Puupää-autoilijat tällä foorumilla

marija--

Miksi te omaa autoa yksinomaan käyttävät keskenkasvuiset tulette tänne joukkoliikennefoorumille meuhkaamaan autoilun ihanuudesta? Käyttäkää vain peltilehmäänne, mutta pysyisitte siellä citymaasturifoorumilla puhumassa keskenänne karvanopista ja koristeista, kyllä me pystymme puhumaan joukkoliikenteestä keskenämmekin emmekä tule häiriköimään teidän autofoorumeitanne. Olette yhtä typeriä kuin kettutytöt, jotka pommittavat metsästysfoorumia viesteillään.

Ärsyttää, kun ei voi puhua joukkoliikenteestä ilman, että joku tulee heti kehottamaan vaihtamaan autoon ja sanoo miten surkeita bussit ovat. Haloo, luuletteko, että joukkoliikenteen käyttäjät ovat jotain luusereita/köyhiä jotka eivät tiedä, että autollakin pääsee ja armeliaasti kerrotte sen?

5

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Agit-prop

      Me joukkoliikenteen käyttäjät kun olemme parempia ihmisiä pomppatakeissamme ja olemme sosiaalisia ja ihania ja luemme Viivi&Wagneria ja äänestämme Kallion omaa tyttöä ja kannatamme metroputken rakentamista ja uskottelemme itsellemme kuinka Helsingin joukkoliikenne on todella laadukasta ja syyllistämme autoilijoita siitä, että he eivät ole huomanneet sen erinomaisuutta, vaikka matkustajamäärät ja markkinaosuus laskevat koko ajan kun joukkoliikennettä suunnitellaan vain tälle viiviporukalle käsittämättä muuttuneen maailman vaatimuksia ja yksilöllisyyden merkitystä. Kiitos.

      • marija--

        En minä kiellä, etteikö joukkoliikenteen markkinaosuus olisi ollut viime aikoina vähän laskussa. Lasku on kuitenkin vähäistä ja käyttö on lisääntynyt taas pikkuisen tänä syksynä bensanhintojen kohotessa. On totta, että poliitikoilla olisi mietittävää, miten joukkoliikenteen osuutta saataisiin lisättyä. Tällä hetkellä vallalla oleva individualismin trendi ruokkii valitettavasti autoilua ja minäminäminä-ajattelua, mutta eiköhän yhteisöllisyyskin nouse jossain vaiheessa taas. Mutta tarvitseeko tulla silti häiriköimään joukkoliikennefoorumille, mitä se hyödyttää jos valittaa täällä kuinka ilkeät bussimatkustajat vievät verot taskusta ja bussit ovat perseestä, parempi olisi lähettää postia poliitikoille tai miettiä onko pienenä äiti aina pakottanut bussin kyytiin koulumatkalle?


    • Autoelija

      Mitä kertoo mielipiteestäsi, että kutsut itsestäsi poikkeavan matkustusmuodon valinneita puupäiksi?

      • marija--

        En syytä autoilijoita yleensä, vaan näitä jotka tulevat tänne vouhkaamaan foorumin aihepiiriin kuulumattomasta aiheesta esittämättä rakentavia korjausehdotuksia. Se tuntuu olevan yleensäkin tapana, että valitetaan mutta ei ole mitään mielessä miten tilannetta voisi parantaa, tyydytään vain asioiden nykytilaan.


    • onko kiellettyä

      ...kertoa oma mielipide joukkoliikentestä joukkoliikennepalstalla? ei mielestäni. kaikilla on oikeus ilmoittaa mielipiteensä, olipa puolesta tai vastaan. kyllä sinäkin saat mennä sinne citymaasturipalstalle ja sanoa, että on mukavampi käyttää massajoukkoliikennettä kuin citymaasturia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      246
      4041
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      127
      2333
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2006
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1481
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      950
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      128
      949
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      857
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      780
    Aihe