Ei suomea Tappaja NATOON

Kokoomus Nainen

Kun katsoo mailman menoa ja USA:n sotahaluisuutta ei ole mitään järkeä kytkeä suomea samaan valtioterroriin Naton kautta.

9

132

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Neropatti-78

      Kokoomus eikä kukaan kokoomuslainen ole Suomen natoon viemässä. Joten lepo vaan, ei hätää.

      • näkisvaan

        ja ei vai?
        Älkää nyt jumalauta valehdelko!


      • Sille on luvattu hyvät saum...

        Jos joku väittää että kataisen puolustuspolitiikka ei perustu nato-jäsenyyteen voi opetella kuulon ja lukemisen ymmärtämistä.


      • Joulupukin pikku apuri
        näkisvaan kirjoitti:

        ja ei vai?
        Älkää nyt jumalauta valehdelko!

        Vaikka kuinka sitkeästi muuta väitätte, niin Kokoomus ei ole viemässä Suomen Natoon. Jopa itse joulupukki tietää sen.


      • Totuutta totista..
        Sille on luvattu hyvät saum... kirjoitti:

        Jos joku väittää että kataisen puolustuspolitiikka ei perustu nato-jäsenyyteen voi opetella kuulon ja lukemisen ymmärtämistä.

        Naton säännöissä mainitaan että USA:lle!!!!
        tulee antaa kauttakulku ja mahdollinen tukikohta natomaan alueellta.

        Siis Koko NATO on USA:n sotaorja järjestö.
        Lisäksi Natomaiden ulkopolitiikka kytketään yhteen USA:n johtaman politiikan jatkoksi.

        Taloudesta..
        USA aseistaa natoa ja omilla aseillaan, jonka jäsenmaat maksavat.
        On siis aivan turha kuvitella työpaikkojen tuloa suomeen.
        Muutama juopon kentraalin paikka ehkä.

        Suomen sijainnin vuoksi USA:n tukikonta tulisi suomeen naton kautta, Mikkeliin! tästä on pyörinyt netissä tietoa, onko kääriäisen roskakori vuotanut.
        Eihän se hesalaisia haitaa jos sotilaat raiskaa savolaistyttöjä ja poikia... kuten saksan tukikohtakaupungissa tapahtuu. eikä syytteitä viedä eteenpäin. Kun USA:n sotilaita ei koske maan laki Natomaissa.


    • mikä on hyvä

      ...turvata aseteollisuuden työpaikkoja ja täten tukea metallialan työllisyyttä. Ainahan jäsenmaista jotain hankintoja tehdään. Joukkojen ulkomaankomennusten seurauksena tulee toki leskiä, mutta eipähän sitten tarvitse erota muuten.

    • T u t k a i n

      Siis NATO-operaatiot, ei muita.

      • Kaikki USA:n sutatoimet on ...

        - Irak, Usa, eng, raska, italia, norja, turkki,ym.
        - Kosovo.
        - afganistan
        - Somalia

        Kiristystä:
        Libya
        p-Korea
        Iran
        Pakistan
        Syyria

        Ilman natoa jää vain USA:n etelä-amerikan operaatiot.
        Kaikissa muissa on Natomaiden yhteinen koaliitio takana ja miehiä sodassa ja maa-aluetta kauttakulun ja varustelun kautta käytetty.

        SIINÄ SULLE silmäsi ummistanut aivopesty houkka.


      • kuka olet
        Kaikki USA:n sutatoimet on ... kirjoitti:

        - Irak, Usa, eng, raska, italia, norja, turkki,ym.
        - Kosovo.
        - afganistan
        - Somalia

        Kiristystä:
        Libya
        p-Korea
        Iran
        Pakistan
        Syyria

        Ilman natoa jää vain USA:n etelä-amerikan operaatiot.
        Kaikissa muissa on Natomaiden yhteinen koaliitio takana ja miehiä sodassa ja maa-aluetta kauttakulun ja varustelun kautta käytetty.

        SIINÄ SULLE silmäsi ummistanut aivopesty houkka.

        aivopesty houkka! Mikähän tuo ensimmäinen lista on? Tarkoitat varmaan Irakia. Siellä toimii, kuten tunnettua, USA:n koalitio, ei NATO. Siellä on kyllä NATO-maita, mutta ei kaikkia. Toisaalta siellä on paljon NATO:oon kuulumattomia maita. Sitten tuo Kosovo. Ex-Jugoslaviassa NATO kävi historiansa ainoan sodan ja pelasti muslimit joukkotuholta, jota semivenäläiset serbit oli suorittamassa. Kauheaa??? Tämän jälkeen alueella, esim. Kosovossa on ollut NATO-johtoinen rauhanturvaoperaatio, jossa Suomikin on mukana. Afganistanin operaatio oli NATO-maat mukana ja melkein kaikki muutkin maailman maat. Hyökkäyshän oli suoraa seurausta New Yorkin iskuille. Varsinaisen sodan jälkeen alueella on käynnissä NATO-vetoinen rauhanturvaoperaatio jossa, yllätys yllätys, Suomikin on mukana. Oletpa mitä mieltä tahansa, Suomi sinetöi ennen vuotta 2010 nyt jo varsin tiiviin jäsenyytensä. Kukaan ei tule sinulta kyselemään mielipidettä asiaan. Johan Halonenkin asian varsin selvästi sanoi. Ovi on auki ja jäsenyys tulee kyseeseen vähän myöhemmin, mutta ei juuri nyt. Kansanäänestyksen pitämisestä päättää eduskunta, mutta edelleen Halosta lainatakseni "tutkimuksen mukaan suomalaisten enemmistö seisoo päättäjien päätösten takana" Yhteensovittamistyöt armeijamme ja NATO:n välillä ovat loppusuoralla ja huipentuvat NATO-johtoisiin nopeantoiminnan joukkoihin ja ilmatankkauskykyisiin, rynnäkköasein varustettuihin, NATO-proseduureja ja standardeja käyttäviin ulkomaille lähetettäviin Hornetteihin. Joukot ovat valmiit 2007 ja Hornetit (6 kpl 180-200 henkeä) 2009. Muutoinhan ilmavoimat ovatkin jo NATO-yhteensopivia ja lukuisissa NATO-harjoituksissa kouliintuneita, mutta maamaaliaseistus puuttuu vielä. Sekin tulee parin vuoden sisällä.

        Kaikessa tässä valossa en oikein jaksa uskoa Suomen jäävän NATO:n ulkopuolelle, kun asiaan on jo sijoitettu mukavat summat ja poliittinen puolikin jo mukavasti mukautettu ajatukseen.

        Alahan vaan sinäkin totuttautua väistämättömään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2025
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1709
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1358
    4. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      59
      1171
    5. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      1169
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1024
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      945
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      934
    Aihe