Oon jäänyt elokuun loppupuolella ekaa kertaa elämässäni työttömäksi. Oon ottanut yhteyden työkkäriin ja kelaan ja toimittanut kaikki tarvittavat todistukset ym. Nyt vaan ihmettelen, että koskahan sieltä kelasta tulee jotain tilille. Alkaa vähän rahat olla vähissä. Onko kelalla joku tietty päivä kuukaudesta, milloin ne maksavat työttömyystuen? Opintotukihan tuli aina kuukauden 4.pv. Onkohan tässä samoin?
Kelan päiväraha
4
1032
Vastaukset
- Pörri
Elikkäs työkkäristä saa sen lomakkeen jota täytät ensiksi kahden viikon ajalta ja pistät sen menemään kelalle.Kela maksaa ensimmäiset työmarkkinatuet kahdenviikon ajalta.(Olet varmaan sen tehnytkin.)
Sitten ne lähettää sinulle sieltä uuden lomakkeen jota täytät neljän viikon ajalta ja taas pistät sen kelalle menemään. Ne maksaa neljänviikon välein sitä rahaa. Tämä lapun täyttely ja lähettely toistuu joka kuukausi.
Täys tukijainen taitaapi olla 23,24e/päivä.- laihdutusprojekti
Joo joo, siis oon täyttänyt jo yhden kuukauden ja laittanut sen sinne Kelaan aikoja sitten, mutta yhtään rahaa ei ole vielä tullut. Sit kotona mulla on uusi lappu täytettävänä, joka pitäisi postittaa nyt lokakuun lopussa.
Ja kysymys kuului: Onko Kelalla joku tietty maksupäivä työttömyystuelle? - mie
laihdutusprojekti kirjoitti:
Joo joo, siis oon täyttänyt jo yhden kuukauden ja laittanut sen sinne Kelaan aikoja sitten, mutta yhtään rahaa ei ole vielä tullut. Sit kotona mulla on uusi lappu täytettävänä, joka pitäisi postittaa nyt lokakuun lopussa.
Ja kysymys kuului: Onko Kelalla joku tietty maksupäivä työttömyystuelle?Ei ole tiettyä maksupäivää, vaan rahat tilitetään sitä mukaa kuin ilmoitukset työttömyyspäivistä saapuvat. Tähän menee yleensä korkeintaan viisi arkipäivää. Poikkeuksena ensimmäisen, varsinaisen hakemuksen lähettäminen, jonka käsittelyssä voi kulua pidempäänkin (esim. työssäoloehdon määrittäminen ym.). Sinulle lähetetään postitse tieto tuen myöntämisestä ja vielä erikseen ilmoitus maksusta, jossa on tieto maksupäivästä.
Tarkista ensin, että olet ilmoittanut oikean tilinumeron ja ota yhteyttä omaan Kelaasi. - JOOOOO
mie kirjoitti:
Ei ole tiettyä maksupäivää, vaan rahat tilitetään sitä mukaa kuin ilmoitukset työttömyyspäivistä saapuvat. Tähän menee yleensä korkeintaan viisi arkipäivää. Poikkeuksena ensimmäisen, varsinaisen hakemuksen lähettäminen, jonka käsittelyssä voi kulua pidempäänkin (esim. työssäoloehdon määrittäminen ym.). Sinulle lähetetään postitse tieto tuen myöntämisestä ja vielä erikseen ilmoitus maksusta, jossa on tieto maksupäivästä.
Tarkista ensin, että olet ilmoittanut oikean tilinumeron ja ota yhteyttä omaan Kelaasi.Kaksi kuukauta kestää tällä hetkella. Liian monta työtöntä hakijaa. Minulla on sama tilanne, menen takaisin töihin ennen kun saan rahaa sieltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762087Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361737Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101426Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2291219Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591209Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161055- 60966
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58965