Stubb sivuillaan: "En nyt tässä lähde kommentoimaan Tuomiojan väitteitä kokoomuksen ulko- ja turvallisuuspoliittisesta linjasta. Olen jo kartoittanut Tuomiojan toilailuja tarkemmin useassa artikkelissa ja kolumnissa. Kenellekään ei liene epäselvää miten paljon hallaa Tuomioja on aiheuttanut Suomen asemalle Euroopan unionissa."
Tähän ei tarvitse muuta lisätä kuin, että Stubb on aiheuttanut toiminnallaan kokoomukselle valtavasti hallaa. Stubb sitoi Euroopan parlamentin kotimaahan suuntautuvaan hyökkäykseen ja yritti epätoivoisesti vaikuttaa käynnissä olevaan Nato-keskusteluun iskemällä raukkamaisesti ulkoministeri Tuomiojaan. Tuomioja käytti sananvapauttaan kritisoidakseen europarlamenttia, mutta Stubb ei käyttänyt sananvapauttaan vastatakseen Tuomiojalle vaan kanteli hänen lausunnoistaan EPP:n johtoon. Miksi siis Stubb ei vastannut vastakirjoituksella Tuomiojalle Turun Sanomiin?
Stubb aiheutti kokoomukselle suuren vahingon, sillä SDP:ssä asiaa tuskin koskaan unohdetaan. Stubb näytti nyt, että millaisiin keinoihin hän on valmis tarttumaan ajaakseen asioitaan. Stubb on ennalta arvaamaton, ennustamaton ja tämän vuoksi Stubbin käsiin Suomen tai kokoomuksen asioita ei voi antaa. Stubbin toiminta ei perustu kauaskantoiseen ja stabiiliin toimintatapaan vaan se näyttää perustuvan yllätysiskuihin. Stubbin kanssa työskenteleminen näyttää olevan uhkapeliä. Tämä on nyt nähty.
Stubbin lausunnot pelkkää ilmaa
Politologi
2
82
Vastaukset
- No siis..
Suomihan kuuluu Euroopan Unioniin.. Nyt ajatellaan EU:n etua ei pelkästään Suomen :)
- Oikeus & kohtuus
Stubbin ura on lopussa kokoomuksessa. No, eihän se ehtinyt edes alkaa kun mies liittyi puolueeseen vasta vuosi sitten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762134Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361756Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi111479Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2341253Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu611234Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161072Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv59993- 60975
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja103675