Ylenantia hyysäreille

Gogol

Taas on menossa ankara paatos. Rahaa kerätään ja valtioltakin kerjätään. Suuri osa rahoista on jo saatu tileille etukäteen.

Syyllistämiskeinot ovat samat kuin ennenkin. Afrikka näkee nälkää, näytetään kurjuutta ja nälkäisiä lapsia, muttei ikinä kyseenalaisteta SYYTÄ miksi niitä lapsia syntyy jatkuvastu hirmuisella tahdilla. Vanhuuden suojaksiko? Vai sittenkin tyhmyyden vuoksi?

Me asumme tuhansien kilometrien päässä. Täälläkin on työttömyyttä. Syöpäsairaita OIKEITA suomalaisia on leipäjonoissa. Miksi YLE ei kerää ja painosta vallanpitäjiä heidän takiaan?

Se ei ole punikkitoimittajien maailmankuvan ja uskonnon mukaista. Tavjakin saattaisi suuttua...

2

180

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ironmikes

      Toivottavasti olisit syntynyt johonkin rutiköyhään maailmakolkkaan, niin ei sinunkaan tarvitsi kahdetia netissä maailman köyhiä, joilla ei ole niitä mahdollisuuksia, kuin kultalusikka suussa syntyneillä suomalaisilla, joita hyysätään kehdosta hautaan, vaikka makaisivat perse ruvella kotonaan.

      Muista kuitenkin, ettei keräys ole sinulta pois ja tuskin sinulla on edes varaa lahjoittaa mitään, sillä typeryksille ei rahaa yleensä siunaannu, joten ei sinullekaan.

      Köyhät antava vähistään, mutta itsekkäät ja rikkaat eivät aina yhtään mitään. Edellämainittu ei tienkään koskenut sinua, sillä et voi olla rikas.

      • Suleiman

        SALMAN!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2134
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1756
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      11
      1479
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      234
      1253
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      61
      1234
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1072
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      993
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      975
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      675
    Aihe