Varkauden Enson tehtaalta. PK 1 ajetaan alas joten sata henkilöä jää ilman työtä. Jos täälläkin ihmiset voisivat rukoilla perheiden puolesta. Monelta lähtee toimeentulo pois. Hätä on suuri ainakin lapsiperheissä. Ja niillä, joilla olisi vielä työaikaa, mutta ikääkin jo jonkin verran.
Ikäviä uutisia
6
246
Vastaukset
- tarvis
miksi lakkoilivat tervetuloa vaan tänne toimeentulo luukulle kyllä näilläkin elää mutta ei ole uutta volvoa eikä kesämökkiä niinku paperimiehillä vai laitetaanko keräys pystöön ja taataan niille kolmetuhatta euroa puhtaana käteen ettei heille tule henkisiä probleemia...kyllä on nero tuo keskustelun aloittaja
- TeePussi
Itsekin saan tosihuonoa palkkaa verrattuna paperimiehiin. Eikä lähipiirissäni ole paperimiehiä. Mutta toivon silti heille vain kaikkea hyvää.
En sillä, että en itsekään kannattanut heidän työtaisteluaan. Ei muutkaan vuorotyössä olevat voi valita ovatko juhannusta yms.töissä. Vaan heidän on oltava oli arki tai pyhä. Esim.hoitajat.
Mutta Enson tehtaalla on todella suuri merkitys koko Varkauden talousalueelle. Esim. juuri kuljettajille ja rekkayrittäjille yms. He ainakin saivat kärsiä lakkoilusta ja saavat taas. Samoin kaikki muut oheistyöntekijät, eivätkä pelkästään paperimiehet. Se olisikin helppoa jos lakkautukset koskisivat pelkästään heitä, mutta kun koskee muitakin työntekijöitä.
Eikä kenestäkään ole kiva menettää työtään, oli kyse mistä tahansa. - varaa nettiin ?
tuskimpa vain..
Tai tärkeysjärjestys on väärä. - tarvis
varaa nettiin ? kirjoitti:
tuskimpa vain..
Tai tärkeysjärjestys on väärä.kakskyt kahdeksan euroa nettimaksuun saan pulloja keräämällä mut kone on kymmenen vuotta vanha 216 megahertsiä se työttömien ruoka apu takaa leivän taloon alkaiskohan nää työttömäksi jäävät paperimiehet ja naiset kerään pulloja tai poimiin puolukoita sitte vois sanoo että on köyhä
- TeePussi
tarvis kirjoitti:
kakskyt kahdeksan euroa nettimaksuun saan pulloja keräämällä mut kone on kymmenen vuotta vanha 216 megahertsiä se työttömien ruoka apu takaa leivän taloon alkaiskohan nää työttömäksi jäävät paperimiehet ja naiset kerään pulloja tai poimiin puolukoita sitte vois sanoo että on köyhä
että:
>> paperimiehet ja naiset kerään pulloja tai poimiin puolukoita sitte vois sanoo että on köyhä >>
Siunausta myös sinun elämääsi.
Ja onhan netti kumminkin ainakin yksi keino pitää yhteyttä ulkomaailmaan, ja jollekin jopa henkireikäkin. Ja voihan tällä etsiä vaikka sitä työtä ja ainakin hoitaa monet paperi- ja pankkiasiat sähköisesti tms. Olen ihan iloinen, että sinulla on mahdollisuus nettiyhteyteen :-)
- ylimieliseen lakkoon
Keskustelin netissä erään kiihkopaprelilaisen kanssa. Lopulta totesin hänelle ykskantaan:
"Nauran paskasen naurun, kun tehtaita aletaan ajamaan alas ja siirretään muualle".
En ole profeetta, mutta olin oikeassa. Paparojohtaja Ahonen, kyynisyydessään on aiheuttanut ison menetksen suomen kansalle, kuten se hullu Kuisma aikoinaan laman alussa aiheitti välillesesti lakoillaan tuhansien työttömyyden.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762149Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361762Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi111500Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2341265Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu611250Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161079Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv611002- 60983
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja103684