Jos mormoni sanoo, että kirkossa "käy paljon väkeä", vaikkapa Varkauden seurakunnassa, niin mitä se tarkoittaa oikeasti?
paljonko on paljon
hilman tytär
6272
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Varkaudesta en tiedä, siellä paljon lienee 60? kieppeillä... siis joka sunnuntai noin, jossain seurakunnissa "paljon" on parisenkymmentä, tuskin kyllä kukaan sitä paljoksi sanoisi, isommissa seurakunnissa se on siinä 120-150 henkilöä/ sunnuntai, siis täällä Suomessa
tai vähemmän. Paljoon tarvittaneen aina vähintäin kaksi, eli enemmän kuin yksi?
Jos ajattelen olevani kahden kanssasi, luulisin kolmannen henkilön olevan jo hivenen liikaa?
Eikö liika ole enemmän kuin paljon? Kyllä joskus olen kokenut olevani ysinkin joissakin tilanteissa liikaa.
Turust
suhteessa jäsenten määrään. Normaali määrä on n. 30 % jäsenistä. Uusissa seurakunníssa tuo osuus on jopa 100 %, mikä on tosi paljon, mutta voi olla enemmänkin, jos mukana on kirkkoon kuulumattomia ja vierailijoita muista seurakunnista.
mormoniseurakunnissa. Amerikassa tietysti Utahissa on mormoneja, mutta Suomessa tuo "paljon" on melko vähän ja sillä saadaan tuota itsetuntoa ja henkeä nostettua kun sanoo, että kirkko oli aivan täynnä viime pyhänä. Eli siellä oli parikymmentä tai kolmekymmentä henkeä.
Tai sanottiin, että kasteita on ollut niin paljon, ettei kastevaatteet ehdi kuivua. Kolme kastetta, eikä niistäkään enää kukaan käy kirkossa.
Suhteellinen käsite.
Kun kaikkea on vähän, ja sekin heppaista, niin pieni lisä tuntuu paljolta.
Ja sinä turun höppä, jos olen kanssasi kahden, niin siinä kolmas on kyllä liikaa. Mutta tuskin jaksaisit kauan olla, tai no, mistäpä tuota kuntosi tiedän :)
joka pitää lippuaan korkealla, vaikka tanko välillä tuppaa taipumaan. Sanoinko, että hyvä antaa vähästäänkin,- paha taas ei anna paljostaankaan.
Terveiset Turust
ei se haittaa yhtään vaikka tanko taipuu välillä jos muuten on mukavaa.