Hei! Teen pienta tutkimusta esseeta varten ja kysynkin taman palstan "asiantuntijoilta", miksi olette rasisteja? Nyt tarkoitan ihonvaria, eli ei eri kansalaisuuksia (esim. venalaisia tai somaleita). Miksi teista tuntuu, etta valkoinen/musta ym. rotu on parempi kuin toinen. Toivoisin mielellaan asiallisisa ja perusteltuja vastauksia. Kiitos jo etukateen!
Miksi olet rasisti?
8
983
Vastaukset
- opiskelijat kuriin!
Eikö siel koulusa ola opiskelmassssa näitä rasismin syitä!!!! Pysy kaukana täältä opikelija!
- Anonyymi
"Suomalaiset ja askenaasijuutalaiset ovat erityisryhmiä"
Lääketieteensäätiö
”Meillä on muihin maihin verrattuna tiettyjä etuja, joita tutkijat ovat osanneet hyödyntää. Yksi asia on väestön geneettinen ainutlaatuisuus. Suomalaiset ovat askenaasijuutalaisten tavoin oma pieni väestöryhmänsä, jolla on oma luokka kansainvälisissä geneettisissä tietokannoissa”, Palotie selittää.
Geneettisissä tietokannoissa maailman väestö on jaettu kahdeksaan luokkaan: afrikkalaiset, latinot, eurooppalaiset poissulkien suomalaiset, askenaasijuutalaiset, itä-aasialaiset, suomalaiset, etelä-aasialaiset ja muut.
Geenitieto avaa uuden ulottuvuuden – suomalaisilla on erityisasema alan tutkimuksessa
Helsingin Sanomat 16.11.2020
- J.R.
Tämä foorumi on tarkoitettu yleiseen keskusteluun,ei minkään esseen tietolähteeksi.Tee tutkimustasi jossain muualla.
- mr.lumipallo
pysy kaukana opiskelija!
kakka haisee! - Wehrmacht
Se ei ole mielipidekysymys, onko valkoinen rotu parmepi kuin musta, vaan silkkaa faktaa. Valkoiset ovat historian saatossa keksinyt vaikkka mitä, kun taas mustat eivät ole kotimaassaan, afrikassa edistyneet tunnnetun 6000 vuoden aikanan käytännössä ollenkaan.
- lot
.. mutta miksi et vain selaile vanhempia viestejä? Niistä löytyy aivan mieletön lähdeaineisto, joka riitää ihan mihin vain. Kun aikanaan valmistut, voit tehdä väikkärisi tuosta samasta aineistosta.
Ja tässä vielä helppo hakuohje rasismin syntysyihin.. Riittää, kun etsit tätä tiettyä ilmaisua: "En ole rasisti, mutta..[lista kirjoittajan rasismin syistä]".
-- lot - nimetön
Viidestä ensimmäisestä vastauksesta saa hyvin käsityksen rasistien sielunelämästä. :)
- huomasitkos;D
ei ollut kui yksi ainoa viisas kommentti kirj. nim. lot.
Tee blease palvelus ja pistä tämä muistiin(siis kuinka jo täälläkin nämä rasistit tekevät itsestään idiootin) jos vain jaksat panostaa, niin hyvä essee tulee;)!! Zemiä!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1067492
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1045274Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163526Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p253471Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352544Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191866Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3531515Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961511Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311356Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?571330