Peittävätkö sanasi tekosi tai peittävätkö tekosi sanasi?
Oletko oman itsesi asialla, oletko Jumalan asialla vai oletko jonkun puhetorvi?
Minua on väittänyt eräs henkilö sheriffin puhetorveksi, en tiedä kenen puhetorvi tämä kyseinen henkilö on - koska hänen torvensa ääni vaihtelee kovin paljon! Ilmoitankin tässä etten ole sheriffin puhetorvi. Itse vastaan omista sanoistani Jumalan edessä. Rukoilen ihmisten puolesta ja koen välillä Jumalan kehoittavan ottamaan jonkin asian esille. Jokainen ihminen on kuitenkin oma persoonansa, niin minäkin ja omalla tavallani tuon asiat esille. Eikä tietenkään ihminen jota kyseinen asia koskee, pidä siitä että kyseistä asiaa käsitellään.
Jotkut ihmiset kirjoittavat täällä omilla nimillään, mikä on hieno asia ja nostan heille hattua. Useimmat eivät kuitenkaan niin tee, en itsekään. Tosin eräs henkilö on kovasti yrittänyt ilmaista henkilöllisyyttäni tällä palstalla. Tiedän itsekin tämän ihmisen nimen, mutta koska ei ole luvallista täällä alkaa toisten henkilöllisyyttä paljastaa, en itse niin aio tehdä. Samainen henkilö on myös monessa yhteydessä haukkunut minua luonnevikaiseksi ym. halventavilla nimityksillä. Kuuluuko tällainen käyttäytyminen kristilliseen rakkauteen?
Olen kirjoittanut täällä aika monenlaisia kirjoituksia, eikä niiden sisältö varmasti ole kaikkia miellyttänyt. Tosin en ole täällä ketään miellyttämässäkään enkä kiitoksia kalastelemassa. Olen ymmärtänyt, että täällä saa puhua asioista. Olenko siis käsittänyt väärin?
Jos nyt jollakin on minua kohtaan eriäviä mielipiteitä, niin kirjoita ne ystävällisesti omalla nimimerkilläsi tai nimelläsi, kiitos.
Vihamiehille sanon, että lukekaa Raamatusta, miten siellä neuvotaan vihamiehiä kohtelemaan.
Hyvää uutta päivää kaikille
Peittävätkö sanasi tekosi?
3
292
Vastaukset
- jukka.finland
Tahdon toivottaa Sinullekin hyvää perjantaipäivää. Kirjoitit kysyvästi:
>>Peittävätkö sanasi tekosi tai peittävätkö tekosi sanasi?- sun-glasses
Hyvää perjantaiyötä.
Kiitos hurskaasta vastauksestasi.
Minusta näyttää siltä että joskus kun yrittää keskustella ihmisen kanssa, keskustelusta tehdään riita, koska toinen osapuoli ei osaa/halua keskustella, tai ei osaa ilmaista itseään sanallisesti. Mielestäni ei myöskään voi riidellä yksin.
Tällaisissa hengellisissä keskusteluissa ilmeisesti nainen on mieluummin se syypää. Niinhän silloin Jeesuksen aikaankin naista raahattiin kivitettäväksi ja miehen perään ei kukaan kysynytkään. (tosin tässähän syytöksessä oli aivan eri synti kuin nyt riita josta puhe, mutta esimerkki kuitenkin, kärjistetty esimerkki).
Hyvä että olet niin onnistunut ja esimerkillinen, että aina vain siunaat ja lohdutat ja kehoitat. Ehkä se on sinulle annettu tehtävä, ehkä meille on hiukan erilaisia tehtäviä itsekullekin? Jos kaikki olisivat niin kuin sinä ja puhuisivat / kirjoittaisivat samaan tyyliin, niin en tiedä olisiko mitään keskusteltavaakaan? Kaikkihan olisivat kaikesta samaa mieltä ja vain siunaisivat toisiaan? En tarkoita, että olisi paha asia, vaikka kaikki siunaisivat toisiaan, mutta aika epätodennäköistä kuitenkin. - frihet
Kun nyt viime päivinä olen huomannut sinun olevan taksi kuski,niin kerron ,että mieleeni nouseeentinen Tukholman taksi kuski.
Kirjoitan ihan hänen nimensäkin Juho Koivaara,joka oli varmaan ammatissaankin siunaukseksi monelle.
Sinä sävyisänä veljenä tuot tuon vanhan veljen mieleen,jossa välistä tuntui "että ei vilpiä ole".
Siunaten muistan sinua ja tuota veljeäkin,jonka kanssa saimme työtäkin Herran elovainiolla jakaa yhdessä eritavoin tosin.
Tuota ammattia ei kaikki hallitse ,eikä opikkaan,mitä sinä teet,vaan tuskin siihen monesta edes onkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1761989Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361705Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81332Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241155Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591153Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151020- 60933
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57922