uutisissa ahtisaari kommentoi että nato äänestystä ei suomessa tarvita sen enempää kun perustuslakiin kuuluvaa äänestystä. pelkääkö hallitus sitä että kansa sanoo ei! millaisia omija etuja taas nää pulun-nussija päättäjät ajaa. mulla kihisee senverran että kun sopivas paikas tulis joku näistä kusipäistä vastaan jotka toitottaa hyvinvointia ja demokratiaa ym niin voisimpa vaikka vetästä turpiin sen enempiä kyselemättä ja kuuntelematta.
ahtisaaren mulkku
mä taas juu
7278
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Niillä kellä on valtaa vaikuttaa päätöksiin, yrittävät tietysti lisätä valtaansa. Ahtisaarelle riittää paljon mieluisia ja hyvin palkattuja tehtäviä tulevaisuudessakin jos saa Suomen kohti Natoa. Nykymeininki näyttää Suomessa menevän aina vaan kauemmas demokratiasta. Kyllä demareille kelpaisi vaikka diktatuuri Suomessa.
Kansanäänestyksen evääminen tai jättäminen suorittamatta merkittävisä asioissa on diktatuurin merkkejä.
Kun Suomen hallituksen pääministeri ilmoittaa, että EU:n perustuslain hyväksymisestä ei pidetä kansan vaatimaa kansanäänestystä, vaan eduskunta hyväksyy sen. Kun pääministeri määrää, että kansan vaatimaa kansanäänestystä ei pidetä, niin mitä muuta kuin TIKTAATTORIN VALTAA tällainen käytös on???? Suomessa on käytetty kansalaisten mielipiteen vastaisten päätösten teossa herkästi tiktaattorin valtaa, Mauno Koiviston presidentti kausilta lähtien. Nykyinen pääministeri, ihmekyllä on ryhtynyt vaatimaan Natoon liittymis kysymyksestä kansanäänestystä. Puhtaalla omallatunnolla voi sanoa, että Suomi on demokraattinen maa, jossa päätökset tehdään diktatuurin mallin mukaisesti, kansan ja kansanedustajien enemmistön tahdon vastaisesti. Että sellaisia ne meidän puoluepoliittiset johtajahulikaanit ovat.
...eli siis käytännössä aristokratia. Päättäjät käyttävät valtaansa sen mielipiteen mukaan mitä he itse ovat mieltä. Heidän ainoa pelkonsa on se "polittinen vastuu" joka kulminoituu äänestämiseen.
Kansanedustaja kun on kaksi kautta ollut edustajana niin sen jälkeen heille lankeaa itsestään n. 3500 euron eläke. Periaatteessa 27-vuotias voi päästä eläkkeelle...
ja kansa kävelee eli ei ole töitä kuin sellaisia milla ei elä.
ei voi paljoa vaatia
Suomalainen typerys, kuten sinä, ei ymmärrä sitä työtä ja arvostusta, jota presidentti Ahtisaari on pitkän uransa aikana saanut "muualla maailmassa".
Kaltaisesi ihmiset, jotka "kuhisevat kateutta" ja uhoavat "kostonhimoaan", ovat tyypillisiä sosiaalipummeja ja nahjuksia, joiden aivot on liimanhaistelu sulattanut tai ovat itse itsensä onnistuneet tuhoamaan omalla surkeudellaan.
Ainoa vaihtoehtosi, eli uhoamisesi on kuitenkin "hyttysen pierua" joka haisee ainoastaan omalle ulosteenhajuiselle itsekehullesi.