Onko tämä totta?:S

Nunnu

Katsoin tässä lähiaikoina semmoisen leffan kuin The Blair Witch Projekct. Leffa oli kokonaan vain kuvattu video kameralla eikä siinä ollut mitään musiikkia, se ei siis ollut tyypillinen leffa. Kävin elokuvan nettisivuilla ja sain sellaisen kuvan että se on oikeasti tapahtunutta ja filmi oli ihan aito.
Elokuvassa oli kolme nuorta, jotka 21 päivä lokakuuta lähtevät Black Hillsin metsään kuvaamaan projektia Blairin noidasta, mutta katoavatkin sitten metsään. Vuotta myöhemmin heidän filmi materiaalinsa löydetään.
Elokuvan netti sivut vaikuttavat kunnollisilta ja siellä on jopa haastattelu joltain professorilta, joka on tutkinut tapausta ja löytänyt filmit. Sivuilla kerrotaan myös, että yhden kadoinneiden äiti on koonnut "leffan". Mutta sitten eräs tuttavani sanoi, ettei juttu ole totta. En nyt oikein tiiä, mitä uskoa, sillä sivujen mukaan tapaus on sattunut. Sivujen mukaan se tapahtui vuonna 1994.
Eli jos tiiät tästä elokuvasta jotain, että mikä sen laita on yms. ni olisin kiitollinen jos vähän valaisisit minua.:)

8

1033

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gfjsfgn

      ....

    • nykyään ei osata

      blair witch project on ainoastaan kunnian osoitus cannibal holochaust leffalle.

      alun perin leffa kuvattiin ihan vain CH kopiona josta ei pitänyt tulla minkään laista suurta leffaa, mutta kuitenkin siitä suosittu tuli.

    • The Wolf

      Ei aina kannata uskoa kaikkea. Käytä omaa järkesi joskus edes.

    • animagus

      Tietääkseni leffa on kuvattu suunnilleen niin, että näyttelijöille tökättiin videokamera käteen ja sanotiin, että kuvatkaa kauhuelokuva. Kunnollista käsikirjoitustakaan ei tainnut olla. Elokuva ja ilmeisesti sitten kotisivukin (mihin en ole tutustunut) haluttiin toteuttaa niin, että katsojat saataisiin epäilemään, että elokuvan tapahtumat voisivat olla totta. Ja sellaisia ihmisiä todellakin löytyy, jotka uskovat, että kyseessä on dokumentti... Näyttelijät ovat kuitenkin edelleen hengissä ja he kaikki ovat myös kuvanneet muuta Blair Witchin jälkeen, minkä voit tarkistaa itse IMDb:stä http://www.imdb.com/ . Sitäpaitsi, jos elokuvan tapahtumat olisivat totta, kuinka se olisi a) pystytty kuvaamaan/toteuttamaan ja b) julkisessa levityksessä??

    • tämä on

      tottahan se on. tai siis tositapahtumiin PERUSTUVA. tyypit on oikeesti joskus ollu olemassa ja oikeesti noin on tapahtunu, mutta elokuva on elokuvaa, ja tehty vain tositapahtumien innoittamana. siis näyttelijät ovat näyttelijöitä ja edelleen elossa.

      • carrie

        Koko juttu on täyttä fiktiota, eikä todellakaan perustu mihinkään tositapahtumiin.

        Taisi viestisi olla trolli...


    • Maaria

      ole totta..siis sen väitetään perustuvan tositapahtumiin mut ei kuitenkaan ole..vähän niinku Amityville..:)

      • eikö

        amityville ookkaan totta ;))


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5200
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      126
      1670
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      15
      1579
    4. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      51
      1530
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1255
    6. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      4
      1200
    7. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      22
      1080
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1047
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      77
      1008
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      60
      847
    Aihe