Tyhmin kansa?

sohvafilosofi

Niinpä niin, olen tässä miettinyt mikä olisi maapallon tyhmin/typerin kansa.
Pitänee rajata suomalaiset pois siltä listalta ihan objektiivisuus-/subjektiivisuussyistä, vaikka nämä keskustelupalstat joskus kertovatkin karua totuutta. Ehkä se on muuallakin samaa.
Joka tapauksessa, amerikkalaiset ovat kyllä tehneet kaikkensa, jotta pääsisivät kärkeen tässä typeryysasiassa, mutta minun ehdoton suosikkini on kuitenkin palestiinalaiset.
En tunne henkilökohtaisesti ensimmäistäkään palestiinalaista, mutta historian ja uutisten välityksellä muodostuu kuva, että siinä on ehdotonta typeryyden tiivistymää. Ainakin minun mielestäni.
Viime vuosien aikana he olisivat useasti saavuttaneet "kaipaamansa" itsenäisyyden ja oman valtion jos olisivat ymmärtäneet toimia oikein.
Jotenkin se vaan näyttää menevän aina pieleen, ja jollain tyhmällä tavalla.
Mitä mieltä sinä olet?
Löytyykö vieläkin typerämpää kansaa?

5

358

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • isojortikka

      Norjalaiset, onko joku joskus kuullut jonkun norjalaisen sanovan jotain älykästä? No ei varmaan!!!! Turskan pureskelu on sumentanut niiden aivot!

      • sohvafilosofi

        Tuo on kyllä hyvä ehdotus.
        Itselläkin on kokemusta siinä maassa asumisesta ja työskentelystä, ja täytyy myöntää, että usein tuli ihmeteltyä niitä kuvioita.
        Siinä on kyllä kansalla käynyt lottovoittajan tuuri, kun ovat luonnonvarojen puolesta niin varakkaita.


    • suuremmassa pelissä

      Arabimaat käyttävät palestiinalaisia vain välikappaleena suuremmassa tavoitteessaan hävittää Israelin valtio

      Palestiinalaisten sinänsä oikeutettu vaatimus omasta valtiosta antaa mahdollisuuden hyökätä Israelia vastaan

      Jos pelkkä itsenäinen Palestiinan valtio riittäisi arabimaille se olisi syntynyt jos kauan sitten

    • Per Saukko

      Olemmehan niin monella muullakin alalla kärkimaa, niin olisi kunnia saada saada tältäkin sektorilta virallinen tunnustus.

    • Huvittunut-1

      Näittekö eilisillan päätteeksi tulleen dokumentin venäläisistä lehtitoimittajista?

      Kolmen toimittajamurhan jälkeen Moskovasta saapui Togliattin kaupunkiin arvostettu lakimies, joka yritti päästä tekijöiden jäljille, ja onnistuikin saamaan selville, että yhden murhan syylliseksi lavastetulla olikin alibi, joka vei pohjan väärältä syytökseltä.
      Paikallisen tuomarin, joka oli pari viikkoa sitten ollut tavallinen poliisi, vastaus tutkimuksen uusimispyyntöön oli, ettei ole syytä ottaa asiaa enää tutkittavaksi, kahdesta alibin vahvistaneesta todistajasta huolimatta!

      Kun tämä lakimies yritti edelleen sinnikkäästi jatkaa tutkimuksia ja pyysi päästä asiasta jotain tietävien tutkijoiden puheille, näille järjestyikin aina matkoja, lomia ja muita syitä, ettei tapaamisista tullut koskaan mitään.
      Lakimies palasi Moskovaan turhautuneena ja totesi dokumentin tekijöille, että Venäjä on kulkemassa kohti vaarallisia aikoja, sillä oikeus ei enää toimi Venäjällä.

      Jo näillä perusteilla olen sitä mieltä, että tällaisen lahjontaan ja rikolliseen toimintan tyytyvän kansan täytyy olla kaikkein tyhmin kansa tällä hetkellä maan päällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2087
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1737
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1426
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      1219
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      59
      1209
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1055
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      966
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      965
    Aihe