Koko kansan MATTI

oikea ja vasen / vasen ja o...

"Matti Vanhanen ei "kosiskele vain vasempaa", Matti Vanhanen haluaa olla aidosti sekä oikean että vasemman sektorin yhteinen RAKENTAVA presidentti.

Matti kokoaa Suomen kansan isällisesti ja johtaa kuin isä lapsiaan turvallisesti jokaiselle lapselleen parasta toivoen eteenpäin.

Jokainen ihminen on arvokas oli hän poliittiselta ideologialtaan vasemmalta tai oikealta. Jokaisen oma ideologia on tärkeä ja arvokas. Kaikkia tarvitaan. "

5

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jotta pärjää

      Vaalin 1. kierros käydään kaikkien ehdokkaiden kesken ja jakauma tulee noudattamaan pohjakannatusta
      /- kampanjan onnistuminen.

      Sdp vas 35% 5% (istuva presidentti)
      Kesk 25% 5% (istuva pääministeri)
      Kok 20% - 0%(outsider)
      muut 20% -10% (no comments)

      Tästä nähdään, että 1. kierroksen äänimäärä ovat noin:

      Halonen 1 200 000 ääntä
      Vanhanen 1 100 000 ääntä
      Niinistö 600 000 ääntä
      Muut 200 000 ääntä

      2. Kierroksen äänestyksessä kokoomusäänet (n. 70% 1.kierroksen äänistä) jakautuu puoliksi Haloselle puoliksi Vanhaselle, 200 000 molemmille:
      JOTEN RATKAISEVIKSI TULEE PIENPUOLUEIDEN 200 000 irtoääntä:

      Halonen 1 400 000 ääntä /- 200 000
      Vanhanen 1 300 000 ääntä /- 200 000

      Vaikka Halonen näyttää olevan 100 000 ääntä edellä, Vanhanen näyttää tässä pelissä kuitenkin niukalta voittajalta, onhan pienpuolueiden ehdokkaat lähinnä oikeistolaisia.

      • juhanz

        Tuohon "analyysiin" ei usko kukaan!!!!!!!!!!


    • nätisti

      eikä vilkuilla sivuileen.Mutta niinhän Matti on ollutkin.Silmälaput kuin orhilla ikään.Demareitten kanssa on nyt oltava sovussa kun ollaan yhteisiä päätöksiä tekemässä se on taas eri asia kuka huutonsa vastaa.Matti on vain kepun mieliksi ehdokkaana se on vähän samallaista kuin suomalaisten jalkapalloilijoitten maailmanmestaruutta tavoitelemisessa, että ei toivoa voitosta mutta mukana on oltava ja raha palaa. Isällisesti voi johtaa lapsiaan siten ettei pidä kuria ja eikä tiedetä missä porukoissa lapsoset kulkee.Kuitenkin parasta toivoen.

    • Wilma

      enempi se Matti kokoaa Suomen naisia kun Suomen kansaa.... Muistikos Matti-poika lapsiaan kun ruattinlaivalla piti hauskaa Kaarinan kanssa? Ja lehtijuttujen mukaan myös kotonaan.
      Muutenki on kepu aika tekopyhä puolue. Niinku se Lankiakin joka ihan pelkästä myötätunnosta laittoi raskaaksi jonku ikäneito puoluetoverinsa. Avioerohan siitäkin seurasi. Perhearvot kunniaan, toivoo kepu :)

      • siinä

        nätti tyttö valittavana sinulle. Ei ole ollut aviossa, ei lapsia, ei eroa ei mitään pahaa, puhdas kuin pulmunen. Mitä nyt vähän jonkun aviossa olevan miehen kanssa seikkaillut, hyvä niin!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4028
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2891
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2310
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1311
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      899
    6. 131
      875
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      844
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      811
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      756
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      750
    Aihe