HS oikeassa Stubbista

Pääkirjoitus 21.10.2005

Helsingin Sanomat - Pääkirjoitus - 21.10.2005

Europarlamentinkin pitää kestää julkista arvostelua

Euroopan unionin parlamentin konservatiiviryhmä älähti keskiviikkona pahemman kerran ulkoministeri Erkki Tuomiojan parlamentin toimintaan kohdistamasta arvostelusta.

Tuomioja moitti sunnuntain Turun Sanomissa, että parlamentti toimii usein vastuuttomasti, koska siellä ei ole perinteistä hallitus-oppositio-asetelmaa. Hänen mielestään on vahinko, ettei parlamentin jäseniä valita enää kansallisista parlamenteista. Silloin europarlamentti olisi hänen mielestään edustavampi ja vastuullisempi.

Konservatiiviryhmän reaktio meni yli äyräiden. Parlamentin ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Elmar Brok kehotti Tuomiojaa pikaisesti opettelemaan parlamentin toimintaa. Hän uhkaili, että Suomen puheenjohtajuuskausi ensi vuoden syksyllä on vaarassa epäonnistua.

Parlamentin konservatiiviryhmän puheenjohtaja Hans-Gert Pöttering pani vielä paremmaksi: hän vaati Tuomiojalta julkista anteeksipyyntöä ja totesi, että jos Tuomioja olisi vastuussa EU:lle, olisi jo perusteet erottaa hänet. Pöttering uhkasi ottaa Tuomiojan mielipiteet esille parlamentin täysistunnossa Strasbourgissa ensi viikolla.

EU:n parlamentti on ennenkin osoittanut herkkähipiäisyytensä ylireagoimalla kaikkeen kritiikkiin. Arvostelu on säännöllisesti torjuttu sillä, että arvostelija ei muka ymmärrä parlamentin työn vaativuutta ja tärkeyttä ja parlamentin merkitystä unionin päätöksenteossa.

Parlamentin merkitys onkin lisääntynyt reilun vuosikymmenen aikana pelkästä keskustelukerhosta yhdeksi unionin oikeasti päättävistä elimistä. Huono arvostelun sietokyky kuitenkin kertoo, että parlamentin ja parlamentaarikkojen itsetunto ei vielä ole aseman vaatimalla tasolla. Heikko itsetunto taas kielii siitä, että parlamentaarikot eivät välttämättä itsekään ole vakuuttuneita toimintansa tärkeydestä.

Europarlamentin legitimiteetti - hyväksyttävyys kansalaisten silmissä - on heikko. Yksi osoitus siitä on säännöllisesti alhainen äänestysprosentti EU-vaaleissa. Pyrkimys kieltää kaikenlainen kritiikki ei ainakaan kohota parlamentin arvostusta kansalaisten silmissä.

Parlamentin, tässä tapauksessa konservatiiviryhmän, käyttäytyminen tuo mieleen Suomen Neuvostoliiton valtakauden aikoina. Silloin kaikki keskusteluyritykset tukahdutettiin leimaamalla arvostelijat neuvostovastaisiksi.

Tuomioja on sitä paitsi kritiikissään vähintään osaksi oikeassa. Parlamentti puuhastelee vieläkin myös toisarvoisten asioiden kanssa ja tehtailee julkilausumia asioista, joihin sillä ei ole minkäänlaisia vaikutusmahdollisuuksia.

Oma tympeä lisämakunsa soppaan tulee siitä, että europarlamentaarikko Alexander Stubb (kok) näyttää käyttävän unionia aseenaan kotimaisen politiikan tekemiseen. Presidentinvaalit lähestyvät, ja siitä reilun vuoden päässä häämöttävät eduskuntavaalit.

Demokratioissa ihmisillä on täysi vapaus ilmaista mielipiteensä. Myös ulkoministeri Tuomiojalla on oikeus ilmaista käsityksensä EU:n instituutioiden toimintakyvystä ja merkityksestä, vaikka hän onkin toisen instituution, ministerineuvoston edustaja. Vakiintuneissa demokratioissa instituutioiden olisi puolestaan oltava niin vankkoja, että ne kestävät kritiikkiä. Europarlamentti ei voi itse määrätä, että se on kaiken arvostelun yläpuolella.

Tuomiojaa moitittiin siitä, että hän tekee hallaa Suomen asialle EU:ssa. Jos parlamentin konservatiiveilla riittää mielenkiintoa, he voisivat pohtia, millaista jälkeä uhkailu ja suiden tukkimisyritykset tekevät EU:n asialle Suomessa.

1

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HS kertoo

      "Oma tympeä lisämakunsa soppaan tulee siitä, että europarlamentaarikko Alexander Stubb (kok) näyttää käyttävän unionia aseenaan kotimaisen politiikan tekemiseen. Presidentinvaalit lähestyvät, ja siitä reilun vuoden päässä häämöttävät eduskuntavaalit."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4088
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2310
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    10. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      756
    Aihe