Keinohedelmöityksestä vielä

Myös kirkon piirissä on otettu kantaa keinohedelmöitykseen.
Vantaan kirkkoherrat,Tikkurilan kirkkoherraa Nils Rönnholmia lukuunottamatta, ovat protestoineet kirkkohallituksen keinohedelmöitystä koskevaa lausuntoa vastaan.
Kirkkohallitushan ei antaisi aviopareille mahdollisuutta keinohedelmöitykseen vierailla sukusoluilla.

Vantaan Sanomissa oli 19.10. Nils Rönnholmin yleisökirjoitus ko. asiasta.
Lainaan kirjoitusta:
"Elämme aikaa, jolloin vaaditaan ehdotonta tasa-arvoa.
Jos aviopuolisoille myönnetään keinohedelmöitys vierailla sukusoluilla, vaativat sitä myös avosuhteessa olevat.
Jos sekä avio- että avosuhteessa oleville tämä oikeus myönnetään, vaativat sitä myös homosuhteessa elävät.
Jos kaikille muille naisille tämä oikeus myönnetään, vaativat sitä myös yksinelävät.
Näin yksi portti avaa monta porttia."

Mitä mieltä sinä olet tästä asiasta?

22

760

    Vastaukset 22

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihmiset!

      Kyllä on aikoihin eletty!
      Mistä minä saisin uuden pään, ja uudet aivot, että sulattaisin kaikki kummallisuudet?
      Vai onko sekin niin, että jos mä saisin uuden pään aivoineen, niin joku toinenkin haluaisi,
      ja jos taas joku toinenkin saisi, niin sitten haluavat kaikki muutkin ihmiset; uuden pään
      ja uudet aivot? Eikö silloin ole parasta eliminoida >>ne kummallisuudet

    • sun-glasses

      Onkohan sitä tasa-arvoa kaikissa muissakaan asioissa niin kovin tarkkaan vaalittu?

      Miksei tätä keinohedelmöitysoikeutta vierailla sukusoluilla voisi rajata vain aviopareille?

      Jos joka ikinen ihminen alkaa lapsia hankkia, yksinäiset, homot, lesbot jne. niin tuleekos ne kaikki lapset huolehdittua, kasvatettua? Kun nykyisinkin tuntuu olevan epäselvyyttä että kuka niitä lapsia kasvattaa: vanhemmat, koululaitokset vai joku muu?

      Maailma on täynnä lapsia joita kukaan ei halua. Lapsettomat voisivat vaikka ottaa kummilapsen jostakin kaukaa ja tukea tämän lapsen mahdollisuutta normaaliin elämään. Myönnän, että tämä ei ole ollenkaan sama kuin oma lapsi, mutta jollekin lapselle se olisi mahdollisuus parempaan elämään.

      • alna

        Tuollaiset mielipiteet aiheuttavat kärsimystä sellaisille lapsille, joilta muuttuu toinen tai molemmat vanhemmat. Asetat tällaiset lapset alempiarvoiseen asemaan. Tämä sitten aikaansaa kiusaamista ja sortamista. Ja olet muka kristillisiä arvoja kannattava.


      • sun-glasses
        alna kirjoitti:

        Tuollaiset mielipiteet aiheuttavat kärsimystä sellaisille lapsille, joilta muuttuu toinen tai molemmat vanhemmat. Asetat tällaiset lapset alempiarvoiseen asemaan. Tämä sitten aikaansaa kiusaamista ja sortamista. Ja olet muka kristillisiä arvoja kannattava.

        Keskustelussa oli puhe keinohedelmöityshoitojen sallimisesta...

        Ainahan on lapsia joilta puuttuu toinen vanhemmista, joiltakin voi puuttua molemmat.
        En ole laittamassa arvojärjestyksiä. Eihän sille mitään voi jos tällaisia tilanteita tulee, että toinen vanhempi lähtee jostakin syystä.

        Mutta tarkoitan sitä, että ei tarvitse tekemällä tehdä tällaisia tilanteita että ei ole tiedossa kuin yksi vanhempi; kuin että vaikkapa yksinäiselle naiselle turvattaisiin keinohedelmöitysmahdollisuus. Kannattaisitko itse tällaista lapsensaantimahdollisuutta yksinäiselle?

        Voihan olla että joku yksinäinen on miljonääri tai muuten niin hyväosainen, että voisi tarjota lapselleen kaiken mahdollisen (paitsi ei sitä toista vanhempaa). Ja voi olla että jollakin lapsella on kelvottomat vanhemmat. Poikkeuksia löytyy varmaan joka asiassa.


    • RitariOlevainen

      linjalla. Että mikä ei avioliiton kautta sänkykamarissa onnistu,Jumalan käskyä täyttäessämme,"lisääntykää ja tyttäkää maa",niin muita "portteja" ei pitäisi avata suvun jatkumiselle, se vie kyllä koko synnytys asiat holtittomuuden linjoille. Lapsia halutaan jostain aivan muusta syystä,kuin suvun jatkumisen ja oikean perhemallin takia.
      Tuntuu,vaan,että lapset ovat jotakin imagoa, tai "äikkistuikkis" tarpeiden vuoksi!

      • poikalapsi

        Avioliiitto ei totisesti takaa lapselle onnellista kotia. Pahempi lapsen on olla alkoholistiavioliiton hedelmä kuin kahden naisen raittiin liiton hedelmä. Pahempi koti lapselle on änkyräahdas hellarikoti, josa kielletään asiatieto ja opetetaan taikauskoa ja luotetaan ihmeparantumisiin ja muuhun kakkaan.

        Mikä se semmoinen "oikea" perhemalli muka on? KUKA semmoisen saa muiden puolesta määritellä?


      • sun-glasses

        Niin, tuolla tavallahan tuosta kiusallisesta kysymyksestä päästäisiin. Sinulla ilmeisesti on omia lapsia niin että tiedät mikä "onni" sinua on kohdannut kasvattaessasi omia lapsiasi?

        Raamatustakin löytyy erilaisia konsteja lasten hankintaan, mm. Haagar 1.Moos.16, Lootin tyttäret 1.Moos.19:30-38. Mutta Raamattu kertoo ihmisen vääristäkin valinnoista, kaikesta ei pidä mennä ottamaan esimerkkiä.

        Oman mielipiteeni edellä kirjoitin, koska tiedän että joillekin lähimmäisille tuottaa suurta tuskaa se, ettei odotettua lasta tule vuosien yrittämisestä huolimatta.


    • poikalapsi

      Kirkon sopii pitää näppinsä irti maallisesta lainsäädännöstä. Eihän kirkko noudata maallisia lakeja, esimerkiksi tasa-arvolakia, miksi se siis saiis vaikittaa lakien sisältöön?

      Lapsettomuus on trageadia, johon joutunutta nykytiedon keinoin voidaan auttaa. Lapsen asema on turvattava; hänelle on taattava rakastava ja huolehtiva koti. Se on ensisijaista. Toissijaisia asioita ovat liiton muoto tai vanhempien sukupuoli, uskontokunta, ihonväri ja muut sellaiset asiat. Lapsen tulee saada huolenpitoa ja rakkautta osakseen.

      Haluavatko uskovat siis tunnustautua tasa-arvon vastustajiksi? Vastustikos Jeesus tasa-arvoa?

      Helluntailaispalstalle avaus kuuluu huonosti: puhutaanhan siinä luterilaisen kirkon kannoista eikä hellarilahkon opeista. Sikäli avaus voitaisiin siisrtää luyetilaisten palstalle, missä siitä keskustelisivat edes ne, joille asia suoraan kuuluu ja jotka eivät ainakaan kaunaisesti vihaa luterilaisia, kuten muutamat tällä palstalla.

      • Siirrämpä tämän aloitustekstin myös lut. palstalle.
        Kyllä aihe koskee meitä kaikkia uskontokuntaan katsomatta.
        Jatketaan vaan keskustelua täälläkin.


    • jli

      Enemmän "kuumista aiheista":
      http://www.nic.fi/~jlindell/yhteiskunta.html
      josta ote:
      Perheiden asiat eivät ole yksityisasioita, sillä yhteiskunnan tulee säätää rajat, jotta lapselle taattaisiin tietyt perusasiat (kuten isä ja äiti). Eikä tästä perustasta ole mitään syytä luopua jonkun äänekkään seksuaalivähemmistön vuoksi. Tässä ei ole kyse nyt vähemmistöjen oikeuksista, vaan lapsen asemasta. Lapselle ei kuulu esim. kahta äitiä, vaan isä ja äiti. Näin on luontokin ja Jumala säätänyt, katsottiin asiaa nyt sitten uskon tai ateismin kannalta.
      Tämä hedelmöitysjuttu on uuden syntyvän elämän vuoksi mitä suurimassa määrin meidän yhteinen asiamme, eikä jokaisen yksilön itse päätettävissä.

      Se, että yhteiskunnan arvot ovat perheasioissa olleet tähän saakka Kristillisen arvomaailman mukaisia kautta historian, todistaa vain sen, että arvomaailma on toimiva ja luonnollinen. Miksi nyt yhtäkkiä pitäisi luopua siitä?
      Ajatelkaapa niin, että ehkäpä nämä tietyt arvot ovat syvällä meidän yhteiskunnassamme juuri siksi, että ne ovat ajattomia ja moraalisesti kestäviä. Ei ole mitään syytä lähteä heikoille jäille kokeilemaan modernin ajan nimissä jotain luonnotonta (esim. kahden äidin "mallia"), jota vastaan sotii luonto ja moraali sekä perinteiset arvot kautta vuosituhansien.

      • poikalapsi

        Niinpä: perheiden asiat eivät kaikilta osin ole yksityisasioita, Niinpä perheen oikeuksia ei tulekaan polkea minkään äänekkään lahkon tai muun ihmisoikeuksia vastustavan fundamentalistijengin halun mukaan. Lapsi tarvitsee rakastavan kodin, eikä siinä sukupuoli ratkaise. Kyse on nimen omaan lapsen oikeudesta rakastavaan ja välittävään kotiin - ei hihhulien oikeudesta kertoa, millainen on "oikea" perhe. Vai onkos juoppo isä sittenkin parempi turva kuin kaksi huolehtivaa naista ilman alkoholiongelmaa? Sinusta taitaa olla!

        Mielipiteesi ovat ihmisyyttä vastaan ja siis täysin luonnottomia. Helluntailaisuutta ei ole luonnossa - se on täysin luonnotonta.


      • Papalakana
        poikalapsi kirjoitti:

        Niinpä: perheiden asiat eivät kaikilta osin ole yksityisasioita, Niinpä perheen oikeuksia ei tulekaan polkea minkään äänekkään lahkon tai muun ihmisoikeuksia vastustavan fundamentalistijengin halun mukaan. Lapsi tarvitsee rakastavan kodin, eikä siinä sukupuoli ratkaise. Kyse on nimen omaan lapsen oikeudesta rakastavaan ja välittävään kotiin - ei hihhulien oikeudesta kertoa, millainen on "oikea" perhe. Vai onkos juoppo isä sittenkin parempi turva kuin kaksi huolehtivaa naista ilman alkoholiongelmaa? Sinusta taitaa olla!

        Mielipiteesi ovat ihmisyyttä vastaan ja siis täysin luonnottomia. Helluntailaisuutta ei ole luonnossa - se on täysin luonnotonta.

        Miksi puolustat hedelmöityshoitoja lesboille. Eikö se aseta homoseksuaalit hieman epätasaarvoiseen asemaan?


      • poikalapsi
        Papalakana kirjoitti:

        Miksi puolustat hedelmöityshoitoja lesboille. Eikö se aseta homoseksuaalit hieman epätasaarvoiseen asemaan?

        Ei aseta. Kyse on tasa-arvosta: kaikilla naisilla tulee olla lain edessä samat oikeudet, eikä siinä ole kyse seksuaalisesta suuntautumisesta.


      • Papalakana
        poikalapsi kirjoitti:

        Ei aseta. Kyse on tasa-arvosta: kaikilla naisilla tulee olla lain edessä samat oikeudet, eikä siinä ole kyse seksuaalisesta suuntautumisesta.

        Tarkoitin sitä että se asettaa miehet ja naiset epätasaarvoiseen asemaan. Homot eivät voi saada ymmärrettävistä syistä hedelmöitys hoidolla mitään hyötyä lapsen hankinnassa mutta lesbot voivat. Kuitenkin eikö tässä loukata sukupuolten tasa-arvoa sinustakin. Mikä oikeus naispareilla pitäisi olla tuohon jos mies parit eivä fyysisistä syistä pysty saamaan lapsia keino siemennyksellä. Sama ongelma koskee yksinäisiä naisia ja miehiä. Miksi yksinäisellä naisella pitäisi olla oikeus lapseen jos yksinäinen mies samassa tilanteessa ei pysty mitenkään sitä saada?


    • matikki

      Pyhä Kirja neuvoo ihmisiä: olkaa HEDELMÄLLISET ja lisääntykää ja täyttäkää maa ja hallitkaa sitä.

      Ihmisen ei lisäksi ole hyvä olla Pyhän Kirjan mukaan yksin.

      Jeesus opettaa: Sallikaa lasten tulla tyköni, älkää ESTÄKÖ heitä, sillä sen kaltaisten on Jumalan Valtakunta.

      Ja maallisesti ajateltuna: Suomessa on nykyään liian vähän lapsia, joten syntyvyyttä pitää saada lisää hyvinvointimme turvaamiseksi ja rahan riittämiseen paremmin tulevaisuudessa esimerkiksi lähetystyöhön.

      • Antihomppeli

        Ihmisen ei ole hyvä olla yksin, mutta joillekin se on tarkoitettu..ja Jeesus omien sanojensa mukaan arvostaa sitä.


      • daevoo
        Antihomppeli kirjoitti:

        Ihmisen ei ole hyvä olla yksin, mutta joillekin se on tarkoitettu..ja Jeesus omien sanojensa mukaan arvostaa sitä.

        Jeesus tarkoitti, että joillekin on tarkoitettu elää ilman puolisoa, mutta ei kuitenkaan kärsiä yksinäisyyttä. Raamattu opettaa, että ihminen on luotu toisten ihmisten yhteyteen.


    • Tapio 522 otti tärkeän asian esille. Kristittynä ajattelen tietysti, että lasten hankkiminen kuuluu vain ja yksinomaan avioliittoon. Keinohedelmöitys tulee kysymykseen vain oman kumppanin alkioiden tai solujen ollessa kysymyksessä. Jollei lapsia tule, niin sitten ei. Lapsen hankkiminen ei olen kenenkään OIKEUS. Siihen on tyytyminen. Lapsella on oikeus turvalliseen ja normaaliin perheeseen, jossa vallitsee terve kristillisyys. Olen nähnyt paljon kaikenlaista "perhettä" elämäni aikana. Olen työskennellyt kristittynä psykiatriassa sekä lasten- että aikuistenpuolella pitkään ja nähnyt liikaa välinpitämättömyyttä ja aikuisten keskenkasvuisuutta. Nykyinen suunta lain säätämisen ja sallivuuden kannalta on menossa entistä kauemmaksi terveestä. Lapsi tarvitsee molemmat vanhemmat, jotka ovat isä ja äiti. Lapsen hankkiminen omaan yksinäisyyteensä ja muutenkin itsekkäin perustein, ei ole naisen oikeus.

      • jaina

        Tulihan se sieltä.

        Mies on perheen pää. On vanhatestamentillista, että vaimon pitää olla neitsyt avioituesaan. Miksikö? No siksi, että mies voisi olla varma isyydestään. Ja kristinuskovaiset miehethän kärsivät tässä tasa-arvoistuvassa feministionnelassa nimenomaan siksi, että heiltä on viety omistusoikeus sekä vaimoon, että nyt lapsiin. (Tampioille: OMISTUSOIKEUS, ei oikeus olla isä ja muuta tunteellistä sälää.)

        Lapsella on oikeus syntyä. Vähän samoja argumentteja voisitte rehellisyyden nimissä kaivella, kuin aborttikeskustelunkin tiimoilta. Silloin kyllä mesottiin sikiön seiluisuudesta jne.

        Huomauttaisin, ettemme todellakaan enää elä patriarkaalisessa orjayhteiskunnassa, jossa kukaan ihminen olisi jonkun toisen omaisuutta, esim. sukupuolensa tai ikänsä puolesta. Aviomies EI omista vaimoaan tai lapsiaan.

        Huomauttaisin siitäkin, että vaikka kuinka närästävät nämä lesboparien lapsihankkeet, teillä ei tässä yhteiskunnassa ole oikeutta riistää heiltä tasa-arvoista kansalaisuutta.

        Huomauttaisin myös siitä, että keinohedelmöityshoidot koskevat muitakin kuin kristihihhuleita. Lakeja ei laadita vain jonkun uskonlahkon erityisruokavalion perusteella.

        "Olen työskennellyt kristittynä psykiatriassa sekä lasten- että aikuistenpuolella pitkään ja nähnyt liikaa välinpitämättömyyttä ja aikuisten keskenkasvuisuutta. Nykyinen suunta lain säätämisen ja sallivuuden kannalta on menossa entistä kauemmaksi terveestä. Lapsi tarvitsee molemmat vanhemmat, jotka ovat isä ja äiti."

        Sanasi sopisivat myös abortin sallivuuden perustelemiseen. Miten on: suo siellä, vetelä täällä.


      • frihet
        jaina kirjoitti:

        Tulihan se sieltä.

        Mies on perheen pää. On vanhatestamentillista, että vaimon pitää olla neitsyt avioituesaan. Miksikö? No siksi, että mies voisi olla varma isyydestään. Ja kristinuskovaiset miehethän kärsivät tässä tasa-arvoistuvassa feministionnelassa nimenomaan siksi, että heiltä on viety omistusoikeus sekä vaimoon, että nyt lapsiin. (Tampioille: OMISTUSOIKEUS, ei oikeus olla isä ja muuta tunteellistä sälää.)

        Lapsella on oikeus syntyä. Vähän samoja argumentteja voisitte rehellisyyden nimissä kaivella, kuin aborttikeskustelunkin tiimoilta. Silloin kyllä mesottiin sikiön seiluisuudesta jne.

        Huomauttaisin, ettemme todellakaan enää elä patriarkaalisessa orjayhteiskunnassa, jossa kukaan ihminen olisi jonkun toisen omaisuutta, esim. sukupuolensa tai ikänsä puolesta. Aviomies EI omista vaimoaan tai lapsiaan.

        Huomauttaisin siitäkin, että vaikka kuinka närästävät nämä lesboparien lapsihankkeet, teillä ei tässä yhteiskunnassa ole oikeutta riistää heiltä tasa-arvoista kansalaisuutta.

        Huomauttaisin myös siitä, että keinohedelmöityshoidot koskevat muitakin kuin kristihihhuleita. Lakeja ei laadita vain jonkun uskonlahkon erityisruokavalion perusteella.

        "Olen työskennellyt kristittynä psykiatriassa sekä lasten- että aikuistenpuolella pitkään ja nähnyt liikaa välinpitämättömyyttä ja aikuisten keskenkasvuisuutta. Nykyinen suunta lain säätämisen ja sallivuuden kannalta on menossa entistä kauemmaksi terveestä. Lapsi tarvitsee molemmat vanhemmat, jotka ovat isä ja äiti."

        Sanasi sopisivat myös abortin sallivuuden perustelemiseen. Miten on: suo siellä, vetelä täällä.

        ???????????????????????,unohtuiko sittenkin.


      • jaina
        frihet kirjoitti:

        ???????????????????????,unohtuiko sittenkin.

        ???????

        Jos tämä oli ollakseen hyväkin vitsi, niin vääntäisitkö rautalankasta, että meikäläinenkin pääsisi kärryille.


    • Kieltäisin

      kaiken hedelmöittämiseen liittyvän keinottelun.

      Jos keinottelujen tiellä kuitenkin jatketaan, silloin se on sallittava kaikille halukkaille, ilman mitään rajoja, jos joku haluaa jatkaa sukuaan sian siemenillä niin siitä vaan.

      Keinottelu hedelmöitysasioissa on yksi ihmiskunnan rappion ilmentymiä. Ja tätä näkemystä minulle ei ole sanellut Jumala.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      9
      1034
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      976
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      949
    4. 56
      935
    5. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      85
      822
    6. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      43
      779
    7. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      160
      727
    8. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      721
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      66
      697
    10. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      45
      596
    11. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      586
    12. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      561
    13. Teini kuolema

      Jatketaan uudestaan kun poistettu eka aloitus.
      Kajaani
      22
      536
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      52
      531
    15. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      524
    16. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      497
    17. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      26
      490
    18. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      52
      459
    19. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      31
      453
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      246
      408
    Aihe