Stubb on väittänyt, että hän ei ole toimittanut mitään käännöstekstejä parlamenttiryhmälleen eikä yllyttänyt uhkailemaan Suomen puheenjohtajakauden epäonnistumisella.
Suomen Kuvalehden käsiinsä saama Stubbin lähettämä viesti kertoo muuta:
http://www.suomenkuvalehti.fi/?id=6629
Jos Stubb olisi pelkästään hakenut sisäpoliittista etua käyttämällä EU-korttia ei se olisi niin paha asia kuin nyt paljastunut valehtelu. Stubb siis valehteli suomalaisille. Mielestäni hänen tulisi ehdottomasti erota.
Stubb jäi kiinni
33
977
Vastaukset
- lainaus SK:n sivulta
»Otettaisiinko esiin täysistunnossa»
SK:n haltuunsa saama sähköposti osoittaa kuitenkin, etteivät Stubbin ulkomaalaiset kollegat toimineet pelkästään europarlamentin lehdistöpalvelun varassa.
Stubb lähetti europarlamentin konservatiiviryhmän jäsenille ja avustajille 18. lokakuuta käännöksen Turun Sanomien haastattelun keskeisistä osista.
Sähköpostin saatetekstinä oli: »Hei kaikki. Kuten ulkosuhderyhmän kokouksessa sovimme, lähetän ohessa ulkoministeri Erkki Tuomiojan Euroopan parlamenttia koskevat kommentit.»
Stubb muistutti sähköpostin saatetekstissään myös Suomen tulevasta puheenjohtajuudesta. Hän lopetti EU-puheenjohtajuuteen viittaavan lauseensa vihjailevasti kolmeen pisteeseen.
Stubb jopa ehdotti ryhmätovereilleen Tuomiojan lausuntojen viemistä EU-parlamentin täysistuntoon: »Tämä on ehkä asia, jonka voisimme ottaa esiin täysistunnossa ensi viikolla.»
Kotimaiseen käyttöön tarkoitetuilla suomenkielisillä nettipäiväkirjasivuillaan hän kuitenkin kauhisteli samana päivänä, että Tuomiojan lausunnot myrkyttävät »jo kättelyssä EU-parlamentin ja puheenjohtajamaan suhteet». - todiste:
Suomen kuvalehti sai Stubbin "rysän päältä":
Stubb lähetti europarlamentin konservatiiviryhmän jäsenille ja avustajille 18. lokakuuta käännöksen Turun Sanomien haastattelun keskeisistä osista.
Sähköpostin saatetekstinä oli: »Hei kaikki. Kuten ulkosuhderyhmän kokouksessa sovimme, lähetän ohessa ulkoministeri Erkki Tuomiojan Euroopan parlamenttia koskevat kommentit.»
Stubb muistutti sähköpostin saatetekstissään myös Suomen tulevasta puheenjohtajuudesta. Hän lopetti EU-puheenjohtajuuteen viittaavan lauseensa vihjailevasti kolmeen pisteeseen.
Stubb jopa ehdotti ryhmätovereilleen Tuomiojan lausuntojen viemistä EU-parlamentin täysistuntoon: »Tämä on ehkä asia, jonka voisimme ottaa esiin täysistunnossa ensi viikolla.»
Kotimaiseen käyttöön tarkoitetuilla suomenkielisillä nettipäiväkirjasivuillaan hän kuitenkin kauhisteli samana päivänä, että Tuomiojan lausunnot myrkyttävät »jo kättelyssä EU-parlamentin ja puheenjohtajamaan suhteet». - aikaa
Puhuttu. Stubb aiheutti skandaalin ja tämän VUOKSI KOKOOMUKSEN TULISI EROTTAA TUOLLAINEN VALEHTELIJA PUOLUEESTA.
- SÄÄLITTÄVÄ
raukka kun yritti säälittävällä tavalla puolustaa valehtelijaa ja vasikoijaa. Kokoomusmepit ovat nyt syvällä SKANDAALISSA!
- nimimerkki
Stubb lietsoi kapinaa parlamentissa Suomea vastaan. Stubbhan on maanpetturi ja sabotääri.
- En voi uskoa
tätä: "Alexander Stubb provosoi EU-parlamentin konservatiiviryhmän hyökkäyksen Erkki Tuomiojaa vastaan. Sen todistaa euroedustajan laatima sähköposti, jonka SK on saanut haltuunsa."
Stubbhan on idiootti. - jäi kiinni
valehtelusta. Tuomioja oli oikeassa sanoessaan, että Stubb lietsoi asiaa parlamentissa. Matti Vanhanen oli oikeassa, kyseessä oli kokoomuslainen operaatio.
- erottaa
Stubb? Mieshän on kävelevä katastrofi. Tällä palstalla on jo aiemmin vaadittu Stubbin eroa. Mies käytti parlamenttia lyömäaseena Tuomiojaa vastaan.
- irti
..Stubbista tuota pikaa veikkaan. Jos kyseessä oli Kokoomuksen johdosta ohjailtu operaatio asiassa tapahtuu liikettä nopeasti. Kokoomuksella ei ole varaa antaa epäilyksen levitä puolueen johtoon saati sitten Sauli Niinistöön.
Stubbin nopea ero ja puolueen vielä nopeampi pesäero Stubbista ovat ainoat keinot välttää valehteluskandaalin laajeneminen.- Niinistöön
erittäin nopeasti ellei Stubbia eroteta välittömästi. Stubb on toiminut puoluetta halventavalla tavalla. TUO MIES ON EROTETTAVA KOKOOMUKSESTA.
- muualla
...valehtelusta narahtanut meppi eroasisi itse, mutta Stubb ei varmasti niin tee. Veikkaan että melkoinen paine omasta puolueesta kehittyy Stubbia kohtaan.
- Ei paluuta
muualla kirjoitti:
...valehtelusta narahtanut meppi eroasisi itse, mutta Stubb ei varmasti niin tee. Veikkaan että melkoinen paine omasta puolueesta kehittyy Stubbia kohtaan.
Stubbilla ei ole enää paluuta. Stubb on syvässä suossa ja vetää mukaan sinne Kaupin ja Korholan. Ville Itälä tajusi pysyä pois sopasta.
- s-postin väärentäminen on
"Edelleenlähetetystä" tai printatusta viestistä kukin toimittaja saa uskoa ihan niin paljon vain haluaa. Sama koskee sms-viestejä.
- luotetaan
Lähdekritiikki on varmasti ollut perusteellista ja Suomen Kuvalehti ei ole mikä tahansa seiska.
- Miten mahdollista?
luotetaan kirjoitti:
Lähdekritiikki on varmasti ollut perusteellista ja Suomen Kuvalehti ei ole mikä tahansa seiska.
Miten emailin voi väärentää jos lähettäjän kentässä on lähettäjän osoite. SK ei koskaan julkaisisi väärennettyjä viestejä. Stubb on vehkeilijä.
- TimoA
SK:n käsiin saama sähköposti lienee aito. Jos ei olisi, niin Stubb ja muut kokoomusmepit olisivat tehneet nopean vastahyökkäyksen ja vannoneet viestiä väärennökseksi. Nyt kaikki ovat hiljaa ja piilottelevat.
Kiinnostavampaa olisi tietää, kuka vuoti sähköpostin SK:lle Todennäköisintä on, että vuotaja on joku muu kokoomusmepeistä. SK:n jutun mukaan kirje lähetettiin konservatiivimepeille ja heidän avustajilleen.
Muun maan konservatiivimepeillä tuskin on mitään syytä vuotaa postia heille täysin tuntemattomalle lehdelle. Kokoomusmepit sen sijaan tuntevat Ervastin ja SK:n hyvin. Ja varmasti joku heistä on kateellinen tai katkera Stubbille.
Kysymys kuuluu: oliko syyllinen Korhola, Kauppi vai Itälä?
- mahdollisuudet
Kokoomuslaisena kauhistelen, että meillä on tuollainen meppi kuin Stubb. Miksi johto ei reagoi?
- tilata
SK:n linja näyttää muuttuneen uuden päätoimittajan myötä.
- ...vaihtunut ?
Kuka, missä, milloin ?
- muualle
...vaihtunut ? kirjoitti:
Kuka, missä, milloin ?
ja luepa teksti tarkasti. Keksisivätkö päätoimittajat päästään emaileja?
- toi mittaaja
otsani muuttuu puNAISEKSI ja poistan pyssystäni
(puuro) varmistimen.- kommenttisi
itse asiaan? Väitätkö, että SK:lla ei olisi Stubbin emailia?
- Jaba_43
Minun mielestäni Stubb olisi voinut avoimemmin myöntää olleensa noinkin aktiivinen asian esilleottamisessa eikä peitellä omaa rooliaan, koska sellaisesta jää aina kiinni.
Stubbin uskottavuus tästä jonkin verran kärsii, vaikka tosiasiaksi edelleen jää, että Tuomioja oli se, joka hölmöili löysillä lausunnoillaan.
Edelleenkin olen sitä mieltä, että suurempi vahinko asiasta olisi voinut syntyä, jos parlamentin toimiston käännös olisi hiljallensa päässyt leviämään käytäväjuoruna parlamenttiin, jolloin Tuomiojan kommentit parlamentin vaalitavasta, lausuntotehtailusta ja vastuuttomuudesta olisi takuulla tulkittu Suomelle vahingollisella tavalla.
Ollaan Stubbin roolista mitä mieltä tahansa, niin minun mielestäni oli hyyvä asia, että Vanhanen ja Tuomioja pääsivät heti selvittämään asioiden oikean laidan Pötteringille ja kumppaneille.
Täytyy kuitenkin sanoa, että olen hieman pettynyt Stubbin innokkuuteen. Hänen housuissaan olisin odotellut, että parlamentin virallinen käännös ennättää jakeluun enkä olisi pitänyt noin kovaa kiirettä.- anneli- mitalin
otsikossa kaikki
- alkaa
tulemaan oikeille linjoille. toissapäivänä vielä hakuttiin aivoidiooteiksi, vaikka 106 viestin ketjussa kaiken aikaa kerroin, että Stubb on syyllinen.
- toinen jäpikkä
kun noita kokoomuspiirejä paremmin tunnet, niin kenen kokoomusmepin arvelet vuotaneen sähköpostin suomen kuvalehdelle?
ei kai stubb lähettänyt viestiään myös ervastille ja simulalle? - Jaba_43
toinen jäpikkä kirjoitti:
kun noita kokoomuspiirejä paremmin tunnet, niin kenen kokoomusmepin arvelet vuotaneen sähköpostin suomen kuvalehdelle?
ei kai stubb lähettänyt viestiään myös ervastille ja simulalle?Enpä osaa sanoa, mutta jos vuoto on kokoomuksesta, niin se on ikävä asia.
- ja tuo tollo
Jaba_43 kirjoitti:
Enpä osaa sanoa, mutta jos vuoto on kokoomuksesta, niin se on ikävä asia.
jaksaa puolustaa. Kun Stubb erotetaan, Jäba puolustaa vieläkin enemmän. Herää jo unestas ja lue SK:ta.
- Jaba_43
ja tuo tollo kirjoitti:
jaksaa puolustaa. Kun Stubb erotetaan, Jäba puolustaa vieläkin enemmän. Herää jo unestas ja lue SK:ta.
Mulle tulee SK ja olen lukenut sen.
- tiedon
Jaba_43 kirjoitti:
Mulle tulee SK ja olen lukenut sen.
varassa. "Samaa sanomaa levitti myös kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ben Zyskowicz, joka puolueensa valtuustossa viime viikonvaihteessa Jyväskylässä totesi Helsingin Sanomille, että »hän (Stubb) ei ole kääntänyt lehtitekstejä eikä ole vienyt niitä parlamentin puheenjohtajistolle»."
- Stubbia
vaikka tämä emalit on SK:n hallussa? Stubb uppoaa ja mukana menevät Korhola ja Kauppi.
- voistubbi
Aivan käsittämätön virhearvio Stubbilta. Miten hän voi olla niin typerä, että valehtelee tekemisistään. Tuollaisesta jää satavarmasti kiinni ja sen jälkeen peli on pelattu. Ei auta retoriikka, eikä kestohymy hienoilla nettisivuilla.
En voi uskoa, että valehtelemisen jälkeen Stubb voi jatkaa edustajana. Muistakaa, miten Jäätteenmäen kävi: tukijoukot sulivat parissa päivässä ympäriltä. Tällä hetkellä kukaan kokoomuslaisista mepeistä ei ole enää ilmaisemassa tukeaan valehtelijalle ja puoluejohdon on pian ilmaistava kantansa. Stubbin ajolähtö on alkanut. - Stubb
minkä teit. Kokoomus ei voi millään enää seisoa rinnallasi Alex.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762025Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361709Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81358Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591171Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241169Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161024- 60945
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58934