Eräässä toisessa yhteydessä vertailtiin ydinvoimaa tarvittavaan suoja-alueeseen nojaten, joten lienee aika korjailla hieman väärinkäsityksiä.
Ydinvoiman vaarallisuutta ajatellaan usein säteilystä johtuvana vaarallisuutena. Greenpeace on omissa "tutkimuksissaan" todennut, että juuri reaktorista otettu sauva tappaa 200 metrin päästä juoksentelemaan lähteneen aktivistin, jos sauvaa säilytetään esim. voimalan parkkipaikalla. Turvalliseksi etäisyydeksi määräytyy siten 201 metriä. Suurpiirteisinä voimme ajatella ydinvoimalan turvaetäisyyttä 1,5 km tasalle, jolloin alueen pinta-alaksi tulee noin 7 neliökilometriä.
Samaa voi soveltaa myös hiilituulivoimalalle. Lentävän roottorin tappoetäisyys on samaa luokkaa polttoainesauvan kanssa, eli se tappaa 200 metrin päässä seisseen sivullisen uhrin murskaamalla ruumiin veriseksi mössöksi. Tuossa on nyt semmoinen juttu, että juoksija ei edes tiedä miksi kuolee... Mutta koska tuulivoimaa ei saa halveksua, emme lisää turvaetäisyyttä vaan laskemme turva-alueen 0,2 km perusteella.
Hiilituulivoiman perusteena on kuitenkin, että 90% energiasta tuotetaan jollain muulla menetelmällä, yleensä hiilivoimalla (siitä nimikin), joten 1 GW ydinvoimalaa vastaisi 10 000 1 MW tuulimyllyä. Tarvittavan suoja-alueen kooksi muodostuu siten 1256 neliö-km, joka on jonkin verran isompi läntti kuin ydinvoimalan vastaava.
Jos hiilituulivoima on suoja-alueisiin vedoten 180 kertaa vaarallisempaa kuin ydinvoima, ei liene tarpeellista laskea hiilen poltosta aiheutuvaa vaarallisuutta.
Vertailu: TuuliV vs. YV vaarallisuus
1
433
Vastaukset
12 vuoden jälkeen on esiintynyt tarvetta jatkaa aiheen mukaista keskustelua. Vaikka keskustelu on avattu tuulivoima/ydinvoima-vertailulla, otetaan mukaan kaikki. Onhan aloituksessakin mainittu hiilituulivoima.
Ydinvoiman vaarallisuus piilee ennenkaikkea ydinonnettomuuksien pitkäaikaisvaikutuksissa, minkä vuoksi ne on helppo "unohtaa". Esim. sikiö voi sairastua "Tshernobyl-Aidsiin", vaikka onnettomuudesta on kulunut jo kymmeniä vuosia. Tshernobyl-lapsia syntyy vieläkin.
Korkea-aktiivinen ydinjäte on maailman vaarallisinta jätettä. Tällä hetkellä siitä näyttää tulevan kammottava perintö omille jälkeläisillemme.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834433Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243088Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392854Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1162625Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172499Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1122248Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka382201- 132124
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142015Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281717