Polttohautaus

Nursialainen

Ort. kirkko muistaakseni ei ole ollut polttohautauksen kannalla, mutta ei kai nykyään sitä kiellä. Mielessäni olen pohtinut tähän perusteita. Ovatko ne perinteeseen nojautuvia vai onko asialla jokin periaatteellisempi teologinen pohja. Ortodoksisen kirkon piirissä lienee maailmalla moniakin hautaustapoja, joten olisko polttohautaus vain uusi lenkki pitään perinteen ketjuun.

2

379

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jukka Mäntymäki

      ...Johannes kirjoittaa:

      "Mitä tulee ns. tuhkaukseen, on todettava sen ole-van ristiriidassa ortodoksisen perinteen kanssa. Useimmat ortodoksiset kirkot torjuvat sen siunaustoimituksen kieltämisen uhalla. Tuhkauksesta luopuminen tuli tavaksi
      jo alkukirkossa ja näin yhdeksi erottavaksi tekijäksi kristillisyyden ja pakanuuden välille. Suomen ortodoksinen kirkko on sen käytännön syistä sallinut, joskin tuhkaus on useimmissa seurakunnissamme jokseenkin tuntematon käytäntö lähinnä Helsinkiä lukuunottamatta."

      lähde:
      http://64.233.183.104/search?q=cache:M1gt6eipqeIJ:www.opiskelijakirjasto.lib.helsinki.fi/eres/teol/art/teol_0601_10.pdf tuhkaus, ortodoksinen&hl=fi&lr=lang_fi

      -Suomen laki sallii polttohautauksen ja Kirkko joutuu elämään tämän todellisuuden kanssa. Yhteiskunta toimii monikulttuurisessa maassamme ajatellen lähinnä käytännön tilakysymys ongelmia vainajien sijoittamisessa maan poveen. Kirkolle kysymys on kuitenkin teologinen: ruumiin polttaminen on ristiriidassa kristillisen ruumiin ylösnousemisopetuksen kanssa. Ihmisen keho on kuoleman jälkeenkin maatuvaisuudestaan huolimatta ainutlaatuinen Jumalan kuva ja Pyhän Hengen temppeli jonka koskemattomuutta Kirkko kunnioittaa. Tästä Kirkko itse antaa jopa esimerkkiä: pyhien ihmisten maallisia jäännöksiä Kirkko kunnioittaa syvästi (huom!!ei palvo!!).


      Jukka Mäntymäki, ort.teol.yo
      Joensuun yliopisto

    • M-LS

      ruumiiniunausta krematoorioonkaan meneviltä vainajilta, koska eihän ole vainajan syytä, jos omaiset tällaiseen päätyvät (jollei vainaja ole itse toivonut polttohautausta).

      Maailmassa on tosiaankin hyvin monia hautaustapoja. Kreikassa esim maapulan takia suositaan väliaikaista hautausta. Vainaja haudataan väliaikaisesti, ja hänen jäännöksensä kaivetaan ylös, kun oletetaan että ruumiista on enää vain luut jäljellä. Luut laitetaan laatikkoon ja viedään luuhuoneeseen.

      Yksi omituisemmista hautaustavoista maailmassa on varmaankin tiibettiläinen "hautaus", jossa ruumis paloitellaan ja heitetään korppikotkien syötäväksi.

      Eräs Venäjän kirkon suurimpia pyhiä P. Nil Sorski toivoi samantapaista hautausta itselleen, koska piti itseään niin suurena syntisenä, ettei mielestään ansainnut tulla haudatuksi maahan, mutta hänen toivettansa ei tietenkään toteutettu.

      Samalla tavalla voidaan minusta jättää toteuttamatta myös polttohautauspyyntö, jos vainaja on ortodoksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      56
      2950
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2731
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      38
      2441
    4. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      33
      2359
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      50
      1928
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1559
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1473
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      105
      1235
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1203
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      73
      1060
    Aihe