Etanolia peliin

Aimo Roima Komiapoika

Lähitulevaisuudessa on Suomessa suuri tarve biopolttoaineen tuotantoon. Rypsiöljy on yksi vaihtoehto, mutta ennen kaikkea bioetanolin valmistukseen liittyy suuria odotuksia.

Euroopan komissio on jo arvostellut Suomea, koska se ei tänä vuonna pystynyt täyttämään tavoitettaan, jonka mukaan vuoden loppuun mennessä 2% ajoneuvoliikenteestämme olisi pitänyt kulkea biopolttoaineella.

Nyt tulee kiire. Biopolttoaineiden verotus Suomessa on saatava sellaiselle tasolle, että se lopultakin on kilpailukelpoinen kotimainen vaihtoehto kaukaa ulkoa rahdattavalle öljylle, jonka maailmanmarkkinahinnat ovat ailahtelevien heilahdusten armoilla.

3

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Per Saukko

      Suomalaisilla kehittelijöillä on karvaita kokemuksia polttoainekokeiluista.

      Joskus vuosia sitten keksittiin välineet, joiden avulla oli mahdollista autoissa käyttää petroolia bensan sijaan. Jotkut teettivät/ostivat tekniikan siihen. Petrooli pantiin dieselverolle.

      Rohkaise sitten osaajia rypsiöljyn käyttöön.

      Tässä maassa poliittiset päätöksentekijät eivät ole koskaan osanneet tehdä päätöksiä, jotka pitkällä tähtäimellä olisivat olleet hyödyksi kansalaisille. Aina vain lehmäkauppoja.

    • T u t k a i n

      Miksipä ei voisi verottaa E95 etanoli -bensaa samalla tavalla, kuin nyt? Ei MTBE tai muut lisäaineet ole ennenkään bensan verottamiseen vaikuttaneet yhtään mitään. Miksi siis etanolin pitäisi muuttaa bensan LISÄAINEENA sen verokohtelua?

      Jos poliittista tahtoa on, niin tehdään yksioikoisesti laki, että päivämäärästä pp.kk.vvvv lähtien 5% tai 10% E95:stä pitää olla etanolia.

      Lopputuotteen verokohtelua ei mielestäni tarvitse muuttaa, mutta etanolin (lisäaine)tuotantoa voidaan subventoida, JOS etanolin lisääminen bensiniin aiheuttaisi raaka-ainekulujen kasvua lopputuotteessa. Etanolin lisääminen kun puhdistaa pakoputken päästä tulevien höyryjen pitoisuuksia merkittävästi ja se vastaavasti pienentää Suomen CO2-kiiniönostotarvetta.

    • Hallitukselta

      Mielestäni verokohtelu pitäisi olla Ruotsin mallin mukainen.Jos sekoitamme etanolia bensaan tietyn prosentin,niin maahamme ei silloin luoda kokonaan etanolilla käyvien autojen markkinoita.Kyllä hinta pitäisi olla reilusti halvempi,jotta ihmiset investoisivat etanolilla ja bensalla käyviin autoihin.Sama on jakelupuolella,jos ei ole autoja ei mittareitakaan tule mittarikentälle.Tulevaisuudessa ei öljy varmaankaan pitkällä aikavälillä halpene niin halvaksi etteivät investoinnit olisi kannattavia.Lisäksi valtio kyllä saa satsaukset takaisin,sillä jos tänne syntyy etanolia valmistavia tehtaita ne myös työllistävät niin viljelijöitä kuin myös tehtaissa työskentelevia ihmisiä.Kaikki he myös maksavat veroja,ja osaltaan kasvattavat kansakunnan varallisuutta.Sama koskee myös biodieseliä,jolla olisi myös oma osuus viljelypuolella ,laitevalmistuksessa sekä jalostuksessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2134
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1756
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      11
      1479
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      234
      1253
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      61
      1234
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1072
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      993
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      975
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      675
    Aihe