Isänmaallisuutta

Suomalainen

Oli sitten vissiin liikaa vaadittu, että Suomalaiset olisi ostaneet kotimaisia telkkareita.

400 työtöntä lisää ja Suomen viimeisen televisiotehtaan lopetus.

No, kai Suomalaiset sitten maksaa mielummin työttömyyskorvauksia ja katselee mielummin kiinalaisella laitteella.

5

309

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuvaputkitehtaan nimeltään 'Valco'?

      • toki,

        Mutta en muistele.

        Totuus kuitenkin on että Finlux olisi varmaankin ollut pelastettavissa jos kauppa olisi käynyt hieman paremmin.

        Kun menetämme viimeisen televisiotehtaan, niin on lähes varmaa ettei sellainen tuotanto tänne enään palaa. Telkkarit tehdään sitten itä-euroopassa, Turkissa, kiinassa yms.


        Mielestäni todellista isänmaallisuutta on suosia Suomalaista.


      • Tommi Tommi
        toki, kirjoitti:

        Mutta en muistele.

        Totuus kuitenkin on että Finlux olisi varmaankin ollut pelastettavissa jos kauppa olisi käynyt hieman paremmin.

        Kun menetämme viimeisen televisiotehtaan, niin on lähes varmaa ettei sellainen tuotanto tänne enään palaa. Telkkarit tehdään sitten itä-euroopassa, Turkissa, kiinassa yms.


        Mielestäni todellista isänmaallisuutta on suosia Suomalaista.

        Tottakai ostan ulkomaalaisen television enemmin ulkomaalaisilta kuin suomalaisilta. ainut syy tähän minulla on että jos ostan telkkarin suomesta se maksaa about vaikka 1000euroa jotka on tähän mennessä ollut melkosta romuläjää kun taas parempi/kestäväpi televiisijo maksaa vaikkapa kiinassa 600euroa. Ei köyhän ole varaa ostaa huonoa suomalaista kun vähintään vastaavan saa reilusti halvemmalla.


      • toki, kirjoitti:

        Mutta en muistele.

        Totuus kuitenkin on että Finlux olisi varmaankin ollut pelastettavissa jos kauppa olisi käynyt hieman paremmin.

        Kun menetämme viimeisen televisiotehtaan, niin on lähes varmaa ettei sellainen tuotanto tänne enään palaa. Telkkarit tehdään sitten itä-euroopassa, Turkissa, kiinassa yms.


        Mielestäni todellista isänmaallisuutta on suosia Suomalaista.

        Turkkilainen telkkari BEKO, mikä on jonkun saksalaisen kopio. Hyvin on toiminut 2v.

        Olin kauan sitten teekkariharjoittelijana ASA-radion huollossa. Sinne tuli saaristosta radio täynnä luteita yms. Kaipasi vain puhdistusta ja toimi! Kerroin työnjohtajalle tilanteen, ja hän totesi, että sota-aikana ao. asiakas oli pyytänyt häneltä mustanpörssin voista siivottomia. Merkittiin vian korjaamisensi 'viallinen kela' ja laskun summaksi jotakin yhtä siivotonta!


    • tarjolla

      "Joka kuudes nuori elää sossun rahoilla

      Toimeentulotuki on monille nuorille elinkeino. Nuorten osuus toimeentulotuen saajista on kasvanut, vaikka toimeentulotukien varassa eläminen on muuten hieman vähentynyt.

      Suomalaisista 20-24-vuotiaista nuorista aikuisista lähes 17 prosenttia elää toimeentulotuen varassa. Tuet ovat muodostuneet osalle jo uraputkeksi - työpaikoista ja kouluista ei olla kiinnostuneita.

      - Jos nuori jää ilman työtä ja opiskelupaikkaa, toimeentulotuki tulee tutuksi. Moni tottuu saamaan rahaa tekemättä mitään, ja sille tielle jäädään helposti, myöntää sosiaalisen ja taloudellisen tuen päällikkö Leila Palviainen Sosiaalivirastosta.

      Kun vanhemmalle väelle almujen hakeminen sosiaalitoimistosta on häpeän aihe, nuoret eivät osaa hävetä.

      - Nuorille toimeentulon saaminen tuntuu olevan itsestään selvyys. Se on etuisuus, joka kuuluu saada ja siihen jäädään koukkuun. Osa jopa ylpeilee sillä, tietää Palviainen.

      Pitkäaikaistyötön Sami, 38, on elänyt koko ikänsä erilaisten yhteiskunnan tukien varassa. Tai ei ihan.

      22-vuotiaana Sami paiski töitä kirjastossa kolme kuukautta.

      - Ja olin siihen perään vielä toiset kolme kuukautta apumiehenä Rajavartiostossa kesällä 1990, Sami tarkentaa.

      Yhteenlaskettua työhistoriaa tulee juuri ja juuri vuosi. Sami ei ole eläkkeellä, vaan tavallinen työnhakija. Erilaisia työllisyyskursseja hän on kolunnut ahkerasti. Ei vain ole napannut.

      - Jotain mukavaa työtä voisi ottaakin vastaan. Esimerkiksi ympäristönhoitoalalta. Mähän kävin sen kurssinkin, hän muistelee.

      Sami elelee poikamiehenä perimässään omakotitalossa.

      - Mä saan peruspäivärahaa. Niillä pärjäillään."



      STT: Suomalaisnuoret lykkäävät muuttoa lapsuudenkodista

      Suomalaisnuoret pysyvät aiempaa pitempään lapsuudenkodeissaan. Tutkija Henna Isoniemen mukaan tärkeimpiä syitä tähän ovat nuorten heikko taloustilanne, aiempaa pidemmät koulutusajat ja työmarkkinoiden epävarmuus.

      Suomalaisnuorten lisäksi ranskalaiset ja italialaiset nuoret asuvat kauemmin kuin ennen vanhempiensa luona. Tilastokeskuksen mukaan pisimpään viihtyvät italialaiset.

      Isoniemen mukaan 30-vuotiaista italialaisista puolet asuu vielä kotonaan. Samanikäisistä suomalaisista lapsuudenkodissa tuonikäisistä asuu enää kymmenesosa. Naiset itsenäistyvät kaikissa tutkimusmaissa miehiä nopeammin.

      Pohjoismaissa hyvinvointivaltio antaa nuorelle muita järjestelmiä paremman mahdollisuuden muuttaa omaan kotiin. Esimerkiksi Britanniassa nuori on enemmän vastuussa itsestään ja Etelä-Euroopassa raha-apua antaa perhe."



      ...ja vielä loppukevennykseksi, tai vinkiksi itsensä työllistämiseksi:

      "Mies aikoo rikastua koirankakalla

      Saksalaismies uskoo, että hän tulee ensimmäisenä ihmisenä rikkaaksi keräämällä koirankakkaa. Mies on rekisteröinyt nimiinsä patentin, jolla on määrä muuttaa koiran uloste poltettaviksi briketeiksi ja rakennusmateriaaleiksi.
      Hanke etenee lupaavasti. Viranomaiset hyväksyivät Karl-Friedrich Lentzen jättämän patenttihakemuksen.

      - Kun näen kadulla koirankakkaa, se on minulle painonsa arvoinen kultaa, luonnehtii 57-vuotias Lentze.

      Hänen brikettiensä pitäisi olla poltettaessa hajuttomia.

      Keksijän mukaan kakkabriketit ovat niin kovia, että niitä voi käyttää myös rakentamiseen. Lentze ei kertonut, alkaako briketeistä tehty talo löyhkätä helteellä.

      Keksijä kuitenkin muistuttaa, että jo muinaiset egyptiläiset rakensivat talonsa mudan ja lannan sekoituksesta.


      -STT, DPA"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      151
      11359
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      148
      5413
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      42
      4296
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      132
      3622
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      37
      2701
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1916
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      104
      1623
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      360
      1586
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      90
      1473
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1406
    Aihe