Lut seurakunnat ovat ahtaalla, vaikka kirkko kaikkinensa on rikas yhteisöveron ansiosta ja monilla seurakunnilla on valtava omaisuus. Ei auta, vaikka on rikas, jos omaisuus ei tuota, vaan rasittaa eikä rahaa ole.
Seurakunnat yhdistyvät taloussyistä suuriksi mammuteiksi ja samalla seurakuntien ote ihmisistä heikkenee ja etääntyy. Kuntauudistus pakottaa suurseurakuntiinkin.
Suuresta seurakunnasta on paljon helpompi erota kuin oman kylän tai kaupunginosan pikkuseurakunnasta. Edessä on siis tätäkin kautta seurakuntien kiihtyvä jäsenkato ja syvenevä talousahdinko.
Tulevaisuuden näkymä on lohduton.
Suurseurakunnat tulevat
1
191
Vastaukset
- Jarmo Kokkonen
Kuntauudistuksen yhteydessä seurakunnilla on mahdollisuus miettiä, mikä hallintomalli on paras ja toimivin. Päätösvalta on kokonaan kirkolla itsellään. Oikeastaan seurakuntien yhdistäminen tarkoittaa vain sitä, että hallinto etääntyy ja arkinen työ saa jopa enemmän mahdollisuuksia. Enpä ole kuullut, että Helsingin Malmin tai Jyväskylän suuret yksiköt olisivat lohduttomia paikkoja, päinvastoin. Paikallisesti voidaan lähiesimiesten johdolla toimia järkevästi. Se on toki totta, että kaupunkiympäristössä elämä on kokonaisuudessaan irrallisempaa ja juurettomampaa kuin pienemmissä yhteisöissä kaupunkien ulkopuolella ja ihmisten on vaikempaa hahmottaa myös paikallisseurakunnan toimintaa ja merkitystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m1064542Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1013890Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363539- 513250
- 432952
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182539Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest222442- 232166
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami171819Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?351735