Nyt kun asepalvelus on ollut kotvan naisille vapaaehtoista (ja miehille pakollista, yllättäin) niin sopisiko teille että olisi tovin toisin päin? Eli siis naisille pakollinen ja miehille vapaaehtoinen?
Sopiiko teille?
Totuus.
5
310
Vastaukset
- Feministineiti
On totta että nykinen käytäntö, että asevelvollisuus koskee vain miehiä on epätasa-arvoinen. Mutta se että asevelvollisuus koskisi vain naisia olisi vielä pahemmin epätasa-arvoista!
- Kurre_Orava
Tuossapa se feminismi ikään kuin pähkinänkuoressa.
- sovinistipoika
Kurre_Orava kirjoitti:
Tuossapa se feminismi ikään kuin pähkinänkuoressa.
Sovinisti on aina oikeassa ja uskoo kaiken.
- ,,,..
Ja sen jälkeen kaikille pakolliseksi?
- suffe
eiköhän vaan tasoiteta tasa-arvo tämän epäkohdan osalta ja poisteta miesten pakollinen asevelvollisuus? Tätä ajaa esimerkiksi myös Ruotsissa feministipuolue.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14510820
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1485393Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p414135Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1323612Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352664Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191916Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3591582Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?981577Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?741435Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311396