ostokiellosta

j.pukkila

..kohta suomalainen vähäjärkisyys saavuttaa kulminaatiopisteensä, kun kaupankäynnin transaktion toinen osa eli ostaminen kielletään..
..epäilen, että kiellon takana on väestönosamme suomalaisugrilainen haara, josta jo kansalliskirjailijamme tietää kertoa kammottavia tarinoita..
..jo se, kuinka ostaminen määritellään, on jo enemmän kuin filosofinen kysymys, puhtaasti kirjanpidollisesta näkökulmasta ostoa voidaan tarkastella rahavirtojen kirjauskypsyyden näkökulmasta..
..tällöin osto heijastuu rahavirroissa joko välittömästi transaktion tapahduttua eli kun palvelu tai tavara on saatu ja raha on kilahtanut kassakoneeseen tai sitä tuuraavaan pahvi- yms. laatikkoon..
..toisaalta tavara tai palvelu on voitu saada jo kaun sitten, mutta palvelun tai tavaran tarjoaja laskuttaa siitä silloin kun sattuu muistamaan, tällöin puhumme suoriteperusteesta erotukseksi edellä tapahtuneesta kassaperusteesta..
..tämän lisäksi kauppoja voidaan hieroa tulevia aikomuksia silmällä pitäen esimerkiksi niin, että tehdään aikomus tavaran tai palvelun luovuttamisesta joskus tulevaisuudessa, kun sattuu sopiva väli transaktion toteuttamiselle, tässä tapauksessa voidaan antaa jonkinlaista etumaksua tavarasta tai palvelusta, joka sitten saajan kirjanpidossa laitetaan saatuihin ennakoihin ja on siis rahan saajan näkökulmasta velkaa rahan antajalle..
..mutta kuten älykäs lukija on jo havainnut, ei rahan liikkuminen sinällään merkitse ostamista, vasta tavaran tai palvelun luovuttaminen sinetöi tapahtuman kirjanpitolainkin mukaan..
..mutta nyt, ja tässä on ongelman ydinkysymys, mikä on ostamista, mikä kriminalisoidaan, tavaran/palvelun luovuttaminen vai rahan antaminen siitä..??
ei kai esimerkiksi hintojen tiedustelu ole vielä ostamista tai kauppaneuvottelut..??
..mielestäni osto materialisoituu vasta siinä vaiheessa kun tavaran luovuttanut tai palvelun suorittanut saa siitä maksun, näin ollen ostokieltoa rikottaessa syylliseksi pitää katsoa se, joka ottaa kielletystä transaktiosta maksun..
..tästä vallinnee feministisissä piireissä varmasti vankkumaton yksimielisyys..??

4

249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuih femisti palstojen iloi...

      )A) Ostaminen kielletään?Kuka kieltää?
      B) tarinoita? Kiellon takana Mitä?
      C) onko kirjanpidolla mitään tekemistä ostojen kanssa? Kirjanpito tekee omaa työtänsä.
      D)liike-elämässä rahavirta mitä?
      e) mistä on sovittu?
      F) juttele kirjanptäjän kanssa!
      G) ???? Miksi kysyt?
      H) Kysy kirjanpitäjältäsi?
      I) tuttaako kipparisi voittoa einstain
      Tuolla äskeisellä kirjoituksella ei ole mittää tekenistä hyvin hoidetun firman kanssa.
      Liike-elämässä hänen väittämänsä on täyttä epäonnistunee henkilön vitutusta.

      • yritymaailaman oppeihin

        Mitä yrityksessäsi tarkoittaa arvomaailma?
        Entä etiikka?
        Onko ne sovellettavissa omiisi esim. tällä palstalla?


      • j.pukkila

        ..aikani kuluksi tein filosofiskirjanpidollisen tarkastelun aiheesta ostamisen kieltäminen..
        ..miksi asioita ei voisi tutkiskella epätavallisesti, miksi tämän keskustelun pitäisi olla tyypillistä feminismikuraa..??
        ..siitä olen toki samaa mieltä kanssasi, ettei täällä palstoilla kirjoittelu tavoita juurikaan älyksi nimitettävää, tosin liike-elämässä vielä vähemmän..??


    • poistamaan örvellykset

      Sorry vaan.
      Teksti taisi näkyä aamuyöstä vähintäänkin neljänä
      kuvana. Pyysin poistamaan nänä kaksi vastaus örvellystä.
      t.kirjoittaja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      170
      12945
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      154
      5458
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4810
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      149
      3689
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2798
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      121
      1969
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      112
      1715
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      366
      1638
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      108
      1538
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1481
    Aihe