Mitä se tarkalleen tarkoittaa?
Kaikkien kristittyjen johtajaa (jonkinlainen vastapaavi)?
Kaikkien ortodoksien johtajaa?
Ymmärtääkseni Turkin valtio ei tunnusta Bartholomeusta ekumeeniseksi patriarkaksi vaan Istanbulin "kirkkoherraksi".
ekumeeninen patriarkka?
5
652
Vastaukset
- Johannes
Konstantinopolin, Uuden Rooman arkkipiispa ja Ekumeeninen patriarkka ei ole kaikkien kristittyjen johtaja. Hän ei ole edes kaikkien ortodoksien johtaja, vaan Konstantinopolin historiallisen patriarkaatin esipaimen. Hänellä on kuitenkin KUNNIA-arvosija ensimmäisenä ortodoksisten kirkonjohtajien joukossa.
Arvoaseman perustana on Ekumeenisten kirkolliskokousten päätös. Sen mukaan Rooman ja Uuden Rooman (Konstantinopolin) piispat ovat arvossa tasavertaiset, sillä kyseessä ovat Rooman valtakunnan pääkaupungit. Heidän jälkeensä arvojärjestyksessä seuraavat Aleksandrian, Antiokian ja Jerusalemin piispat. Ennen kirkkojen eroa vuonna 1000-luvulla oli vakiintunut jo ns. pentarkia, jako viiteen kirkolliseen hallintoalueeseen Rooman valtakunnan historiallisella alueella. Rooman piispan aluetta oli läntinen Eurooppa, mutta roomalaiskatolisen kirkon syntymisen jälkeen ensimmäinen arvosija jäi yksinomaan Konstantinopolin piispalle. Kysymyksessä ei siis ole hallinnollinen valta muihin piispoihin tai kirkkoihin nähden, vaan ainoastaan kunniasija, joka tosin on muodollisesti merkittävä.
Sittemmin patriarkaatin statuksen saivat myös Moskova (Venäjän ortodoksinen kirkko), Bulgaria, Serbia ja Romania. Kaikissa näissä maissa on lukumääräisesti miljoonissa laskettava ortodoksinen väestö.
Konstantinopolin patriarkaattiin kuuluvat nykyisin Turkin vaatimattoman kokoinen kreikkalaisväestö, Athoksen luostaritasavalta, Suomen, Viron ja Kreetan autonomiset ortodoksiset kirkot sekä useat hiippakunnat Länsi-Euroopassa ja Amerikan Yhdysvalloissa. Yhteensä näihin ryhmiin kuuluu ainakin 5 miljoonaa ortodoksia, joiden ylin hengellinen johtaja on siis Ekumeeninen patriarkka. Hänen historiallinen piispanistuimensa sijaitsee edelleen Konstantinopolissa, jota vasta 80 vuoden ajan on kutsuttu Istanbuliksi. Turkin valtiovalta ei tosiaan ja valitettavasti patriarkkaa ja ortodokseja suuresti arvosta.- Römpän ukko
Ekumeenisen patriarkan alueeseen kuuluu vielä tarkenuksena Pohjois Kreikan alueet,Kreetan kirkko ja Dodekanisian saaret.
Kreikan autokefaliseet kirkkoon kuuluvat ns. uudet alueet eli se Kreikka joka 1823 vapaussodan peruteella syntyi. - Mevlana
Niin no, tuskinpa patriarkka paljon Turkin tunnustuksia kaipaa ja toisaalta eipä ole sekulaarin valtion asia tunnustella uskonnollisia johtajia.
Taustana on sellainen kuvio, että uskonnollisen liikkeen maailmanlaajuiseksi johtajaksi itsensä nimittäminen on Turkissa kai vieläkin rikos (ellei sitten laki ole muutunut). EKUMEENISEKSI johtajaksi tunnustautuminen on siis laitonta, mutta Konstantinopolin/Istanbulin piispa tai patriarkka ko. henkilö voi olla. Tämä lain alkuperäisenä tarkoituksena on estää kalifaatin uudelleen perustaminen. Luonnollisestikin sama sääntö pätee kaikkiin uskontoihin.
Nämä asiat voivat muuttua piankin, koska Turkkia hallitsee islamilainen puolue, joka haluaa lisätä uskonnon vaikutusvaltaa yhteiskunnassa. Samalla kristitytkin saavat osansa. Ja tietenkin EU vaikuttaa asiaan. Onko tämä hyvää kehitystä, sitä en osaa sanoa.
Osaatko vielä sanoa, että toimitatako patriarkka jumalanpalveluksia itse koskaan? Siis muuten kuin esim. pääsiäisenä? - Johannes
Mevlana kirjoitti:
Niin no, tuskinpa patriarkka paljon Turkin tunnustuksia kaipaa ja toisaalta eipä ole sekulaarin valtion asia tunnustella uskonnollisia johtajia.
Taustana on sellainen kuvio, että uskonnollisen liikkeen maailmanlaajuiseksi johtajaksi itsensä nimittäminen on Turkissa kai vieläkin rikos (ellei sitten laki ole muutunut). EKUMEENISEKSI johtajaksi tunnustautuminen on siis laitonta, mutta Konstantinopolin/Istanbulin piispa tai patriarkka ko. henkilö voi olla. Tämä lain alkuperäisenä tarkoituksena on estää kalifaatin uudelleen perustaminen. Luonnollisestikin sama sääntö pätee kaikkiin uskontoihin.
Nämä asiat voivat muuttua piankin, koska Turkkia hallitsee islamilainen puolue, joka haluaa lisätä uskonnon vaikutusvaltaa yhteiskunnassa. Samalla kristitytkin saavat osansa. Ja tietenkin EU vaikuttaa asiaan. Onko tämä hyvää kehitystä, sitä en osaa sanoa.
Osaatko vielä sanoa, että toimitatako patriarkka jumalanpalveluksia itse koskaan? Siis muuten kuin esim. pääsiäisenä?Kyllä Konstantinopolin patriarkka toimittaa itsekin jumalanpalveluksia, tottakai. Hänellä on Istanbulin Fanarin kaupunginosassa residenssi, jonka kirkko on pyhitetty Pyhän Georgioksen muistolle. Patriarkka toimittaa palveluksia lisäksi myös ulkomaanmatkojensa yhteydessä.
- lehdet
tippuvat syksyisin puista. Konstantinopolin patri-arkaatti on muinanen reliikki, jonka merkitys on nykyään lähinnä symbolinen. Kunnioittakaamme häntä edelleen, mutta olkaamme avoinna muutokselle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 763418
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)753137Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.683012On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle662671Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli442182- 611739
Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,251707- 351705
Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181689- 601628