USA:n tekopyhyys

esitetään hyvää mutta teot on pahan toimia
4327
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

USA:n ei tarvitse "esittää" hyvää, koska se toimii maailman huvien arvojen puolesta.

Oliko Saddamin vallan kaataminen mielestäsi ehkä paha asia?

Entä Kosovon siviilien surmaamisen lopettaminen Naton lentokoneiden avulla?

Jos haluat kohdata pahuutta, mieti Iranin uhkauksia toisen itsenäisen valtion tuhoamisesta!

Hehän huutavat siellä kurkut suorina kuolemaa USA:lle ja kuolemaa Israelille.

Onko se mielestäsi hyvyyttä?

Äänestä
  • öljyn perässä Irakiin, joku voi laittaa kattavan listan usa:n pahan toimista.
    Irania pidetään yleisesti terrorismin tukijana, ei niiltä voi hyvää odottaakkaan

    Äänestä

  • jajaaa kirjoitti:

    öljyn perässä Irakiin, joku voi laittaa kattavan listan usa:n pahan toimista.
    Irania pidetään yleisesti terrorismin tukijana, ei niiltä voi hyvää odottaakkaan

    pidetään yleisesti terrorismin tukijana, jota se todella onkin niin kerro ihmeessä keinot millä Iranin saa lopettamaan terrorismin tukemisen.

    Ja olisit voinut kertoa jo ennen Persianlahden sotaa miten Saddam saadaan vetäytymään Kuwaitista ja lopettamaan oman kansansa murhaamisen.

    No Yhdysvallat löysi siihen keinon.

    Äänestä

  • Onpa sinulla oudot arvot, kun pidät laajamittaisia kidutuksia ja syyttömien vangitsemisia jopa vuosiksi "hyvinä arvoina". Koska länsimaiset hyvät arvot tuntuvat olevan sinulle vieraita, voin kertoa että niiden perusasioihin kuuluvat ihmisoikeuksien ja oikeusvaltion periaatteiden kunnioittaminen niin, että ihmisiä vangitaan vain näytön perusteella puolueettoman oikeudenkäynnin päätöksellä, eikä ketään kiduteta tietojen saamiseksi tai muusta syystä, varsinkaan täysin mihinkään syyttömiä.

    Lyhyesti siis, USA:n harjoittamat laajamittaiset ja systemaattiset kidutukset ja syyttömien vangitsemiset eivät ole hyviä arvoja. Olet siis erehtynyt USA:n suhteen, muunmuassa noiden vuoksi se ei toimi "hyvien arvojen" puolesta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


ottaa aivoon kirjoitti:

esitetään hyvää mutta teot on pahan toimia

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu