Aika yllättävää, että Henna voitti eilen. Hennan biisi oli mitäänsanomaton, Henna itse on aika väritön, ujonoloinen ja vailla mahdollisuuksia tulla idols-kisan voittajaksi tai edes kolmen parhaan joukkoon. Luultavasti Henna tippuu kisasta parilla seuraavalla finaalikierroksella ja kukaan tuskin muistaa häntä enää sen jälkeen.
Iltasanomissa 16 vuotias tyttönen valitteli koti-ikävää ja ujouttaan, mutta on hiukan jo saanut ujouttaan hallintaan. Miten tuollainen pikkutyttönen voisi nousta ison konserttiyleisön eteen tai onnistuisiko häneltä ylipäänsä levyttäminen ja kuka ostaisi hänen levyjään? Onko niin, että ujo, nöyrä, herttainen naapurintyttö vetosi hartaalla uskonnollisuudellaan kansaan, joka ei osaa ajatella kuin yksittäistä suoritusta kisassa. Hennahan on uskossa, vaikka biisin uskonnollisuutta toki on liioiteltu.
Okei olen hiukan petttynyt, kun oma suosikkini eli Hanna K putosi, mutta toisaalta tyytyväinen ettei Joonas S päässyt jatkoon, koska hänessä ei olisi ollut mitään potentiaalia laulajana. Toivottavasti Hanna Kommeri pääsisi vielä finaaleihin, koska hänellä jos kenellä olisi potentiaalia jatkoa ajatellen. Hanna K valitsi huonon biisin ja olisiko hiukan jännittänytkin, mutta hän on teknisesti koko idols-porukan paras laulaja ja hänessä olisi ainesta 20-40 vuotiaiden idoliksi. Onneksi sentään Katri Ylander ymmärrettiin äänestää jatkoon ja pidän hänelle peukkuja jatkossa, koska hän on ollut alusta lähtien kakkossuorikkini.
Harmi, että idols-kisa on niin selvästi alaikäisten äänestäjien temmellyskenttä ja tuomaritkin vielä edesauttaa tätä valitsemalla semifinaaleihin esiintyjiä vain teini-idoli ulkonäön perusteella. Miksei voisi olla teini-idols kisa alle parikymppisille ja toinen varttuneemman 20-40 vuotiaiden idols-kisa? Meitäkin on paljon tuon ikäisiä, jotka jäädään ikäänkuin paitsioon, koska tämä idols on lähinnä teineille ja tangokisat taas lähinnä mummoille ja vaareille.
4. semifinaalin outo äänestystulos
16
1847
Vastaukset
- Raimo
Minun mielestäni Hennan biisi oli nimenomaan aikuiseen makuun, vaikka esittäjä olikin nuori. Ei mitään peruspoppia, niinkuin kaikki muut.
Ensimmäinen laulaja oli kieltämättä teknisesti paras laulaja, mutta jatkoon päässyt vasta kuusitoistavuotias ja siis vasta laulutaidollisen kehityksensä alussa, toisin kuin Hanna K. - Tuija
Kirjoitit juuri sen mitä itsekseni olen ajatellut!:) Itsekin yllätyin Hennan voitosta ja harmittelin Hannan biisivalintaa.. Toivotaan että Hanna pääsee tuomarin valitsemaan viisikkoon ja äänestetään hänet sieltä jatkoon:) Pitää saada meidät 20-40-vuotiaat vaan äänestämään!
- tekninen suoritus
Tepä sen sanoitte. Hanna oli teknisesti lahjakas, mutta riittääkö se???? Ei minun mielestäni, vaan tarvitaan muutakin. Herkkyyttä ja taitoa tulkita tunteella, laulaa suoraan sydämiin. Hennalla oli tuon kaiken taidon lisäksi paljon kauniimpi ääni, jos satuitte huomaamaan. Hannalla se on anteeksi vaan, aika tavis.
- mailas
tekninen suoritus kirjoitti:
Tepä sen sanoitte. Hanna oli teknisesti lahjakas, mutta riittääkö se???? Ei minun mielestäni, vaan tarvitaan muutakin. Herkkyyttä ja taitoa tulkita tunteella, laulaa suoraan sydämiin. Hennalla oli tuon kaiken taidon lisäksi paljon kauniimpi ääni, jos satuitte huomaamaan. Hannalla se on anteeksi vaan, aika tavis.
..en pitänyt Hennan äänestä. Lisäksi Henna on kovin nuori ja epävarma, ei minun idoli. Ehkä nuoret tytöt ja toisaalta keski-ikäiset miehet äänestivät Hennaa, en tiedä.
Hannan esitys oli vähän tyhjä, mutta hän ansaitsisi finaalipaikan kyllä. Mielipiteitä taitaa olla yhtä monta kun on ihmisiäkin..
- Jarkko
Henna kuitenkin pystyi esiintymään niin, että jännitys ei pilannut sitä. Eli miksi kyselet sitä, miten hän uskaltaisi esiintyä suurelle yleisölle? Pidän Hennan äänestä.
- Zuffeli
Oon todella pettynyt kun suosikkini Hanna Kommeri ei päässyt jatkoon mutta toisaalta iloinen kun se Joonas ei päässyt pidemmälle!! Mut se Henna oli ihan surkee ja tuskin se ees uskaltaa laulaa suuren yleisön edessä, veikkaan et putoo aika finaaleiden alussa!!! Ois kivaa jos Hanna K sais viel uuden mahdollisuuden ja yleisö äänestäis sen finaaliin!!:) @-;-
- haloo
Hennahan jo lauloi suht suurelle yleisölle tuolla kisassa. Vai mitä muuta luulet? ;)
Eli minua ei ainakaan huoleta tippaakaan, koska ujous ei näkynyt mitenkään esityksessä. Ja sanotaanhan sitä, että kokemus antaa rohkeutta. Ja se taas karttuu hänelläkin koko ajan. - Hennan biisi
haloo kirjoitti:
Hennahan jo lauloi suht suurelle yleisölle tuolla kisassa. Vai mitä muuta luulet? ;)
Eli minua ei ainakaan huoleta tippaakaan, koska ujous ei näkynyt mitenkään esityksessä. Ja sanotaanhan sitä, että kokemus antaa rohkeutta. Ja se taas karttuu hänelläkin koko ajan.Erottui selvästi muista,todella kosketti mua puhtaalla kaunnilla äänellä.Hyvä HENNA!!!!
- Hennan voitosta
mutta katsojat äänestävät ja varmaan koko Kajaani äänesti omaa pikkusuosikkiaan ja se riitti tällä kertaa. Ja varmaan tämä kappaleen valinta hankki tytölle, varsinkin vanhempien äänestäjien, ääniä. Suokaamme sen hänelle.
Olen kuitenkin täysin varma siitä että Hanna K pääsee vielä jatkoon ja tulee pudottamaan Hennan. - varmaan
kaikki uskovaiset, vanhat ihmiset, pohjois-suomi ja teinit. Plääh.
- ja sedät
Jaaha täällä hataan idolia mummoilla nykyään ja sedille?
- enkä ole mummo
ja sedät kirjoitti:
Jaaha täällä hataan idolia mummoilla nykyään ja sedille?
Äänestin Hennaa, enkä ole edes mummo. Mitenkäs nyt suu laitetaan?
- enkä
enkä ole mummo kirjoitti:
Äänestin Hennaa, enkä ole edes mummo. Mitenkäs nyt suu laitetaan?
minäkään ole mummo, en uskovainen, en maalta, en teini. Sen sijaan arvostan herkkyyttä, äänen erikoisuutta, musikaalisuutta, aitoutta, erilaisuutta, kiinnostuvuutta. Hennan olemuksessa on jotain tosi kiinnostavaa ja taiteellista. Voi olla, ettei hänestä ole idoliksi, mutta sittenhän pitäisi ensin määritellä idoli. Tyyppinä mä pidin siitä tosi paljon. Itseasiassa kukaan jo nyt jatkoonpäässeistä tytöistä ei ole ihan tavallisia. Ja kuitenkin tuntuu siltä, että Idolilta haetaan sitä, että on hauska ja aurinkoinen tyyppi ja osaa sen lisäksi laulaakin ihan kivasti. Ei siis tarvitse olla mitenkään erikoinen tai kiinnostava tyyppi. Näissä jatkoon päässeissä tytöissä on jotain todella kaunista ja kiinnostavaa.
- äänestetään, eikö?
Eli en ihan ymmärrä otsikkoasi "outo äänestystulos". Yritätkö vihjata, että tulosta olisi jotenkin manipuloitu?
Hanna oli ehkä teknisesti taitavampi, mutta tulkinta laahasi tekniikkaa jäljessä, kuten tuomaritkin totesivat. Lauluääneltään Henna oli ryhmänsä täysin ylivoimainen ykkönen, ja ansaitsi siksi täysin jatkopaikkansa.
Liian nuori voittamaan tällaista hän minustakin on, mutta en uskokaan, että hän voittaa. - set
Hanna oli kyllä teknisesti hyvä laulaja, mutta siihen se jäikin. Siinä ei mikään koskettanu. Ei edes jännittäny sen puolesta, kun tiesi ettei se kuitenkaan mokaa. Tasapaksua pullaa. Pienet säröt tekevät ihmisestä mielenkiintoisen.
Ja mä ainakin kiinnitin Hennaan huomiota heti idolsin alusta asti. Hennassa on sisäistä voimaa ja rohkeutta. - ujo itsekin
Itse ainakin kaipaan suomen musiikkimarkkinoille rauhallista ja aitoa tulkitsijaa,enkä mitään jokapaikanhöylää,räväkkää rähisijää!
Hennassa parasta on juuri se ujous,
aitous ja kaunis ääni!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse564264SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo2914144Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1663666Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky933553Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä923136Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit312477Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv361885Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575681783Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.161763- 371690