Väliaikainen ajokorttini on vanhentunut 2 vuotta sitten, koska en käynyt 2 vaihetta syystä että en uskaltanut ajaa enää autolla kun kolaroin kertaalleen. Tietääkö kukaan pitääkö minun nyt suorittaa autokoulu kokonaisuudessaan uudelleen teorioineen kaikkineen vai riittääkö ajotunnit, inssi tms jos haluan ajokortin uudelleen voimaan?
vanhentunut ajokortti
7
10984
Vastaukset
- kysyä
Kysypä suoraan autokoulusta. Sieltä varmaan saat ihan paikkaansa pitävää tietoa.
LUULISIN, että pari ajokertaa kakkosvaihe, mutta varmasti en osaa sanoa. - rattijehu
Muutamia kertoja tällä palstalla ilmeisesti ihan liikenneopettajat itse ovat kertoneet, että autokouluopetus on voimassa viisi vuotta.
Kerroit, että väliaikainen ajokortti on vanhentunut 2 vuotta sitten.
Va kortti on ollut voimassa 2 vuotta.
Siispä 4 vuotta plus autokouluaika on opetuksen saamisesta enimmillään, jos lasketaan aikaa ensimmäisestä teoriatunnista lähtien.
Aika jäänee näin alle 5 vuoden, vaikka lasketaan ”ankarimman” tulkinnan mukaan.
Tästä voinee päätellä, ettei ainakaan teoria- ja ajo-opetusta tarvitsisi uusia!
Muista viranomaismaksuista ja kokeista en osaa pikana lähteä arvailemaan. - tietääkseni
Itsellä suunnilleen samanlainen juttu. Mielestäni riittää kirjallisen ja inssin uusimiset. Pitää käydä poliisiasemalla, maksaa jotain ja viedä uudet valokuvatkin. Ajotunteja voi kysyä autokoulusta, jos haluaa.
- lupa-asiat osastolle
saat tarkan tiedon velvoitteistasi.
- näin, poliisi tietää
Ei autokoulut ole mitään yleisiä tiedotustoimistoja jos kerrankin olet auton ajajan tason saavuttanút. Poliisi on täsmälleen se oikea ja ainoa taho, joka kertoo miten menetetyn ajo-oikeuden saa takaisin.
- saa tietoa
Tarviset uuden lääkärintodistuksen, 2 valokuvaa ja 60,00€ rahaa. Jätä uusi ajkorttihakemus poliisille, kun uusi lupa on myönnetty varaa aika tutkinto toimistolta teoriakoetta varten ja sen jälkeen ajokoe. Ajokokeeseen voit mennä jonkun saattelemana omalla tai lainatulla autolla. Lisäharjoitusta voit saada autokoulusta.
Autokoulusta voi aina kysyä, autamme jos voimme. - x-t-c
Itselläni meni kortti vanhaksi n. 7 vuotta sitten ja nyt hoidin vihdoin asian kuntoon. Eli ensimmäisenä lääkärin todistus 2 kpl valokuvia (tarvitset liitteiksi hakemukseen) ja sitten poliisilaitokselle ajokorttilupahakemusta jättämään. Tämän jälkeen teoriakokeeseen. Hyväksytyn teoriakokeen jälkeen autokouluun yhteys ja sitä kautta sopimaan ajokokeen aikaa ja auton lainaa yms, en ole varma voiko tuota ajaa omalla autolla, mutta näin minä tein sen.
Kustannukset:
Ajokorttilupahakemus: 60,00€
Teoriakoe Ajokoe: 58,00€
Autokoulun auton vuokra 1kpl pakollinen ajokerta: 90,00€
Lääkärintodistus tietysti maksaa varmaan jotain myös (itse sain tutun lääkärin kirjoittaman). Kustannukset siis olettaen, että kaikki kokeet menevät ensimmäisellä kerralla läpi :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1761976Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361702Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81326Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241150Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591145Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151017- 60931
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57914