varmaankaan ei mistään mutta kysytään nyt kuitenkin onko mitään mahdollisuutta saada edes esim. ellos ym. kallista lainaa jos luottotiedot mennyt?kovasti makselen nuorena tehtyjä mokia mutta vuosia menee vielä ennen kuin niistä on päästy ja vielä se 5 vuotta sen jälkeen on nimi mennyttä.pitäisi pari tonnia saada jostakin lainaksi ja tuollaista summaa ei kuitenkaan ihan nopeasti säästetä meikäläisen työkyvyttömyys eläkkeestä.
luottotiedot mennyt
6
2764
Vastaukset
- Mahdollisuus
Jos luottotiedot on menneet niin on mahdollisuus saada lainaa joissakin kunnissa - ilmeisesti ei kaikissa - ns. sosiaalista luottoa.K.o luotto tarkoitettu juuri sellaisille velkaantuneille, jotka menettäneet luottotiedot ja muualta ei saa lainaa. Luulen, että kunnan sosiaalipuoli ja velkaneuvoja(t) tietävät ja osaavat opastaa.
Toinen mahdollisuus on Takuu Säätiön takaama laina. Jälkimmäisestä voi kysyä suoraan Takuu Säätiön ilmaisesta neuvonta puhelinnumerosta.
Kolmas mahdollisuus on velkajärjestely. Siihen pääsyyn on omat kriteerit. Jos on velkaantunut kevytmielisesti ei pääse. Ja tuskin pääsee, jos velkoja on muutama tonni.
Aina kannattaa yrittää hoitaa velka-asiat, eikä jättää niitä ulosottoon - lainaamo
Panttia vastaan saat aina lainaa.
- abc
Voi tunaria, lainaisitko itse rahaa tyypille, jolta on luottotiedot menneet? Huh, kaikkea sitä onkin. Hoidata raha-asiasi ensin kuntoon luottotietoja myöden ja mieti sitten vasta lainanottoa, kokeile vaikka säästämistä ja töihin menoa.
- Mahdollisuus
Todellakin, siinä mielessä minäkin tulin neuvoneeksi kysyjää. Olen joskus ollut "puhelinneuvoja" erään yhdistyksen tiimoilta, joten sieltä muistin noita mahdollisuuksia. Oletan, että kysyjä on ns. "lirissä" lukuisten kovakorkoisten vippien/lainojen kanssa, ja kysyy lainaa jotta maksaisi kaiken pois. Jos todella on useampi laina, niin ne pitääkin yhdistää ja ottaa/saada halpakorkoinen "könttälaina" , jolla maksaa pois. Yhtä halpakorkoista lainaa on parempi pois maksella.
- lainoja
Mahdollisuus kirjoitti:
Todellakin, siinä mielessä minäkin tulin neuvoneeksi kysyjää. Olen joskus ollut "puhelinneuvoja" erään yhdistyksen tiimoilta, joten sieltä muistin noita mahdollisuuksia. Oletan, että kysyjä on ns. "lirissä" lukuisten kovakorkoisten vippien/lainojen kanssa, ja kysyy lainaa jotta maksaisi kaiken pois. Jos todella on useampi laina, niin ne pitääkin yhdistää ja ottaa/saada halpakorkoinen "könttälaina" , jolla maksaa pois. Yhtä halpakorkoista lainaa on parempi pois maksella.
vaan niin kuin sanoin nuorena hölmöiltyjä juttuja mistä on kovat korvaukset tullut ja kasvanut vuosia ennen kuin tuli ikää ja kiinnosti alkaa hoitamaan niitä.
- Äksy Ämmä
Joissain tilanteissa tällaisia vahingonkorvaus- tmv. velkoja voidaan sovitella etenkin, jos alkuperäinen pääoma on ajan kulumisen myötä syntyneen valtaisan korkokertymän takia kasvanut suhteettomasti. Tästä kannattaa ottaa selvää. Ehkä myös korvausvastuuvelkaa voidaan sovitella velallisen maksukyvyn mukaiseksi, vaikkei korvausvastuuta sinänsä poistettaisikaan.
Nuorena töppäilleen itsensäkin takia saattaa olla parempi, että hän vastaa veloistaan edes osittain, maksukykynsä mukaisesti. Sen sijaan mitään järkeä ei ole langettaa kenellekään arvioitavissa olevaan maksukykyyn nähden ylivoimaisia velkoja. Tämä vanhatestamentillinen ajattelutapa johtaa pahimmillaan siihen, että velallinen joutuu pysyvästi yhteiskunnan ulkopuolelle tai ainakin sen laidoille tai peräti jatkuvaan rikollisuuteen.
Muistan nähneeni Takuu-Säätiön sloganina: "Oikeuden toinen puoli on kohtuus." Mielestäni tämä pitää paikkansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762087Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361737Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101426Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2291219Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591209Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161055- 60966
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58965