Hauskoja nämä historian lehtien havinat

tiuku

"Herätkää-lehden edeltäjä Kultainen Aika esitti, että Saatanakin osallistui maan luomiseen, tosin vain inhassa mielessä. Saatanan sanottiin luoneen kärpäset, hyttyset ja kaikki muutkin inhottavat, pistävät hyönteiset.
"Todennäköisesti Herra teki hyödyllisiä hyönteisiä. Epäilemättä paholainen teki muut. Herra on parempi arkkitehti." (Kultainen Aika 19.12.1923)
Kultaisella Ajalla oli myös yksinkertainen selitys luonnossa ilmenevälle pahalla. Se opetti että Jumala loi kaikki eläimet kasvinsyöjiksi noin 20 000 - 30 000 vuotta sitten. Vasta ihmisen syntiinlankeemuksen ja vedenpaisumuksen jälkeen ihmisestä ja eläimistä tuli lihansyöjiä. (Kultainen Aika 25.3.1925)"

Mitä mieltä olette vanhasta valosta? Silloin taidettiin huitoa taskulampulla pilkkopimeässä? Vai tehdäänkö niin nykyäänkin?

4

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juomari turmio

      Kerroppa lisää vastaavia.

      • tiuku

      • juomari turmio
        tiuku kirjoitti:

        noita kaikenlaisia pieniä kivoja juttuja löytyy. Ei tosin vain tällaisista aiheista.

        http://medlem.spray.se/aaac/uutiset.html?

        Liittyykö okkultismi jotenkin Jehovan todistajien historiaan?Tiedän kummitustalon joka on kuin toisesta mailmasta ulkonäöltään,ollut tyhjillään melkein puoli vuosisataa.Viimeisten asukkaiden kerrotaan olleen Jehovan todistajia.pikkusisko arveli että tälläinen yhteys voisi olla ilmiöiden takana.Nyt joku on kunnostamassa siitä talosta kesämökkiä itselleen.


      • Markku_Meilo
        juomari turmio kirjoitti:

        Liittyykö okkultismi jotenkin Jehovan todistajien historiaan?Tiedän kummitustalon joka on kuin toisesta mailmasta ulkonäöltään,ollut tyhjillään melkein puoli vuosisataa.Viimeisten asukkaiden kerrotaan olleen Jehovan todistajia.pikkusisko arveli että tälläinen yhteys voisi olla ilmiöiden takana.Nyt joku on kunnostamassa siitä talosta kesämökkiä itselleen.

        >>Liittyykö okkultismi jotenkin Jehovan todistajien historiaan?

        Kyllä liittyy, siitä sanouduttiin lopulta irti 1950-luvun alkupuoliskolla, taisi olla 1953.

        Okkultismi ei ole koskaa kuitenkaan näytellyt mitään pääroolia Vartiotorniseurassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      1989
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1705
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1332
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      1155
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      59
      1153
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      15
      1020
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      933
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      922
    Aihe