Katolisen kirkon välinpitämättömyys

Irlannin katolinen kirkko peitteli seksuaalista hyväksikäyttöä

Tuore hallituksen raportti paljastaa, ettei suojattomien lapsien turvaamiseksi tehty tarpeeksi voimakkaita toimia.

Irlannin roomalaiskatolinen kirkko peitteli pappien tekemää lasten seksuaalista hyväksikäyttöä vuosikymmeniä, ilmeni tiistaina julkistetusta Irlannin hallituksen raportista.

Raportin mukaan kirkon ja hallituksen viranomaiset peittelivät Fernsin hiippakunnassa tapahtuneita hyväksykäyttötapauksia, joista vanhimmat ovat vuodelta 1966. Tutkimuksessa käytiin läpi yli 100 valitusta vuosikymmenien ajalta. Raportin mukaan hyväksikäyttöön syyllistyi 21 pappia.

- Hallituksen puolesta haluan tuomita vahvimmilla mahdollisilla sanoilla Fernsin hiippakunnan luottamustehtävissä olleiden henkilöiden toistuvat epäonnistumiset ja virkatehtävien karkeat laiminlyönnit, sanoi Irlannin lasten asioista vastaava ministeri Brian Lehinan lausunnossaan.

Pappeja ei rangaistu

Tutkimuksen mukaan hiippakunnan piispa rankaisi 20 vuoden ajan hyväksykäytöstä syytettyjä pappeja ainoastaan siirtämällä heidät eri tehtäviin tai eri hiippakuntaan määräajaksi, minkä jälkeen papit palasivat tehtäviinsä.

Fernsin hiippakunnan piispa Brendan Comiskey erosi tehtävistään 2002, kun ilmeni, että hän oli ollut tietoinen pappien tekemästä lasten seksuaalisesta hyväksikäytöstä.

Tämä kyseinen artikkeli on nähtävillä myös iltalehden uutisosioissa.

http://www.iltalehti.fi/2005/10/26/200510253654180_uu.shtml

1

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Janicar

      Meinaan nuo Katoliset papit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      126
      5334
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      31
      3842
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2480
    4. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      37
      1972
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1694
    6. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      24
      1693
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1630
    8. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1608
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      29
      1443
    10. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1362
    Aihe