Aloittelin tuossa jälleen kerran Einar ja Mikko Juvan Suomen kansan historia-teoksen lukemisen. Senpä alkupuolelta löytyy mielenkiintoista tekstiä Finland-nimen etymologiasta: Kvenland - Naistenmaa! Viitteitä on Kustaa Vilkunasta Adam Bremeniläiseen (Terra Feminarum). Varhaisimmat kirjoitetut viittaukset Suomeen kuvaavat siis maata jota hallitsevat naiset. Norjan ikivanhaa suomalaisasutusta kutsutaan nykyisinkin Kveeneiksi. Mikään siis ei ole tuhannessa vuodessa muuttunut. Tämä ei ole provo. Meillähän menee hyvin.
Finland?
suokuokkajussi
191982
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Minä taas olen pohdiskellut että onko Suomalaiset joskus käyttäneet maastaan nimeä Kalevala?
Klingen mukaan suomalaiset ovat kutsuneet itseään aikaisemmin nimellä "veneelline". Kun sitten kristinusko tuli Suomeen, läntisen haaran kristityistä tuli tukialueensa mukaan suomalaisista, kun heidän itäpuolella olivat "veneellisten maa". Kun sitten koko "veneellisten maa" oli saatettu ainoan oikean uskon piiriin, jäi tämä vanha nimi tarkoittamaan idässä asuvia, venäläisiä.
Finland = fin land = hieno maa
eräskin kaveri esitti että kun "fin" on englanniksi "evä" niin Finland liittyy kalastukseen
Evä ei ole liittynyt kalastukseen, vaan uskontoon.
Sanan Suomi Vironkielinen selitys, on kalan kolmion muotoinen Evä tai talttamainen vaaja, samajuttu on sanan Vaaja takana joka taas tarkoittaa Vatjan kielellä Vatjaa.
Eli kun Suomalaiset, Virolaiset ja Vatjalaiset on puhuneet tästä "Evästä" niin ne puhuneet samaan uskontoon kuuluvista ihmisistä.
Kysymys on uskonnosta jonka tunnus on ollut jonkinlainen kolmiomainen vaaja.
Kaikki nämä kansat on eläneet "Suomen lahden" rannalla, myös sana Vepsä arvellaan olevan saman sanan johdannainen.
"Evä ei ole liittynyt kalastukseen, vaan uskontoon. "
Vanhimmat Suomesta löytyneet merkit ihmisistä liittyvät hylkeenpyyntiin ja kalastukseen, joten "evä" voi hyvinkin liittyä siihen ennemmin kuin uskontoon.
Jos hylkeenpyytäjät tulivat tänne sitä mukaa kun jään reuna vetäytyi niin EVÄMAA voi hyvinkin kuvata aluetta paremmin kuin uskonnolliset höpinät, joiden mukaan harvemmin alueita edes nimetään.
Et selvästikkään tunne nimien annon logiikkaa ...
Suomi nimi tulee Suomenlahdesta ja yleensä nimet on merkinneet jotain, kuten hallintaoikeutta tai omistusta.
Eli Suomen lahti tai "Suomalaisten lahti" tarkennettuna.
Viro, Suomi, Vatja ja todennäköisesti Vepsäkin tarkoittavat samaa asiaa eli kolmiomaista vaajaa tai evää omilla kielillään.
Tähän liittyy vielä sellainen sattuma ( mikä ei ole sattuma ) että latinan kielellä sana Suomi tarkoittaa "uskossa elävää" tai "oikea uskoista".
Joka tapauksessa sanana "Suomi" on takuulla vanhempi kuin Englannin kieli tai kristinusko, se on ehkä vanhin olemassa oleva kansan tai valtion nimi.
Kerro lähde, jonka mukaan "suomi" on latinan kielen sana.
En nettisanakirjoista löytänyt pikaisesti mitään muuta suo-alkuista sanaa kuin "suo" = tikata, liittää.
Suomalaiset on niin karmeen hirveen vastenmielisen agnesia,et maan nimeks tuli finniland,agneland latinaks,johtuu kai auringon puutteesta,huonosta saunahygieniasta ja yleisestä rodun heikkoudesta,saaneet aikaan vaivaset 5miljoonaa kalpeanaamaa finneineen....
"Et selvästikkään tunne nimien annon logiikkaa ... "
Kun keskellä yhtä lappalaista suota on "Persejärvi" niin sen nimen selvittämiseen tarvitaan latinan sanakirjaa? Meinaat että saamelaisilla on ollut sellainen käytössään?
"Joka tapauksessa sanana "Suomi" on takuulla vanhempi kuin Englannin kieli tai kristinusko, se on ehkä vanhin olemassa oleva kansan tai valtion nimi. "
Jooo, ehdottomasti. Egyptin faaraotkin oli oikeesti Virtasia :)
Niimpäniin ...
Virtanen veti taas herneen nenään ...
Mitä helvettiä joku persejärvi tähän kuuluu.
On harmittava juttu, että puhekielestä jää niin olemattomat fossiilit. Kiinnostavaa tutkittavaa ja pengottavaa olisi sanojen historiassa niin paljon.
Fin vs. Kven???
Tottakai, yhtäläisyys on aivan selvä. Vierekkäin jopa aakkosissa kun molemmat alkaa r:lla,....
Kvin-hvin-fin. Olletikin sanojen kirjoitusasu oli 1000 vuotta sitten tasoa mitä sattuu. Aakkoset oli jotain ihan muuta. Tuo ylempänä esitetty "hieno-fin" teoria kaatuu kyllä siihen että silloin nimi pitäisi lausua "fiinland" eikä "finland". Englannin kieltä taas ei ollut noihin aikoihin olemassakaan ja vaikka olisi ollutkin ei tuo eväteoria siltikään oikein vakuuta.
Onko aineksia epäsuomalaiseen pohdintaan?
Finlad ja Kvenland on olleet eri valtioita.
Finland on ollut Varsinais-suomalaisten alue, Kvenland taas Kainulaisten eli Pohjalaisten alue.
Tämän lisäksi on olleet Häme ja Karjala ...
Eipä ole ollut pitkään aikaan näin mielenkiintoista keskustelua.Mahtavaa,jatkakaa.
Finland on alunperin tarkoittanut vihollismaata. Vihollisia ovat ilmeisesti olleet äkäiset suomalaiset, jotka ovat pistäneet maahantunkeutuneet ruotsalaiset kylmiksi.
Meinaat varmaan että kuka tahansa tänne tuleekin niin varma loppu on tiedossa? FIN land? Loppu kaikille? Parempaa haussa. Mitä Finland oikeasti tarkoittaa? "Suomi" on eri asia.