. 165
      1089
    10. Olen oikeasti aika mukava

      Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.
      Ikävä
      22
      1057
    Aihe