jumala

mut mistäs?

No voisiko joku kertoa minulle mistä se jumala on sitten tullut?

En kelpuuta vastaukseksi "jumala on ollut aina", koska voisin myös sanoa, että maailmankaikkeus on ollut aina.

7

378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Maailmankaikkeus ei ole ollut aina, maailmankaikkeudella on alku kuten tiedät.

      Maailmankaikkeudella on myös loppu ns.lämpökuolema

      Raamatun Jumala ei kerro miksi on ollut aina olemassa, sanoo vain asian olevan näin. Jumalalla ei ole alkua, koska on aina ollut ja tulee olemaan.

      • Alex

        Moi !

        En todellakaan (minäkään) onko maailmankaikkeudella ollut alkua, tuskin sinäkään.

        Lämpökuolema on ajallisesti avoin. Eli ei ole loppua, on vain koko ajan kasvava entropia.

        Eli ei maailmankaikkeudella tarvitse olla alkua eikä loppua, ei edes nykykäsityksen mukaan.

        Jumalista voi kukin kertoa mitä juttuja haluaa, ne tarinat ovat kaikki toistensa kanssa tasa-arvoisia.

        --


      • moona
        Alex kirjoitti:

        Moi !

        En todellakaan (minäkään) onko maailmankaikkeudella ollut alkua, tuskin sinäkään.

        Lämpökuolema on ajallisesti avoin. Eli ei ole loppua, on vain koko ajan kasvava entropia.

        Eli ei maailmankaikkeudella tarvitse olla alkua eikä loppua, ei edes nykykäsityksen mukaan.

        Jumalista voi kukin kertoa mitä juttuja haluaa, ne tarinat ovat kaikki toistensa kanssa tasa-arvoisia.

        --

        ja sinäkö voit sanoa mitä on ja mitä ei.ja sanonta kuuluu ei savua ilman tulta.kyllä jumala on olemassa!


      • NoJuuEi
        moona kirjoitti:

        ja sinäkö voit sanoa mitä on ja mitä ei.ja sanonta kuuluu ei savua ilman tulta.kyllä jumala on olemassa!

        Sinulla itselläsi taas Moona ei näköjään olekaan mitään vaikeuksia kertoa mitä on ja mitä ei, kun väität jumalan olevan olemassa. Et kuitenkaan kertonut mitään perusteita tälle väitteellesi. Voisitko nyt ystävällisesti kertoa todisteesi siitä jumalan olemassaolosta meille muillekin, vai puhummeko taas hammaskeijuista...?


    • mko

      Kun se jumala on vain ihmisen päässä ihan samalla tavoin mielikuvituksen tuotetta kuin hammaskeiju, kyklooppi ja yksisarvinen.

      Kun ihminen kuolee niin kuolee jumalakin, koska se on ihmisen päässä(aivoissa).

      • ...

        "Kun se jumala on vain ihmisen päässä ihan samalla tavoin mielikuvituksen tuotetta kuin hammaskeiju, kyklooppi ja yksisarvinen.

        Kun ihminen kuolee niin kuolee jumalakin, koska se on ihmisen päässä(aivoissa)."

        Invisible Pink Unicorns, Santa Claus and God
        http://www.godandscience.org/apologetics/unicorns.html


      • Ace78
        ... kirjoitti:

        "Kun se jumala on vain ihmisen päässä ihan samalla tavoin mielikuvituksen tuotetta kuin hammaskeiju, kyklooppi ja yksisarvinen.

        Kun ihminen kuolee niin kuolee jumalakin, koska se on ihmisen päässä(aivoissa)."

        Invisible Pink Unicorns, Santa Claus and God
        http://www.godandscience.org/apologetics/unicorns.html

        Linkittämäsi teksti oli muutoin ihan hyvä, mutta valitettavasti kirjoittajan oma asenne väritti hyvin voimakkaasti pohdintaa ja perusteluja jotka epäilemättä oli tarkoitettu objektiivisiksi. Käyn tässä läpi niitä kohtia ja väitteitä jotka kirjoittaja omasta mielestään varmaan kumosi pitävästi.

        Vertaus joulupukkiin on kestämätön koska joulupukki on keksitty lapsien iloksi ja jumala vastaamaan aikuisen mielen kysymyksiin joihin ei muuten löydetä vastauksia.

        Käsittäkseni väite: "Most skeptics believe that humans invented God as a means of comfort against an uncertain world that is filled with peril and disappointment." on lähtökohtaisesti vääristynyt. Mielestäni parempi yleistys on nimenomaan tuo mainitsemani asioiden selittäjä. Selittihän uskontokin että jumala loi auringon kiertämään maata kunnes huomattiin että maahan se kiertää aurinkoa ja tekstiä muutettiin. Ihmisellä on tarve selittää ja "ymmärtää" kaikki ympärillään oleva ja ymmärtääkseni juuri tuota tarvetta palvelemaan jumala on skeptikoiden mielestä syntynyt.

        Vapaasti suomennettuna kirjoittaja kertoo että:, "jos ihminen olisi keksinyt jumalan olisi epätodennäköistä että se olisi vaativa raamatun jumala", mutta eihän raamatun jumala ole ensimmäinen jumala minkä ihminen keksi. Tiettävästi ensimmäinen uskonto oli auringonpalvonta ja jumalkäsitys lienee saaneen alkunsa luonnonuskonnoista, josta jumalkäsitys on muovautunut tarpeiden ja ajan vaikutuksesta antamaan ihmiselle tarkoituksen ja ohjatakseen ihmistä oikeaan suuntaan sen sijaan että jumalilta toivottaisiin pelkästään hyvää satoa yms.

        Ja lause: "It also seems unlikely that people would believe in the existence of a being who is known not to exist." on myös lähtökohtaisesti virheellinen. Jos jumalkäsite olisikin syntynyt ihmismielessä, ei vielä tarkoita sitä että ihminen tietäisi sen olevan väärin. Eihän tiedemieskään voi ajatella että teoriaani ei kannata uskoa koska se on syntynyt päässäni. Voisi tietyllä tavalla ajatella että kun Newton keksi pudottaa tavaroita alas tarkkaillakseen teoriaansa hän oli keksinyt selityksen mieltään vaivanneelle asialle. Tavallaan se että ihminen on päätynyt keksimään jumalan, on saman ilmiön tulosta. Ihminen on pohtinut ja saanut ajatuksen "mitä jos" ja kun käsitystä korkeammasta on vaikea todentaa/kumota, ei ihminen ole ajatuksesta päässyt eroon.

        Loppu jumalaa käsittelevästä kappaleesta on sanaleikkiä, jossa on edelleen virheellinen oletus että ihmisen keksiessä selityksen jollekin asialle hän uskoisi selityksen olevan väärä lähtökohtaisesti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      57
      3585
    2. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      41
      3396
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2791
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      46
      2536
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      54
      1973
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1619
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1493
    8. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      20
      1338
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      106
      1307
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      180
      1241
    Aihe