Tottakai me tiedämme, miten ei-uskova ajattelee, koska olemme itse ollut jumalattomia pakanoita, syntisessä elämässämme, jolloin olimme yhtä sokeita ja yhtä kuuroja totuudelle, kuin te, jotka olette ei-uskovia. Se vaan laittaa murheelliseksi sielun ja hengen, kun tietää miten ihmiset vaeltavat turmioon, koska heillä ei ole rakkautta totuuteen, vaan tämän maailman viettelykset, ovat ottaneet nämä orjikseen.
Jos jaksaisit lukea, noita kirjoituksia, joita toin julki paljon; niin sinä saisit paljon lisää ymmärrystä Jumalasta ja uskovista, ja myös tästä katoavaisesta maailmasta.
Me rakastamme jokaista elävää sielua, mutta vihaamme syntiä, joka kuolemaan johtaa; koska me tiedämme mikä on kuoleman loppu, ja se on tulinen järvi, joka tulta ja tulikiveä palaa; se on ikuinen kadotus Jumalan kasvojen edestä, eikä siellä ole elämää, iloa, onnea, lepoa, rauhaa, levollisuutta, jossa ei Jumala ole läsnä; kuten voit varmasti itsekin katsella ja tutkia, ja pohtia, kun elämme aikaa, jolloin luopumus on SUURI, ja monet ovat vääräuskoisia ja epäuskoisia, eli ns. jumalattomia, vaikka sanovatkin uskovansa, mutta vaelluksellaan kieltävät totuuden tien, joka elämään johtaa.
Toivon, että ottaisit näistä ajoista ja hetkistä vaarin, ja syventyisit kaikesta sydämestäsi etsimään totuutta Jumalasta; koska voit varmasti ymmärtää senkin, ettei voi olla kuin yksi totuus, yksi Jumala, yksi Kaikkivaltias, yksi Herra, yksi usko, yksi kaste, eli totuutta ei ole montaa, vaan on vain yksi; mutta voi sitä määrää, miten paljon on valheellisuutta ja petosta maailmassa, kun ihmiset palvovat luotua, enemmän kuin Luojaa, ja luulevat että kaikki totuudet ovat yhtä, koska ovat sokaistuneet totuudelle, koska se ei heidän sydämessään asusta, vaan heidän sydämensä on paatunut kauas totuudesta, valheeseen ja kaikkeen vääryyteen.
Jos todellakin etsit, niin ota itseäsi niskasta kiinni, ja keskity löytämään, älä kadottamaan.
Entinen ei-uskova
tero-tapio_timonen
2
153
Vastaukset
- tero-tapio_timonen
Tässä on vielä niitä kirjoituksia, jos joku haluaa tutkia.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000218&posting=22000000011379254 - Sheriffin apulainen
Täällä palstalla on hyvän tavan mukaista, tuoda asiat mahdollisimman lyhýenä esille. Ei voida missään nimessä hyväksyä sitä että jokainen alkaisi tuomaan kirjan verran asiaa. Lyhyesti ja jos ei onnistu, niin yhteenvedos sitten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1761976Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361702Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81326Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241150Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591145Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151017- 60931
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57914