Ja tämä sekä 'uskiksille' että ateisteille!
Te, jotka uskotte johonkin, älkää yrittäkö selittää älyllisesti, järkevästi ja tieteellisesti juttujanne ateisteille, sillä ne jutut ei ole älyllisiä, järkeviä eikä tieteellisiä.
Te, jotka ette usko, älkää yrittäkö älyllä, järjellä tai tieteellä osoittaa uskovien (minkään uskonnon) olevan väärässä.
Molemmat epäonnistutte, sillä uskonnot nimenomaan ovat järjettömiä, älyttömiä ja epätieteellisiä.
Irrationaaliset asiat eivät vain toimi rationaalisen alueella eivätkä rationaaliset irrationaalisen alueella.
Enkä hauku uskon asioita -minkään uskon- sanoessani niitä järjettömiksi, älyttömiksi ja epätieteellisiksi. Ne ovat. Ja hyvä niin.
Tiede ja uskonto ei välttämättä ole ristiriidassa, jos niitä ei yritetä tunkea toistensa alueelle, siis sinne minne ne eivät kuulu.
Järjettömyyskin voi olla totta. Jonkun mielestä ehkä ei ole. Molemmat uskomukset ovat ihan jees.
Sodastanne ei hyödy kukaan oikeasti.
Ehdotus
6
353
Vastaukset
- herra
Toisin sanoen tämän hyväksyessämme hyväksymme ajatuksen uskon ja tieteen erottamisesta. Tuttu teko Kantilta, Nietzschen vihaama. Miksikö? Kerran tämän erottelun tehtyään, erottelusta tuli lopullinen. Viimeisenä - ja absurdina - argumenttina uskovainen voi vedota uskoonsa, joka ei tarvitse perustelua. Lopulta, minkä tahansa argumentin voi aina perustella vedoten uskoonsa, vailla perustelua, vailla syytä. Mielestäni ateisti vaatii juuri tämän viimeisen perustelun.
- Earl Grey
usko ja tieto puuhastelevat ihan eri asioiden parissa, joten niiden kesken ei ole suoranaista ongelmaa sillä totuuden määritelmät ovat niissä ihan erilaiset.
Se, että erottaa tieteen ja uskonnon toisistaan, ei kuitenkaan minusta tarkoita sitä, että tiedettä ei voi käyttää uskonnon tutkimiseen tai sitä, että uskonto ja sen oppi olisi välttämättä epäloogista.
- Uskis
Ateismi on väärässä kategoriassa ellei se ole uskonto. Mihin se sitten kuuluu? Tiede- palstaa ei Suomi24:ssä ole, joten sille olisi varmaan perustettava oma palsta.
- JSS
Tiedepalsta on tässä: http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000020
Ja Ateismi on heti ensirivillä. - Uskis
JSS kirjoitti:
Tiedepalsta on tässä: http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000020
Ja Ateismi on heti ensirivillä.Sori, olihan se tiede täällä edustettuna. Sieltä löytyy sekä "Ateismi" että "Skeptismi"! Teologiaa ei löydy, ja se voisikin olla aika epäsuosittu.
- oggi
"Ateismi on väärässä kategoriassa ellei se ole uskonto."
Tarvitseehan uskontopalsta tänne takapirukseen järjen äänen(siis minut). Tämä palsta on tukikohtamme ja alituisen hyökkäyksen kohteena.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762087Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361737Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101426Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2291219Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591209Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161055- 60966
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58965