Maito-Matilta puuttuu johtajuus

Santeri_Alkio

Maito-Matti on täysin hukassa. Suomen ulkopolitiikka kin on joutunut tuuliajolle Maito-Matti Vanhasen kyvyttömyyden takia.

Tuomioja sooloilee omiaan, tasavallan presidentillä on oma kantansa ja Maito-Matilla ei tietysti ole mitään kantaa mihinkään.

Ei ihme, että EU:ssakin jo ihmetellään Suomen puuhastelua. Vähän tietysti käy sääliksi Maito-Mattia, sillä eihän hänellä ole kielitaitoa ja osaamista kansainvälisistä kuvioista. Moni on pannut merkille, että Maito-Matti ei ole tavannut yhtäkään merkittävää valtiojohtajaa pääministerikaudellaan. Suomi on ollut EU:ssakin heittopussin asemassa ja mm. Elintarvikeviraston menettäminen on kuvaavaa Maito-Matin touhuilulle.

Ranskan presidenttikin jo kesällä ihmetteli miksi Suomi on muuttunut täysin näkymättömäksi. Chirac kuvasi Vanhasta maakuntasarjan poliitikoksi, joka on sattumalta joutunut liian isoihin saappaisiin.

5

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oivahärkönen

      ... Vanhasta. Hän on mielipidetiedusteluiden kingi pääministerinä. Ranskan presidentti ei lausunut yhtään mitään Vanhasesta. Koko puhe siitä on koklipien valhetta.

      • Matti Vanhanen on toiminnassaan keskittynyt vain suosion kalasteluun ja virheiden välttelyyn. Mitään päätöksiä hän ei ole osannut tehdä. Mitä toisaalta voi odottaa vätykseltä, joka vätysteli 15 vuotta yliopistossa ja kävi aikoinaan lukiotakin kaksi vuotta per luokka.

        Todellisella johtajalla on visio, jota hän toteuttaa vaikka yksittäiset päätökset eivät suosion kannalta suotuisia olisikaan. Valtiomies ei ole se, jolla on ollut pääministerinä korkeat kansansuosiolukemat. Valtiomies on se, joka on saanut jotain todellista hyvää Suomen ja suomalaisten kannalta aikaan.


      • suorastaan

        ovat nyt niin paniikissa, näkeehän sen jo näistä avauksista. Koklipit ovat todella paniikissa, heille valkenee pikku hiljaa Matin ylivoimaisuus!


      • LAURIJ
        Känä kirjoitti:

        Matti Vanhanen on toiminnassaan keskittynyt vain suosion kalasteluun ja virheiden välttelyyn. Mitään päätöksiä hän ei ole osannut tehdä. Mitä toisaalta voi odottaa vätykseltä, joka vätysteli 15 vuotta yliopistossa ja kävi aikoinaan lukiotakin kaksi vuotta per luokka.

        Todellisella johtajalla on visio, jota hän toteuttaa vaikka yksittäiset päätökset eivät suosion kannalta suotuisia olisikaan. Valtiomies ei ole se, jolla on ollut pääministerinä korkeat kansansuosiolukemat. Valtiomies on se, joka on saanut jotain todellista hyvää Suomen ja suomalaisten kannalta aikaan.

        pääministeri olisi viimeisen kymmenen vuoden aikana.
        Ja mitkä ovat ne todelliset hyvät suomalaisten kannalta.


      • koklipit taas

        huuta sitä Ranskan presidenttiä apuun!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      130
      4342
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      39
      3278
    3. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2443
    4. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      221
      1531
    5. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      23
      1393
    6. Mies pelkää mahdollista raskautta

      Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j
      Sinkut
      213
      1126
    7. Kiikkustuoli

      Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa
      80 plus
      158
      1079
    8. Ihana M nainen

      Ihana M nainen. Nainen kuin unelma.
      Ikävä
      71
      1073
    9. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      22
      988
    10. En elä täällä vaan oikeassa elämässä

      Jos ihmissuhde kaatuu siihen, mitä täällä palstalla kuvitellaan ja väännetään, silloin ongelma ei ole minussa vaan luott
      Ikävä
      127
      812
    Aihe