Bad Taste - provosoivaa väkivalta huumoria?

manwall

onko bad taste provosoivaa väkivalta huumoria?
höystettynä huonolla näyttelijäkaartilla, sekä pienellä budjetilla..?

onko bad taste jopa naurettavan surkea olemaan hyvällä tavalla erittäin paska elokuva?

vastaus kaikkeen löytyy peter jacksonin mielestä, sieltä jostain sopukoista mitä me emme silmillä näe!
jopa vuosituhannen viimeinen salaliitto organisaatio ei voi mutkistaa mutkistamattomuutta!
kun siihen vielä lisätään kuolemanpelko ja oksennuksen juontu kulhosta josta aikoinaan kuninkaat söivät sian sisäelimiä.

kertokaas, mitä mieltä olette provokatiivisesta kuolemanyrityksestä tässä elokuvassa?

ehkä tämäkin elokuva on tehty vain sen takia että FBI ei saanut tarpeeksi tietoa sarjamurhaajista?
tai CIA??

kysykää itseltänne, mitä mielte olette siitä että ihmisiä käytetään hyväksi, ilman koulutusta ja elämänarvon alennusta!

käyttäkää päätä, älkää pelkkiä aivoja, vaan silmiä, korvia, suuta, kulmakarvojakin vaikka!
kunhan vain käytätte koko päätä.
on todistettu että ihminen käyttää vain 20% aivoistaan tiedon sisältämäseen organisoituneessa kriminalistisessa kulttuurihistoriassa.

mitä mieltä on "warniak", "jon_o_donnie?" , "terminator", "leperwolf" ja muut b-leffa friikit!?

oma teoriani on se , että ehkäpä jopa peter jackson on koittanut sisällyttää bad tasteen , ja muihin elokuviinsa joita on ohjannut, sen tavan millä haluaa tulla tapetuksi/Kuolla?
jos se on viesti itselleen, provosoida itseään sisimmiääässän.

peter jackson ei ole ajatellut yhtään katsojia ohjatessaan elokuviaan, kaiken hän on tehnyt itselleen, aivan kaiken!
oikestaan hän ei olisi edes laittanut elokuviaan jakoon, jos ei olisi leffayhtiö pakottanut!

peter jackson kertoi kerran kun tapasin hänet, että hän ei ole OIKEASTI ohjannut TSH -trilogiaa!
ajatelkaa sitä.
hän kertoin sen, ja tämä on 100 100000 % faktaa.

tunnen peterin henk. kohtaisesti, ja on aivan muuta kuin te kuvittelette.

bad tastelle annan viisi tähteä viidestä.

Entä muut?

14

1189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • määki

      mutta nuo sun jutut peter jacksonista on tullu kyllä marisätkän välistä.

      • Jon_O_Donnie_rock'n'rollin'.

        siis onhan tuolla Jacksonilla taatusti kokemusta noista Mareista mutta? eipä mennäkkään siihen nyt että show must on.Äläpäs nyt noin tuomitse.....kyllä tuossa hänen tekstissään on sitä jotain,mutta? toisaalta taas muiden on ehkä vaikea saada niistä sellainen kuva minkä hän haluaa antaa.Mullakin on tekstin kans ongelmia,mutta? kyllä se tästä....no tyyli on ainakin suhkot ajatonta ja avoimuutta riittää.


    • Jon_O_Donnie_monstrous_rock...

      niin sitten tämmöstä maukasta skeidaa tulee joka tuutista.Eihän tuo edes oikeasti alenna ihmistä...,jessus kristuz auttakoon ja piru vieköön minähän alan kuulostaa ihan jo Nalle Virolaiselta ja hänen läpimädältä SPLATTER keskustelu piiriltään.Anyway il'be back...no BAD TASTESSAKIN on jotain älykkyyttä kuitenkin,koska siihen on tiivistetty niin monta B-tason leffaa ja kärjistettyä materiaalia.Luulenpa että suurin osa BAD TASTEN ympärillä olevista kritiikeistä on vaan huumoria kuten monien muidenkin B-leffojen kohdalla.Sensuuri myös provosio ja taivuttaa ihmisiä,mutta? kun ihminenhän ei aina huomaa kaikkea.Onhan kieltämättä tietyillä ympärillä pörräävillä tyypeillä ollut jotain osaa Jacksonin suhteen mutta? en usko että se on sen kummempaa.Jackson on se pieni poika edelleen mitä on myös samalla taajuudella eri muodossa tuo George A Lucas.Jackson on kuin eräänlainen taistelija.Mitenköhän monet kauhuelokuvat ym...olisivat menestyneet ilman sensuuria?.....siinäkin on joltain osalta kiitettävää.Mitäköhän kaikkea sitä pitäis tutkia että sais aivan kaiken selville BAD TASTESTA.....materiaalia varmasti on mutta? mihin muotoon se pitäsi muuntaa?.Kuitenkaan en usko että Jackson purkaisi leffoihinsa vihaansa...eikä se ole sen kummemmin kritiikkiä....vaan jonkinmoista mustaa satiiria....eikä se huumori kuitenkaan ole täysin se pääasia.Kuitenkin kannattaa aloittaa B-keräily juuri tuosta leffasta,siinähän sitä niin ehkäpä koko ala avautuu sitten paremmin.

    • MiracleMike

      painu nukkumaan sä oot väsyny.

      • Jon_O_Donnie_monstrous_rock...

        i am the ol'fuckface there i come......i am so dead....wha wha wha....niinpä no täällähän on hyvät mahdollisuudet kokeilla lähes kaikenlaista tekstiä....miettikääs vaan sitä että miten vaikea on jutskailla B-tason leffoista kunnolla ja yleensäkin.


      • Tsuru
        Jon_O_Donnie_monstrous_rock... kirjoitti:

        i am the ol'fuckface there i come......i am so dead....wha wha wha....niinpä no täällähän on hyvät mahdollisuudet kokeilla lähes kaikenlaista tekstiä....miettikääs vaan sitä että miten vaikea on jutskailla B-tason leffoista kunnolla ja yleensäkin.

        Kokeileppas välillä kirjoittaa teksisi selkeällä Suomenkielellä.


      • Leprechaun_goldmember_!
        Tsuru kirjoitti:

        Kokeileppas välillä kirjoittaa teksisi selkeällä Suomenkielellä.

        aina löytyy joku juntti joe hero,joka puolustaa voihan duudeli sentään,mikä rouva sä oikein oot?.Pitäiskö nyt pysähtyy miettimään.Sitäpä en nyt tee.


    • Olmi

      Petteri Jäcksoni teki ko.leffaa n.5 vuotta kaveriporukalla ilman mitään budjettia.. jos äijä nykyään tekee miljoonabudjeteilla jotain Sormusten herra -leffoja, niin hänelle se sallittakoon

      • Leprechaun_goldmember_!

        mutta kun lotr on tehty niille jotka eivät ole lukeneet kirjoja.Suunnattu samalla periaatteella kuin esim.Gladiator,Kingdom of heaven.....vaikka leffat on vastakohtia niin periaatteet samat.Toisaalta taas ympäristö ja media,mainonta rajoittaa sen verran paljon nykyään leffojen tekoa että pitäähän sitä ehkä vähän antaa anteeksi.Kovan tason viihdettähän aina on ja tulee olemaan,ajassa ja ympäristössä on aina jotan määrääviä tekijöitä mitkä on osa leffaa halusi tai ei....kaikkihan nykyään kulkee ympyrää alku,loppu,ja taas.Tuota niin kauan kun ympäristössä vaikuttaa tuollainen asioiden toistuminen niin sitä mukaanhan se toimii leffoissa.Vaan sillä tavalla saadaan nykyään jotenkin uutta ettää vedetään täysin överiksi.....eli B-budjetti on pelastus.


    • Tsuru

      I smell Bullshit....

      • Leprechaun_goldmember_!

        kritiikki lisää vaan aina kiinnostusta..itsessään jo provosoi monella tavalla...kuten leffa sensuuri se on isompi haitta monesti kuin itse leffan sisältö(minkä tahansa rankan kauhupätkän).Meinaan sitä että
        monesti pitää ottaa huomioon se että kuinka paljon mainostuksen tehoa ja muutenkin leffan vetävyyttä on sensuuri säädellyt.Sehän jo rakentaa ihmisen sisälle tietyty kuvan leffasta ja entä ilman tuota kuvaa miten sitten leffan näkisi ja olisiko se silloin niin nhyvä tuo sensuuri kun vaikuttaa paljon katsojaan.


    • perkele

      Mitä vittua sä äijä höpiset ja jos sä tunnet Peter Jacksonin henk.koht. nii Peter Jackson on mun serkku vaikka sitte...

      • Edward pitkäjalka

        on tainnut vähän isukki kopautella sua pikku penskana.Seuraukset näkyy vähän jälkeenpäin.Äläpä nyt väsytä itseäsi,jätä juttu tähän.Pitäisi pysyä näissä elokuva jutuissa mutta? kun sä haluat niin kertoa itestäs täällä.


    • tttttttttttttt

      mitä vittua sä selität. Noi sun jutut Jacksonist on pelkkää paskaa ja muut jutut mitä nyt mieleen sil sekunnil on tullu niin menoks vaan. Voi vittu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      240
      2734
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1144
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1111
    4. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1005
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      917
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      851
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      42
      839
    9. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      238
      825
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      130
      820
    Aihe