DAVID COPPERFIELD!

Kaikki hänen temppunsa ovat pässin lihaa paitsi Kiinan muurin läpi meneminen. Kuinka hän tekee sen? Yleisöäkin on joka puolella.

Ja sitten vielä mitä mieltä olette Davidin uudesta tempauksesta. Tehdä nainen raskaaksi koskematta häneen.
3271
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Vapaudenpatsas katos? En tiedä ukon tempuista, mut eipä ole naamalla pilattu sekään heppu... ;)

Äänestä
  • Patsashan ei tietenkään kadonnut vaan pysyi ihan paikoillaan. Tempun voi tehdä TV:ssä ja pimeään aikaan... Koko katsomo kameroineen päivineen on itse asiassa pyörivä näyttämö. Ne pylväät joiden väliin kangas nousee katoamisen aikana, ovat kiinni samassa näyttämössä. Verhot nousee, oikean patsaan valot sammuvat ja patsaan vieressä olevat feikkivalot sytytetään. Näyttämön pyörähdettyä verho laskeutuu ja kas kummaa, patsasta ei nävy kun kaikki katsovat eri kohtaa.

    Jos joku epäilee, tämän voi vaikka varmistaa videolta. En muista kummassa kohdassa se näkyy-siis häviämisessä vai uudelleen ilmestymisessä-mutta kun kohdan katsoo kuvakelauksella, kankaan tärinä ja liikkuvat varjot paljastavat näyttämön liikkeen; sitä ei vain normaalinopeudella havaitse.

    Temppu suunniteltiin (sen keksi Jim Steinmeyer) alunperin Doug Henningin tarpeisiin mutta kun häntä ei juttu kiinnostanut, Copperfield nappasi sen-ja pääsi kerralla kansainväliseksi tähdeksi.

    Äänestä

Kiinan Muurin läpäisy on sinänsä valtavan yksinkertainen juttu. Sama teknologia on ollut käytössä melko kauan ennen ko. temppua ja on edelleenkin. Koska juttu on sinänsä "self-contained", yleisöä todella voi olla jokapuolella, josko sattuneista syistä osa on maksettuja avustajia... Salaisuus on portaissa, joita tarvitaan kahdet; kyseessä ovat nk. "deceptive steps" ja niitä tarvitaan kahdet, koska ne toimivat joko oikealla tai vasemmalla puolella näyttämöä (tai TV-kuvaa). Ne on rakennettu perspektiiviin, eli portaiden yleisön puoleinen siviprofiili on pieni, toisen puolen taas ei ole! Niihin portaisiin mahtuu ihminen sisälle. Kyseisen tempun videossa se vielä näkyykin. Kun ensimmäiset portaat viedään pois, se on kuvattu yläpuolelta. Selvästi näkee, että ylin porras ei olekaan suorakaide vaan takapuolen "lyhyt sivu" onkin paljon pidempi kuin etupuolella. Copperfield livahtaa portaisiin ja kaappiin tulee (sen lattian sisältä, sitä kutsutaan nimellä base) hänen "shadow double" eli kaksoisolento.

Tälävälin david ulostautuu ekoista portaista, hankkiutuu muurin toiselle puolelle ja sulloutuu seuraaviin portaisiin jotka ovatkin jo paikoillaan kun kamera ehtii toiselle puolelle. Kangasta vasten painuvat kädet ja naama ovat miesavustajien tekosia-hehän ovat kankaassa ihan kiinni ja kun kankaan laskevat, taittavat sen huolellisesti ettei sen taustapuolen salaisuus paljastu. Kun seinät menevät kiinni, David kipuaa kaappiin. Valo kun on oikein suunnattu, hän näyttää tulevan (varjona siis) muurin sisältä. Simple as that. Tyydyttikö?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


davidcopperfield kirjoitti:

Kaikki hänen temppunsa ovat pässin lihaa paitsi Kiinan muurin läpi meneminen. Kuinka hän tekee sen? Yleisöäkin on joka puolella.

Ja sitten vielä mitä mieltä olette Davidin uudesta tempauksesta. Tehdä nainen raskaaksi koskematta häneen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu