Pyydän anteeksi

että olen tullut kanssanne väittelemään. En tule enään, enkä ole huomannut täällä muitakaan uskomassa olevia, niitä jotka jakavat saman uskon kanssani, siis VL:iä. Uskokaan te vain tavallenne, jos haluatte ja minä uskon niinkuin uskoon autettu uskoo.

Hyvää illan-jatkoa kaikille!
4368
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

olevasi väärässä karsinassa.
Mene vain sinne Lauri Leevin karsinaan. Sieltä jumala sinutkin aikanaan nostaa taivaallisiin lammastarhoihin.

Äänestä

Hienoa, että olet ymmärtänyt väitteleväsi :)
Tämä on keskustelu palsta, eikä väittely-palsta.

Jos joskus kykenet asialliseen keskusteluun, tervetuloa keskustelemaan.

Äänestä
  • heh

    Äänestä

  • Olen surffaillut paljonkin näitä uskonto keskusteluja ja kokemukseni mukaan räyhäkkäintä on räksytys juuri luterilaisuus-palstalla.

    Tee huviksesi koe. Mene ja esitä eriävä näkemys, oman pohdintasi tuloksena saavutettu, esitä se vaikka kysymyksen muodossa. Kirjoita asiallisella tyylillä, perustele hyvin. Paina sendiä.

    Seuraa ketjun kehitystä aloituksesi perässä. Vastauksia tulee muutaman sekunnin välein, kuin sieniä sateella. Sinua nimitellään, sinut leimataan mielivaltaisesti ja asiattomasti - sinut revitään täysin kappaleiksi eikä lopeteta, ennen kuin olet uikuttaen luikkinut toiselle palstalle. Senkin jälkeen vielä yksittäisiä räyskähdyksiä kuuluu.

    Sekö on sitä "keskustelua"? No ei sentään, älkää pelleilkö.

    Jos haluaa keskustella rakentavasti uskoon liittyvistä kysymyksistä, Raamatusta tai luterilaisuudesta, kannattaa mennä jonkin lafkan palstalle. Jos unohtaa näiden palstojen väistämättömän kotiinpäinvedon, on keskustelu kuitenkin rakentavaa ja siten edes MAHDOLLISTA.

    Sillä sitä se ei todellakaan ole luterilaisuuspalstalla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Larssi kirjoitti:

että olen tullut kanssanne väittelemään. En tule enään, enkä ole huomannut täällä muitakaan uskomassa olevia, niitä jotka jakavat saman uskon kanssani, siis VL:iä. Uskokaan te vain tavallenne, jos haluatte ja minä uskon niinkuin uskoon autettu uskoo.

Hyvää illan-jatkoa kaikille!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu