Miksi miestä väsyttää

orkun jälkeen

Olen joskus lukenut lääketieteellisen / biologisen selityksen sille, miksi miestä alkaa orgasmin jälkeen väsyttää (en siis kaipaa tietoa, että se rentouttaa tms, vaan vähän tarkemmin: mikä aineet / mekanismit ovat asialla=). Enää en löytänyt tietoa, eli sitä kaipailen. Tai jotain linkkiä, mistä löytyisi. Kiitos!

4

3430

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mäkin

      oon jostain lukenut, en muista enää mistä, et seksin jälkeen erittyy jotain hormonia joka aiheuttaa uneliaisuutta..:/

    • Gasm

      Väsymys johtunee siitä, että samalla kun miehesi saa orgasmin, niin hän saa myös siemensyöksyn.

      Miehen saadessa siemensyöksyn loppuu hyvin nopeasti lähes kaikki nautinnon tunteet. Seksin harrastaminen on miehelle usein fyysisesti raskaampaa kuin naiselle. Rakastelun aikana erilaiset hyvänolon tunteet ja yleisesti seksuaalinen energia (kaikki rakasteluun liittyvät psyykkiset ja fyysiset toiminnot) pitävät vireyttä yllä. Siemensyöksyn jälkeen kaikki nautinnontuneet loppuvat, jolloin ei tavallaan ole enää syytä olla vireä. Jos seksiä harrastetaan illalla, niin siemensyöksyn jälkeen voi koko päivän työn aiheuttama väsymys ilmaantua muutamassa sekunnissa.

      Ratkaisu väsymyksen poistamiseen on lopettaa siemensyöksy. Orgasmi ja siemensyöksy on kaksi täysin eri asiaa. Orgasmi tapahtuu sekä psyykkisellä, että fyysisellä puolella. Siemensyöksy tapahtuu vain fyysisesti.
      Tämä vaatisi tietysti harjoittelua; täytyy oppia erottamaan ne toisistaan. Luonnostaan monille miehille orgasmi ja siemensyöksy tapahtuu samaan aikaan, ei kuitenkaan kaikilla.

      Eli miestä ei väsytä orgasmin jälkeen, vaan siemensyöksyn jälkeen!

    • Joomullaki

      Oon 13 vuotias ja siemensyöksyn jälkeen tuntuu et ei jaksa nostaa kättä ilmaan. Hyvä tunne. Siis rentouttaa...

    • Jotkut miehet pystyvät ja haluavat laukeamaan monta kertaa peräkkäin siemensyöksyn kera, jotkut vain kerran. Vaihtelee. Exä esim. laukes 4 kertaa peräkkäin kerran kanssani, sit ei jaksanut enää :D Mut vaati "pakottamista" ja vahvaa halua taholtani. Jos en olis halunnut lisää, ois varmaan lopettanut yhteen mut innostui uudelleen aina kun innostin. Nykyinen laukeaa yleensä vaan kerran, mut laukeamista voi viivytellä tahallaan ja siten kumpikin saa maksimaalisesti nautintoa.
      Toki tuo orgasmin oppiminen ilman siemensyöksyäkin ois hyvä :) Kuulemma välillä tuntuukin melkein siltä, kun on koko ajan ihan siemensyöksyn rajalla, tuntuu parhaimmillaan kuulemma siltä kuin oli "melkein orgasmia koko ajan" :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      167
      4613
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      39
      2532
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      153
      2201
    4. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      4
      1831
    5. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      33
      1348
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      70
      1204
    7. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      71
      1122
    8. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      75
      1111
    9. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      39
      1023
    10. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      53
      953
    Aihe