Kysyn taas Jehovan todistajalta

sun-glasses

Onko Jeesus Kristus Jumalan edessä sinun Välimiehesi?

24

1251

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joku JT

      Vartiotorni-lehti sanoo 2. sivullaan lehden tarkoituksesta:

      "Se vahvistaa uskoa jo hallitsevaan Jumalan asettamaan kuninkaaseen Jeesukseen Kristukseen, jonka vuodatettu veri avaa

      ihmiskunnalle tien ikuisen elämän saamiseen."

      1. Timoteukselle 2
      http://www.evl.fi/raamattu/1933,38/1Tim.2.html
      5. Sillä yksi on Jumala, yksi myös välimies Jumalan ja ihmisten välillä, ihminen Kristus Jeesus

      Kerropa sinä mikä oli se lunastusuhri, mitä uhrattiin, mitä oli menetetty ja minkä puolesta annettiin lunnas,
      kenelle lunnaat annettiin ja kuka ne antoi?

      • Sakari

        Kun Jeesus oli kuollut ja hänet oli herätetty kuolleista, hän meni taivaaseen ilmaantuakseen Jumalan kasvojen eteen ja esittääkseen uhrinsa, josta hyötyvät ensin uuteen liittoon otetut.

        Heprealaisille 9:24
        24. Sillä Kristus ei mennyt käsillä tehtyyn kaikkeinpyhimpään, joka vain on sen oikean kuva, vaan itse taivaaseen, nyt ilmestyäkseen Jumalan kasvojen eteen meidän hyväksemme.

        Hän toimi tällöin sekä Ylimmäisenä Pappina että Välittäjänä. Sen mallin mukaisesti, jota noudatettiin lakiliiton voimaan saattamisen yhteydessä, Jeesus Kristus esitti uhrinsa arvon Jumalan edessä taivaassa (samoin kuin Mooses vihmoi verta lain kirjalle [sillä Jumala ei ollut tuolloin henkilökohtaisesti läsnä]).

        Vuoden 33 helluntaipäivänä Jeesus sitten vuodatti Jumalalta tulevan pyhän hengen ensimmäisten uuteen liittoon saatettujen päälle, joita oli noin 120 henkeä. Myöhemmin samana päivänä seurakuntaan lisättiin noin 3 000 juutalaista ja käännynnäistä.

        Apostolien teot 1:15
        15. Ja niinä päivinä Pietari nousi veljien keskellä, kun oli väkeä koolla noin sata kaksikymmentä henkeä, ja sanoi:

        Apostolien teot 2:1–47
        1. Ja kun helluntaipäivä oli tullut, olivat he kaikki yhdessä koolla.
        2. Ja tuli yhtäkkiä humaus taivaasta, niinkuin olisi käynyt väkevä tuulispää, ja täytti koko huoneen, jossa he istuivat.
        3. Ja he näkivät ikäänkuin tulisia kieliä, jotka jakaantuivat ja asettuivat heidän itsekunkin päälle.
        4. Ja he tulivat kaikki Pyhällä Hengellä täytetyiksi ja alkoivat puhua muilla kielillä, sen mukaan mitä Henki heille puhuttavaksi antoi.
        5. Ja Jerusalemissa asui juutalaisia, jumalaapelkääväisiä miehiä, kaikkinaisista kansoista, mitä taivaan alla on.
        6. Ja kun tämä ääni kuului, niin kokoontui paljon kansaa; ja he tulivat ymmälle, sillä kukin kuuli heidän puhuvan hänen omaa kieltänsä.
        7. Ja he hämmästyivät ja ihmettelivät sanoen: "Katso, eivätkö nämä kaikki, jotka puhuvat, ole galilealaisia?
        8. Kuinka me sitten kuulemme kukin sen maan kieltä, jossa olemme syntyneet?
        9. Me parttilaiset ja meedialaiset ja eelamilaiset ja me, jotka asumme Mesopotamiassa, Juudeassa ja Kappadokiassa, Pontossa ja Aasiassa,
        10. Frygiassa ja Pamfyliassa, Egyptissä ja Kyrenen puoleisen Liibyan alueilla, ja täällä oleskelevat roomalaiset, juutalaiset ja käännynnäiset,
        11. kreetalaiset ja arabialaiset, me kuulemme kukin heidän puhuvan omalla kielellämme Jumalan suuria tekoja."
        12. Ja he olivat kaikki hämmästyksissään eivätkä tienneet, mitä ajatella, ja sanoivat toinen toisellensa: "Mitä tämä mahtaakaan olla?"
        13. Mutta toiset pilkkasivat heitä ja sanoivat: "He ovat täynnä makeata viiniä".
        14. Niin Pietari astui esiin niiden yhdentoista kanssa, korotti äänensä ja puhui heille: "Miehet, juutalaiset ja kaikki Jerusalemissa asuvaiset, olkoon tämä teille tiettävä, ja ottakaa minun sanani korviinne.
        15. Eivät nämä ole juovuksissa, niinkuin te luulette; sillä nyt on vasta kolmas hetki päivästä.
        16. Vaan tämä on se, mikä on sanottu profeetta Jooelin kautta:
        17. 'Ja on tapahtuva viimeisinä päivinä, sanoo Jumala, että minä vuodatan Henkeni kaiken lihan päälle, ja teidän poikanne ja tyttärenne ennustavat, ja nuorukaisenne näkyjä näkevät, ja vanhuksenne unia uneksuvat.
        18. Ja myös palvelijaini ja palvelijattarieni päälle minä niinä päivinä vuodatan Henkeni, ja he ennustavat.
        19. Ja minä annan näkyä ihmeitä ylhäällä taivaalla ja merkkejä alhaalla maan päällä, verta ja tulta ja savupatsaita.
        20. Aurinko muuttuu pimeydeksi ja kuu vereksi, ennenkuin Herran päivä tulee, se suuri ja julkinen.
        21. Ja on tapahtuva, että jokainen, joka huutaa avuksi Herran nimeä, pelastuu.'
        22. Te Israelin miehet, kuulkaa nämä sanat: Jeesuksen, Nasaretilaisen, sen miehen, josta Jumala todisti teille voimallisilla teoilla ja ihmeillä ja merkeillä, joita Jumala hänen kauttansa teki teidän keskellänne, niinkuin te itse tiedätte,
        23. hänet, joka teille luovutettiin, Jumalan ennaltamäärätyn päätöksen ja edeltätietämyksen mukaan, te laista tietämättömien miesten kätten kautta naulitsitte ristille ja tapoitte.
        24. Hänet Jumala herätti ja päästi kuoleman kivuista, niinkuin ei ollutkaan mahdollista, että kuolema olisi voinut hänet pitää.
        25. Sillä Daavid sanoo hänestä: 'Minä näen alati edessäni Herran, sillä hän on minun oikealla puolellani, etten horjahtaisi.
        26. Sentähden minun sydämeni iloitsee ja kieleni riemuitsee, ja myös minun ruumiini on lepäävä toivossa;
        27. sillä sinä et hylkää minun sieluani tuonelaan etkä salli Pyhäsi nähdä katoavaisuutta.
        28. Sinä teet minulle tiettäviksi elämän tiet, sinä täytät minut ilolla kasvojesi edessä.'
        29. Te miehet, veljet, on lupa teille rohkeasti sanoa, mitä kantaisäämme Daavidiin tulee, että hän on sekä kuollut että haudattu; onhan hänen hautansa meidän keskellämme vielä tänäkin päivänä.
        30. Koska hän nyt oli profeetta ja tiesi, että Jumala oli valalla vannoen hänelle luvannut asettavansa hänen kupeittensa hedelmän hänen valtaistuimelleen,
        31. niin hän edeltä nähden puhui Kristuksen ylösnousemuksesta, sanoen, ettei Kristus ollut jäävä hyljätyksi tuonelaan eikä hänen ruumiinsa näkevä katoavaisuutta.
        32. Tämän Jeesuksen on Jumala herättänyt, minkä todistajia me kaikki olemme.
        33. Koska hän siis on Jumalan oikean käden voimalla korotettu ja on Isältä saanut Pyhän Hengen lupauksen, on hän vuodattanut sen, minkä te nyt näette ja kuulette.
        34. Sillä ei Daavid ole astunut ylös taivaisiin, vaan hän sanoo itse: 'Herra sanoi minun Herralleni: Istu minun oikealle puolelleni,
        35. kunnes minä panen sinun vihollisesi sinun jalkojesi astinlaudaksi.'
        36. Varmasti tietäköön siis koko Israelin huone, että Jumala on hänet Herraksi ja Kristukseksi tehnyt, tämän Jeesuksen, jonka te ristiinnaulitsitte."
        37. Kun he tämän kuulivat, saivat he piston sydämeensä ja sanoivat Pietarille ja muille apostoleille: "Miehet, veljet, mitä meidän pitää tekemän?"
        38. Niin Pietari sanoi heille: "Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan.
        39. Sillä teille ja teidän lapsillenne tämä lupaus on annettu ja kaikille, jotka kaukana ovat, ketkä ikinä Herra, meidän Jumalamme, kutsuu."
        40. Ja monilla muillakin sanoilla hän vakaasti todisti; ja hän kehoitti heitä sanoen: "Antakaa pelastaa itsenne tästä nurjasta sukupolvesta".
        41. Jotka nyt ottivat hänen sanansa vastaan, ne kastettiin, ja niin heitä lisääntyi sinä päivänä noin kolmetuhatta sielua.
        42. Ja he pysyivät apostolien opetuksessa ja keskinäisessä yhteydessä ja leivän murtamisessa ja rukouksissa.
        43. Ja jokaiselle sielulle tuli pelko; ja monta ihmettä ja tunnustekoa tapahtui apostolien kautta.
        44. Ja kaikki, jotka uskoivat, olivat yhdessä ja pitivät kaikkea yhteisenä,
        45. ja he myivät maansa ja tavaransa ja jakelivat kaikille, sen mukaan kuin kukin tarvitsi.
        46. Ja he olivat alati, joka päivä, yksimielisesti pyhäkössä ja mursivat kodeissa leipää ja nauttivat ruokansa riemulla ja sydämen yksinkertaisuudella,
        47. kiittäen Jumalaa ja ollen kaiken kansan suosiossa. Ja Herra lisäsi heidän yhteyteensä joka päivä niitä, jotka saivat pelastuksen.

        Heprealaisille 9:19
        19. Sillä kun Mooses oli kaikelle kansalle julkilukenut kaikki käskyt, niinkuin ne laissa kuuluvat, otti hän vasikkain ja kauristen veren ynnä vettä ja purppuravillaa ja isopin ja vihmoi sekä itse kirjan että kaiken kansan,

        Ja niin kuin Mooses luki Lain kansalle, myös Jeesus Kristus ilmoittaa selvästi uuden liiton ehdot ja sen lait siihen kuuluville

        2.Mooseksenkirja 24:3–8
        8. Niin Mooses otti veren ja vihmoi sitä kansan päälle ja sanoi: "Katso, tämä on sen liiton veri, jonka Herra on tehnyt teidän kanssanne kaikkien näiden sanojen perusteella".

        Heprealaisille 1:1, 2
        1. Sittenkuin Jumala muinoin monesti ja monella tapaa oli puhunut isille profeettain kautta,
        2. on hän näinä viimeisinä päivinä puhunut meille Pojan kautta, jonka hän on pannut kaiken perilliseksi, jonka kautta hän myös on maailman luonut

        Johannes 13:34
        34. Uuden käskyn minä annan teille, että rakastatte toisianne, niinkuin minä olen teitä rakastanut - että tekin niin rakastatte toisianne.

        Johannes 15:14
        14. Te olette minun ystäväni, jos teette, mitä minä käsken teidän tehdä.

        1.Johanneksen kirje 5:1–3
        1. Jokainen, joka uskoo, että Jeesus on Kristus, on Jumalasta syntynyt; ja jokainen, joka rakastaa häntä, joka on synnyttänyt, rakastaa myöskin sitä, joka hänestä on syntynyt.
        2. Siitä me tiedämme, että rakastamme Jumalan lapsia, kun rakastamme Jumalaa ja noudatamme hänen käskyjänsä.
        3. Sillä rakkaus Jumalaan on se, että pidämme hänen käskynsä. Ja hänen käskynsä eivät ole raskaat;

        Koska Jeesus Kristus on kuolematon ja sen vuoksi aina elossa, hän voi Välittäjän ja Ylimmäisen Papin viroissaan aina puhua niiden hengelliseen Israeliin kuuluvien puolesta, jotka lähestyvät Jumalaa hänen kauttaan, ja näin hän voi toimia uuden liiton Välittäjänä, kunnes hänen välitysapunsa vastaanottajat on täysin pelastettu

        Heprealaisille 7:24, 25
        24. mutta tällä on katoamaton pappeus, sentähden että hän pysyy iankaikkisesti,
        25. jonka tähden hän myös voi täydellisesti pelastaa ne, jotka hänen kauttaan Jumalan tykö tulevat, koska hän aina elää rukoillakseen heidän puolestansa.

        Hän pystyy ohjaamaan asioita, kunnes uuden liiton tarkoitus on täysin toteutunut. Tuossa liitossa olevat vihitään lopulta taivaalliseen papistoon toimimaan alipappeina Kristuksen, heidän suuren Ylimmäisen Pappinsa, kanssa.

        Ilmestys 5:9, 10
        9 Ja he laulavat uutta laulua sanoen: "Sinä olet arvollinen ottamaan kirjakäärön ja avaamaan sen sinetit, sillä sinut teurastettiin ja sinä ostit verelläsi ihmisiä Jumalalle jokaisesta heimosta ja kielestä ja kansasta ja kansakunnasta, 10 ja sinä teit heidät valtakunnaksi ja papeiksi meidän Jumalallemme, ja heidän on määrä hallita kuninkaina maata."

        Ilmestys 20:6
        6. Autuas ja pyhä on se, jolla on osa ensimmäisessä ylösnousemuksessa; heihin ei toisella kuolemalla ole valtaa, vaan he tulevat olemaan Jumalan ja Kristuksen pappeja ja hallitsevat hänen kanssaan ne tuhannen vuotta.

        Lainattu osittain eräästä Jehovan todistajien julkaisusta.


      • sun-glasses

        >>>Kerropa sinä mikä oli se lunastusuhri, mitä uhrattiin, mitä oli menetetty ja minkä puolesta annettiin lunnas,
        kenelle lunnaat annettiin ja kuka ne antoi? >>>

        -Jeesus oli lunastusuhri.

        -Jeesus kuoli ristillä syntiemme ja sairauksiemme puolesta mutta hän myös nousi ylös kuolleista.

        - Paratiisin lankeemuksen kautta oli synti tullut ihmisten elämään.

        Hebr.9:11-28

        11. Mutta kun Kristus tuli tulevaisen hyvän ylimmäiseksi papiksi, niin hän suuremman ja täydellisemmän majan kautta, joka ei ole käsillä tehty, se on: joka ei ole tätä luomakuntaa,

        12. meni, ei kauristen ja vasikkain veren kautta, vaan oman verensä kautta kerta kaikkiaan kaikkeinpyhimpään ja sai aikaan iankaikkisen lunastuksen.

        13. Sillä jos kauristen ja härkäin veri ja hiehon tuhka, saastaisten päälle vihmottuna, pyhittää lihanpuhtauteen,

        14. kuinka paljoa enemmän on Kristuksen veri, hänen, joka iankaikkisen Hengen kautta uhrasi itsensä viattomana Jumalalle, puhdistava meidän omantuntomme kuolleista teoista palvelemaan elävää Jumalaa!

        15. Ja sentähden hän on uuden liiton välimies, että, koska hänen kuolemansa on tapahtunut lunastukseksi ensimmäisen liiton aikuisista rikkomuksista, ne, jotka ovat kutsutut, saisivat luvatun iankaikkisen perinnön.

        16. Sillä missä on testamentti, siinä on sen tekijän kuolema toteennäytettävä;

        17. sillä vasta kuoleman jälkeen testamentti on pitävä, koska se ei milloinkaan ole voimassa tekijänsä eläessä.

        18. Sentähden ei myöskään ensimmäistä liittoa verettä vihitty.

        19. Sillä kun Mooses oli kaikelle kansalle julkilukenut kaikki käskyt, niinkuin ne laissa kuuluvat, otti hän vasikkain ja kauristen veren ynnä vettä ja purppuravillaa ja isopin ja vihmoi sekä itse kirjan että kaiken kansan,

        20. sanoen: "Tämä on sen liiton veri, jonka Jumala on teille säätänyt".

        21. Ja samoin hän verellä vihmoi myös majan ja kaikki palvelukseen kuuluvat esineet.

        22. Niin puhdistetaan lain mukaan miltei kaikki verellä, ja ilman verenvuodatusta ei tapahdu anteeksiantamista.

        23. On siis välttämätöntä, että taivaallisten kuvat tällä tavalla puhdistetaan, mutta että taivaalliset itse puhdistetaan paremmilla uhreilla kuin nämä.

        24. Sillä Kristus ei mennyt käsillä tehtyyn kaikkeinpyhimpään, joka vain on sen oikean kuva, vaan itse taivaaseen, nyt ilmestyäkseen Jumalan kasvojen eteen meidän hyväksemme.

        25. Eikä hän mennyt uhratakseen itseänsä monta kertaa, niinkuin ylimmäinen pappi joka vuosi menee kaikkeinpyhimpään, vierasta verta mukanaan,

        26. sillä muutoin hänen olisi pitänyt kärsimän monta kertaa maailman perustamisesta asti; mutta nyt hän on yhden ainoan kerran maailmanaikojen lopulla ilmestynyt, poistaakseen synnin uhraamalla itsensä.

        27. Ja samoinkuin ihmisille on määrätty, että heidän kerran on kuoleminen, mutta senjälkeen tulee tuomio,

        28. samoin Kristuskin, kerran uhrattuna ottaakseen pois monien synnit, on toistamiseen ilman syntiä ilmestyvä pelastukseksi niille, jotka häntä odottavat.


      • joku JT
        sun-glasses kirjoitti:

        >>>Kerropa sinä mikä oli se lunastusuhri, mitä uhrattiin, mitä oli menetetty ja minkä puolesta annettiin lunnas,
        kenelle lunnaat annettiin ja kuka ne antoi? >>>

        -Jeesus oli lunastusuhri.

        -Jeesus kuoli ristillä syntiemme ja sairauksiemme puolesta mutta hän myös nousi ylös kuolleista.

        - Paratiisin lankeemuksen kautta oli synti tullut ihmisten elämään.

        Hebr.9:11-28

        11. Mutta kun Kristus tuli tulevaisen hyvän ylimmäiseksi papiksi, niin hän suuremman ja täydellisemmän majan kautta, joka ei ole käsillä tehty, se on: joka ei ole tätä luomakuntaa,

        12. meni, ei kauristen ja vasikkain veren kautta, vaan oman verensä kautta kerta kaikkiaan kaikkeinpyhimpään ja sai aikaan iankaikkisen lunastuksen.

        13. Sillä jos kauristen ja härkäin veri ja hiehon tuhka, saastaisten päälle vihmottuna, pyhittää lihanpuhtauteen,

        14. kuinka paljoa enemmän on Kristuksen veri, hänen, joka iankaikkisen Hengen kautta uhrasi itsensä viattomana Jumalalle, puhdistava meidän omantuntomme kuolleista teoista palvelemaan elävää Jumalaa!

        15. Ja sentähden hän on uuden liiton välimies, että, koska hänen kuolemansa on tapahtunut lunastukseksi ensimmäisen liiton aikuisista rikkomuksista, ne, jotka ovat kutsutut, saisivat luvatun iankaikkisen perinnön.

        16. Sillä missä on testamentti, siinä on sen tekijän kuolema toteennäytettävä;

        17. sillä vasta kuoleman jälkeen testamentti on pitävä, koska se ei milloinkaan ole voimassa tekijänsä eläessä.

        18. Sentähden ei myöskään ensimmäistä liittoa verettä vihitty.

        19. Sillä kun Mooses oli kaikelle kansalle julkilukenut kaikki käskyt, niinkuin ne laissa kuuluvat, otti hän vasikkain ja kauristen veren ynnä vettä ja purppuravillaa ja isopin ja vihmoi sekä itse kirjan että kaiken kansan,

        20. sanoen: "Tämä on sen liiton veri, jonka Jumala on teille säätänyt".

        21. Ja samoin hän verellä vihmoi myös majan ja kaikki palvelukseen kuuluvat esineet.

        22. Niin puhdistetaan lain mukaan miltei kaikki verellä, ja ilman verenvuodatusta ei tapahdu anteeksiantamista.

        23. On siis välttämätöntä, että taivaallisten kuvat tällä tavalla puhdistetaan, mutta että taivaalliset itse puhdistetaan paremmilla uhreilla kuin nämä.

        24. Sillä Kristus ei mennyt käsillä tehtyyn kaikkeinpyhimpään, joka vain on sen oikean kuva, vaan itse taivaaseen, nyt ilmestyäkseen Jumalan kasvojen eteen meidän hyväksemme.

        25. Eikä hän mennyt uhratakseen itseänsä monta kertaa, niinkuin ylimmäinen pappi joka vuosi menee kaikkeinpyhimpään, vierasta verta mukanaan,

        26. sillä muutoin hänen olisi pitänyt kärsimän monta kertaa maailman perustamisesta asti; mutta nyt hän on yhden ainoan kerran maailmanaikojen lopulla ilmestynyt, poistaakseen synnin uhraamalla itsensä.

        27. Ja samoinkuin ihmisille on määrätty, että heidän kerran on kuoleminen, mutta senjälkeen tulee tuomio,

        28. samoin Kristuskin, kerran uhrattuna ottaakseen pois monien synnit, on toistamiseen ilman syntiä ilmestyvä pelastukseksi niille, jotka häntä odottavat.

        Miten määrittelet lunastusuhrin arvon?

        (Jumala, ihminen..)


      • sun-glasses
        joku JT kirjoitti:

        Miten määrittelet lunastusuhrin arvon?

        (Jumala, ihminen..)

        Sanotaanko vaikka, että äärettömän kallis.


      • näin taas mennään

        kysyttiin henk.koht. mielipidettä ja yllättäen vastattiin järjestön nimissä.


      • sun-glasses
        näin taas mennään kirjoitti:

        kysyttiin henk.koht. mielipidettä ja yllättäen vastattiin järjestön nimissä.

        että onko Jehovan todistajalla lupa olla omia henkilökohtaisia mielipiteitä Raamatusta, vai saneleeko Vartiotorniseura sen, mitä on lupa ajatella ja sanoa?


      • Markku_Meilo
        sun-glasses kirjoitti:

        että onko Jehovan todistajalla lupa olla omia henkilökohtaisia mielipiteitä Raamatusta, vai saneleeko Vartiotorniseura sen, mitä on lupa ajatella ja sanoa?

        >>...että onko Jehovan todistajalla lupa olla omia henkilökohtaisia mielipiteitä Raamatusta, vai saneleeko Vartiotorniseura sen, mitä on lupa ajatella ja sanoa?

        Merkittävissä oppikysymyksissä ei ole pelivaraa, asioista, joihin Raamattu ei anna tyhjentävää vastausta voi esittää omia arvailuja.

        Henkilökohtaisen annin puute on nähdäkseni seurausta juuri tuosta oppien ehdottomuudesta. Asioita toistellaan kokouksissa ja painetussa materiaalissa samoin sanakääntein. Toinen tekijä on oppien hyvin tarkka muoto, jota tietyissä kysymyksissä ei hallita. Tällöin on turvallisempaa lainata valmista tekstiä.

        Joten jehovantodistaja (jonka ei lähtökohtaisesti odoteta harjoittavan itsenäistä ajattelua) on varmemmalla pohjalla kun hän lainaa Vartiotorniseuran materiaalia. Yksikin vääräksi katsottu sana valtakunnansalilla lausuttuna voi saada aikaan melko arvaamattomia seurauksia. Kriittiseksi tulkittu väärä sana virallisen liturgian alaisesta aiheesta on lopulta päättynyt mm. vanhimman aseman menetykseen.


    • Matti

      Lakiliiton välittäjä

      Henkilö, joka toimii sovittelijana kahden eri mieltä olevan osapuolen välillä; välimies; puolestapuhuja; välikäsi tai yhdysmies. Raamatussa tätä nimitystä käytetään lakiliiton välittäjästä Mooseksesta ja uuden liiton välittäjästä Jeesuksesta (Galat. 3:19; 1Tim. 2:5)

      Mooses oli Jehova Jumalan ja Israelin kansakunnan välisen lakiliiton välittäjä. Jehova puhui hänen kanssaan "suusta suuhun" (4.Moos 12:8), joskin todellisuudessa Jehovan enkeli puhui Jumalan edustajana (Apost. 7:38; Gal. 3:19; Hepr. 2:2). Mooses toimi Jehovan edustajana Israelille (2.Moos. 19:3, 7, 9; 24:9–18). Välittäjänä hänelle oli 'uskottu koko Jehovan huone' (4.Moos. 12:7). Välittäessään lakiliiton hän auttoi israelilaisia pitämään tuon liiton ja saamaan sen hyödyt.

      • Välittäjänä

        Eräässä Vartiotornin julkaisussa asia ilmaistaan näin:

        "Apostoli Paavali julistaa, että on "yksi välittäjä Jumalan ja ihmisten välillä, ihminen, Kristus Jeesus, joka antoi itsensä vastaaviksi lunnaiksi kaikkien puolesta", sekä juutalaisten että pakanoiden (1.Tim. 2:5, 6). Hän toimii uuden liiton välittäjänä Jumalan ja uuteen liittoon otettujen, hengellisen Israelin seurakunnan, välillä (Hepr. 8:10–13; 12:24; Efes. 5:25–27). Kristuksesta tuli Välittäjä, "jotta kutsutut saisivat lupauksen ikuisesta perinnöstä" (Hepr. 9:15); hän ei auta enkeleitä vaan "Abrahamin siementä" (Hepr. 2:16). Hän auttaa niitä, jotka on määrä saattaa uuteen liittoon, jotta heidät 'otettaisiin pojiksi' Jehovan hengellisten poikien huonekuntaan; lopulta he ovat taivaassa Kristuksen veljinä ja tulevat hänen kanssaan osaksi Abrahamin siementä (Room. 8:15–17, 23–25; Gal. 3:29). Hän on välittänyt heille luvatun pyhän hengen, ja tuon hengen avulla heidät sinetöidään ja heille annetaan ennakkovakuus siitä, mitä on määrä tulla, eli heidän taivaallisesta perinnöstään (2.Kor. 5:5; Efes. 1:13, 14). Niiden määrän, jotka lopulta sinetöidään pysyvästi, paljastetaan Ilmestyksen 7:4–8:ssa olevan 144 000."


      • e4r5t6y
        Välittäjänä kirjoitti:

        Eräässä Vartiotornin julkaisussa asia ilmaistaan näin:

        "Apostoli Paavali julistaa, että on "yksi välittäjä Jumalan ja ihmisten välillä, ihminen, Kristus Jeesus, joka antoi itsensä vastaaviksi lunnaiksi kaikkien puolesta", sekä juutalaisten että pakanoiden (1.Tim. 2:5, 6). Hän toimii uuden liiton välittäjänä Jumalan ja uuteen liittoon otettujen, hengellisen Israelin seurakunnan, välillä (Hepr. 8:10–13; 12:24; Efes. 5:25–27). Kristuksesta tuli Välittäjä, "jotta kutsutut saisivat lupauksen ikuisesta perinnöstä" (Hepr. 9:15); hän ei auta enkeleitä vaan "Abrahamin siementä" (Hepr. 2:16). Hän auttaa niitä, jotka on määrä saattaa uuteen liittoon, jotta heidät 'otettaisiin pojiksi' Jehovan hengellisten poikien huonekuntaan; lopulta he ovat taivaassa Kristuksen veljinä ja tulevat hänen kanssaan osaksi Abrahamin siementä (Room. 8:15–17, 23–25; Gal. 3:29). Hän on välittänyt heille luvatun pyhän hengen, ja tuon hengen avulla heidät sinetöidään ja heille annetaan ennakkovakuus siitä, mitä on määrä tulla, eli heidän taivaallisesta perinnöstään (2.Kor. 5:5; Efes. 1:13, 14). Niiden määrän, jotka lopulta sinetöidään pysyvästi, paljastetaan Ilmestyksen 7:4–8:ssa olevan 144 000."

        Entäpä me muut ihmiset


      • Jaffir
        e4r5t6y kirjoitti:

        Entäpä me muut ihmiset

        (eräässä Jehovan todistajien kirjassa sanotaan)

        >>Samalla kun Jeesus toimii Välittäjän virassaan pelkästään uuteen liittoon kuuluvien puolesta, hän on myös Jumalan Ylimmäinen Pappi ja Abrahamin Siemen.

        Täyttäessään näihin kahteen asemaan liittyviä tehtäviään hän tuottaa siunauksia muille ihmiskuntaan kuuluville, sillä kaikki kansakunnat on määrä siunata Abrahamin siemenen välityksellä.

        Ensin Kristus, ensisijainen Siemen (Galat. 3:16, 29), siunaa uuteen liittoon kuuluvat, jotka liitetään siemenen muiksi jäseniksi. Kun heidät on tehty kuninkaiksi ja papeiksi sen uuden liiton perusteella, jossa Jeesus toimi Välittäjänä, he osallistuvat Jeesuksen uhrin ja hänen Valtakunta-hallintonsa siunausten jakamiseen kaikille maan kansakunnille.

        Näin ollen kun Kristus on täyttänyt välittäjän virkansa tarkoituksen asettamalla "Jumalan Israelin" tähän asemaan, koko ihmiskunta hyötyy ja saa siunauksia. (Galat. 6:16; 1.Moos. 22:17, 18.)

        On siis muita, jotka eivät kuulu noihin 144 000 "sinetöityyn" ja jotka myös rukoilevat Jehova Jumalaa Kristuksen nimessä ja uskovat hänen lunastusuhrinsa ansioon. Tätä uhria ei esitetä vain niiden puolesta, joiden Välittäjänä Jeesus toimii uudessa liitossa, vaan myös koko Kristukseen uskovan ihmiskunnan puolesta (1.Joh. 2:2).

        Nämä uuden liiton ulkopuolella olevat ymmärtävät myös, että "taivaan alla ei ole toista ihmisten keskuudessa annettua nimeä, jonka välityksellä meidän täytyy pelastautua" (Apost. 4:12). Hekin turvautuvat Jeesukseen Kristukseen suurena taivaallisena Ylimmäisenä Pappinaan, jonka välityksellä he voivat lähestyä Jumalaa ja jonka palveluksen kautta he voivat saada syntinsä anteeksi (Hepr. 4:14–16).

        Ilmestyksen 21:22–24:ssä osoitetaan, että "kansakunnat tulevat vaeltamaan sen [Uuden Jerusalemin] valossa" ja että Jehova Jumala on Uuden Jerusalemin valo ja Karitsa Jeesus Kristus sen lamppu.>>


      • Joona
        Välittäjänä kirjoitti:

        Eräässä Vartiotornin julkaisussa asia ilmaistaan näin:

        "Apostoli Paavali julistaa, että on "yksi välittäjä Jumalan ja ihmisten välillä, ihminen, Kristus Jeesus, joka antoi itsensä vastaaviksi lunnaiksi kaikkien puolesta", sekä juutalaisten että pakanoiden (1.Tim. 2:5, 6). Hän toimii uuden liiton välittäjänä Jumalan ja uuteen liittoon otettujen, hengellisen Israelin seurakunnan, välillä (Hepr. 8:10–13; 12:24; Efes. 5:25–27). Kristuksesta tuli Välittäjä, "jotta kutsutut saisivat lupauksen ikuisesta perinnöstä" (Hepr. 9:15); hän ei auta enkeleitä vaan "Abrahamin siementä" (Hepr. 2:16). Hän auttaa niitä, jotka on määrä saattaa uuteen liittoon, jotta heidät 'otettaisiin pojiksi' Jehovan hengellisten poikien huonekuntaan; lopulta he ovat taivaassa Kristuksen veljinä ja tulevat hänen kanssaan osaksi Abrahamin siementä (Room. 8:15–17, 23–25; Gal. 3:29). Hän on välittänyt heille luvatun pyhän hengen, ja tuon hengen avulla heidät sinetöidään ja heille annetaan ennakkovakuus siitä, mitä on määrä tulla, eli heidän taivaallisesta perinnöstään (2.Kor. 5:5; Efes. 1:13, 14). Niiden määrän, jotka lopulta sinetöidään pysyvästi, paljastetaan Ilmestyksen 7:4–8:ssa olevan 144 000."

        Tämä sulkee pois sen mahdollisuuden, että toiset palvelisivat välittäjän tehtävässä Kristuksen seurakunnan jäsenten hyväksi:
        1. Tim. 2:5, KR-38: "Yksi on Jumala, yksi myös välimies Jumalan ja ihmisten välillä, ihminen Kristus Jeesus."


      • Joona
        Jaffir kirjoitti:

        (eräässä Jehovan todistajien kirjassa sanotaan)

        >>Samalla kun Jeesus toimii Välittäjän virassaan pelkästään uuteen liittoon kuuluvien puolesta, hän on myös Jumalan Ylimmäinen Pappi ja Abrahamin Siemen.

        Täyttäessään näihin kahteen asemaan liittyviä tehtäviään hän tuottaa siunauksia muille ihmiskuntaan kuuluville, sillä kaikki kansakunnat on määrä siunata Abrahamin siemenen välityksellä.

        Ensin Kristus, ensisijainen Siemen (Galat. 3:16, 29), siunaa uuteen liittoon kuuluvat, jotka liitetään siemenen muiksi jäseniksi. Kun heidät on tehty kuninkaiksi ja papeiksi sen uuden liiton perusteella, jossa Jeesus toimi Välittäjänä, he osallistuvat Jeesuksen uhrin ja hänen Valtakunta-hallintonsa siunausten jakamiseen kaikille maan kansakunnille.

        Näin ollen kun Kristus on täyttänyt välittäjän virkansa tarkoituksen asettamalla "Jumalan Israelin" tähän asemaan, koko ihmiskunta hyötyy ja saa siunauksia. (Galat. 6:16; 1.Moos. 22:17, 18.)

        On siis muita, jotka eivät kuulu noihin 144 000 "sinetöityyn" ja jotka myös rukoilevat Jehova Jumalaa Kristuksen nimessä ja uskovat hänen lunastusuhrinsa ansioon. Tätä uhria ei esitetä vain niiden puolesta, joiden Välittäjänä Jeesus toimii uudessa liitossa, vaan myös koko Kristukseen uskovan ihmiskunnan puolesta (1.Joh. 2:2).

        Nämä uuden liiton ulkopuolella olevat ymmärtävät myös, että "taivaan alla ei ole toista ihmisten keskuudessa annettua nimeä, jonka välityksellä meidän täytyy pelastautua" (Apost. 4:12). Hekin turvautuvat Jeesukseen Kristukseen suurena taivaallisena Ylimmäisenä Pappinaan, jonka välityksellä he voivat lähestyä Jumalaa ja jonka palveluksen kautta he voivat saada syntinsä anteeksi (Hepr. 4:14–16).

        Ilmestyksen 21:22–24:ssä osoitetaan, että "kansakunnat tulevat vaeltamaan sen [Uuden Jerusalemin] valossa" ja että Jehova Jumala on Uuden Jerusalemin valo ja Karitsa Jeesus Kristus sen lamppu.>>

        Tässä Jeesus ilmaisee tässä selvästi, että me voimme lähestyä Isää vain hänen välityksellään ja että meidän tulee esittää pyyntömme Jeesuksen nimessä:
        Joh. 14:6, 14, KR-38: "Jeesus sanoi hänelle: 'Minä olen tie ja totuus ja elämä; ei kukaan tule Isän tykö muutoin kuin minun kauttani. Jos te anotte minulta jotakin minun nimessäni, niin minä sen teen.' "


      • sun-glasses
        Joona kirjoitti:

        Tässä Jeesus ilmaisee tässä selvästi, että me voimme lähestyä Isää vain hänen välityksellään ja että meidän tulee esittää pyyntömme Jeesuksen nimessä:
        Joh. 14:6, 14, KR-38: "Jeesus sanoi hänelle: 'Minä olen tie ja totuus ja elämä; ei kukaan tule Isän tykö muutoin kuin minun kauttani. Jos te anotte minulta jotakin minun nimessäni, niin minä sen teen.' "

        Room.10:9-10
        Sillä jos sinä tunnustat suullasi Jeesuksen Herraksi ja uskot sydämessäsi, että Jumala on hänet kuolleista herättänyt, niin sinä pelastut.

        10. sillä sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi ja suun tunnustuksella pelastutaan.

        Ilm.3:20
        Katso, minä seison ovella ja kolkutan: jos joku kuulee minun ääneni ja avaa oven, niin minä käyn hänen tykönsä sisälle ja aterioitsen hänen kanssaan, ja hän minun kanssani.

        Matt.10:32-33
        Sentähden jokaisen, joka tunnustaa minut ihmisten edessä, minäkin tunnustan Isäni edessä, joka on taivaissa.

        33. Mutta joka kieltää minut ihmisten edessä, sen minäkin kiellän Isäni edessä, joka on taivaissa.


      • Jessey
        sun-glasses kirjoitti:

        Room.10:9-10
        Sillä jos sinä tunnustat suullasi Jeesuksen Herraksi ja uskot sydämessäsi, että Jumala on hänet kuolleista herättänyt, niin sinä pelastut.

        10. sillä sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi ja suun tunnustuksella pelastutaan.

        Ilm.3:20
        Katso, minä seison ovella ja kolkutan: jos joku kuulee minun ääneni ja avaa oven, niin minä käyn hänen tykönsä sisälle ja aterioitsen hänen kanssaan, ja hän minun kanssani.

        Matt.10:32-33
        Sentähden jokaisen, joka tunnustaa minut ihmisten edessä, minäkin tunnustan Isäni edessä, joka on taivaissa.

        33. Mutta joka kieltää minut ihmisten edessä, sen minäkin kiellän Isäni edessä, joka on taivaissa.

        Uskotko sinä tämän Room.10:9-10 ?
        "Sillä jos sinä tunnustat suullasi Jeesuksen Herraksi ja uskot sydämessäsi, että Jumala on hänet kuolleista herättänyt, niin sinä pelastut."


      • juha.
        Joona kirjoitti:

        Tässä Jeesus ilmaisee tässä selvästi, että me voimme lähestyä Isää vain hänen välityksellään ja että meidän tulee esittää pyyntömme Jeesuksen nimessä:
        Joh. 14:6, 14, KR-38: "Jeesus sanoi hänelle: 'Minä olen tie ja totuus ja elämä; ei kukaan tule Isän tykö muutoin kuin minun kauttani. Jos te anotte minulta jotakin minun nimessäni, niin minä sen teen.' "

        En osaa tähän asiaan paljon sanoa...
        Sen tiedän että sana "minulta" on hyvin kiistanalainen ja sen alkuperää epäillään yleisesti. Ajatus on todennäköisesti jälkikäteen lisätty. Vanhemmat raamatunkäännökset myös esittävät asian hieman eritavoin. Tätä minulla sanaa ei ole kaikissa. On liioiteltua sanoa että tämä kohta olisi selvä kehoitus rukoilla Jeesusta.
        Joh 15:16 ja 16:23 rukouksien kohde on Isä, joten on epätodennäköistä että Jeesus olisi esittänyt muuta. Tuskin totuudesta päästään perille jos vain otetaan raamatusta kohta ja käytetään sitä perusteluna, sen kummemmin asiaa pohtimatta.


      • Markus
        Jessey kirjoitti:

        Uskotko sinä tämän Room.10:9-10 ?
        "Sillä jos sinä tunnustat suullasi Jeesuksen Herraksi ja uskot sydämessäsi, että Jumala on hänet kuolleista herättänyt, niin sinä pelastut."

        >>Uskotko sinä tämän Room.10:9-10 ?
        "Sillä jos sinä tunnustat suullasi Jeesuksen Herraksi ja uskot sydämessäsi, että Jumala on hänet kuolleista herättänyt, niin sinä pelastut.">>

        Tuossa tehdään selvä ero Herran ja Jumalan välille. Pelastuakseen täytyy siis tunnustaa, että Jeesus on Herra, mutta että Jumala on hänet kuolleista herättänyt.


      • tutkaillen
        juha. kirjoitti:

        En osaa tähän asiaan paljon sanoa...
        Sen tiedän että sana "minulta" on hyvin kiistanalainen ja sen alkuperää epäillään yleisesti. Ajatus on todennäköisesti jälkikäteen lisätty. Vanhemmat raamatunkäännökset myös esittävät asian hieman eritavoin. Tätä minulla sanaa ei ole kaikissa. On liioiteltua sanoa että tämä kohta olisi selvä kehoitus rukoilla Jeesusta.
        Joh 15:16 ja 16:23 rukouksien kohde on Isä, joten on epätodennäköistä että Jeesus olisi esittänyt muuta. Tuskin totuudesta päästään perille jos vain otetaan raamatusta kohta ja käytetään sitä perusteluna, sen kummemmin asiaa pohtimatta.

        Joh.14:14 UM mukaan:
        Jos pyydätte mitä tahansa minun nimessäni, niin teen sen.


    • Rehellinen

      Vartiotorni-seuran mukaan Jeesus on välittäjä vain 144 000:lle ja samoin Raamattu on kirjoitettu lähes pelkästään heille.

      "Suuri joukko" saa sitten tuon 144 000:n kautta Jumalan "ansaitsemattoman hyvyyden" (suomeksi: armon). Eli Jeesuksen ja rivijulistajan väliin on ängennyt tuo 144 000.

      Tämä olennainen oppikysymys on monelta Jehovan todistajalta pimennossa, ja he voivat jopa yrittää kiistää sen.

      • perustele

        "Raamattu on kirjoitettu lähes pelkästään heille."

        Väärin.

        Tai sitten mielestäsi suurin osa Raamatun kirjoituksista on myyttistä.


      • Markku_Meilo
        perustele kirjoitti:

        "Raamattu on kirjoitettu lähes pelkästään heille."

        Väärin.

        Tai sitten mielestäsi suurin osa Raamatun kirjoituksista on myyttistä.

        >>Väärin.

        Riippuu miltä kannalta asiaa katsoo. Vartiotorniseuran mukaan Uusi testamentti on kirjoitettu voidelluille, joskus maininnalla "ensisijaisesti".

        Tottahan asia on väärin jos ei usko Vartiotorniseuran selitystä, toisaalta tämän keskusteluosion lähtökohdan huomioonottaen jne.


    • annis

      Jeesus vie viestin Jumalalle koska tottelee isäänsä. Lapsellisesti sanottu mutt jeesuksen kautta tehdyt rukoukset menee jumalan korviin. Ei ole mitään pyhää kolminaisuutta kuten isä poika ja pyhä henki. Vaan rukoile jeesusta tieto kantautuu jumalalle

    • 777777

      Kysyit SEN kysymyksen. Olet oikeilla jaljilla.

      Jeesus on meidan postiosoitteemme.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2087
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1737
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1426
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      1219
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      59
      1209
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1055
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      966
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      965
    Aihe