Voisiko joku selittää?

En kyllä ymmärrä kun väkiluku ja samalla potentiaalinen asiakaskunta kasvaa suomessa, niin yrityksillä menee huonommin. Mistä moinen yhtälö johtuu?

-- Ei mene jakeluun --
5535
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Joillakin menee huonommin ja joillakin paremmin. Sitten taas välillä niillä joilla on mennyt huonosti niin voi mennä hyvin ja päinvastoin. Kirjoituksesi antaa ymmärtää että kaikilla yrityksillä menisi jotenkin huonommin kuin ennen. Ei kai usia yrityksiä silloin enää perustettaisi.
Kysymys oli minusta huono mutta jos jonkin "jakeluun" menevän vastauksen haluat niin ajattele sitten vaikka näin: Enemmän ihmisiä -> perustavat yrityksiä -> kilpailu kovenee ja katteet pienenevät.

Äänestä
  • Ei huonoja kysmyksiä ole olemassa!

    "Kysymys oli minusta huono mutta jos jonkin "jakeluun" menevän vastauksen haluat niin ajattele sitten vaikka näin: Enemmän ihmisiä -> perustavat yrityksiä -> kilpailu kovenee ja katteet pienenevät."

    Äänestä

  • Kysyn vaan kirjoitti:

    Ei huonoja kysmyksiä ole olemassa!

    "Kysymys oli minusta huono mutta jos jonkin "jakeluun" menevän vastauksen haluat niin ajattele sitten vaikka näin: Enemmän ihmisiä -> perustavat yrityksiä -> kilpailu kovenee ja katteet pienenevät."

    Vastaus oli oikeestaan huono. Myönnän ja sori.

    Äänestä

  • Miksi kilpailu kovenee? No siksi että ei enää tyydytä ”normaaleihin” voittoihin/katteisiin, vaan jokainen tavoittelee jo kuuta taivaalta. No miksi näin sitten? Olisikohan esim. osakkeilla jokin syy tähän? Ehkäpä on, en osaa sanoa. Jossain kuitenkin mättää kun ”mikään ei enää riitä”.

    Äänestä

  • ihmettelen myös kirjoitti:

    Miksi kilpailu kovenee? No siksi että ei enää tyydytä ”normaaleihin” voittoihin/katteisiin, vaan jokainen tavoittelee jo kuuta taivaalta. No miksi näin sitten? Olisikohan esim. osakkeilla jokin syy tähän? Ehkäpä on, en osaa sanoa. Jossain kuitenkin mättää kun ”mikään ei enää riitä”.

    Markkinoilla toimii suuria sijoittajia, joilta edellytetään voittoja ja varojen hyvää hoitoa. Ne toimivat sinun ja minun puolesta, meidän kaikkien puolesta. Kyseessä ovat eläkelaitokset (-rahastot, -säätiöt, jne.).

    Eläkepuolen rahoilla tehdään merkittävää pörssikauppaa. Samoin toimivat aktiivisina sijoittajina (joko suorasijoituksina tai rahastojen kautta) venture capital ja private equity sijoituksissa. Edelleen, tarjoavat yrityksille lainarahaa eri muodoissaan.

    Me kaikki haluamme hyvän eläkkeen. Me kaikki olemme syypäitä siihen, että voittojen pitää olla yhä kovempia.

    Mieti sitä, ihan oikeasti. Tämä on yksi puoli hyvinvointiyhteiskuntaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


enymmärrä kirjoitti:

En kyllä ymmärrä kun väkiluku ja samalla potentiaalinen asiakaskunta kasvaa suomessa, niin yrityksillä menee huonommin. Mistä moinen yhtälö johtuu?

-- Ei mene jakeluun --

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu