Aika on kypsä uudelle ydinvoimapäätökselle!
Omaksi ”Kioto-sopimukseksi” voidaan kutsua USA:n ja Aasian maiden elokuussa solmimaa APPCDC-ilmastosopimusta. Sopimus, Asia-Pacific Partnership on Clean Development and Climate, jonka USA, Australia, Intia, Japani, Kiina ja Etelä-Korea ovat keskenään sopineet, ei sisällä minkäänlaisia pakotteita. Kaikki kuusi maata vastaavat yhteensä yli puolesta maapallon energiakulutuksesta ja noin 40 % maapallon hiilidioksidipäästöistä. Vapaaehtoinen sopimus perustuu nykyaikaiseen tekniikkaan, joka mahdollistaa hiilidioksidipäästöjen vähentämisen. Ratkaisuja, joita Asia-Pacific Partnership tarjoaa, on muun muassa energiatehokkuuden nostaminen, ydinvoiman ja vaihtoehtoenergioiden lisääminen sekä puhtaampi hiilenpolttoenergia.
Myös muualla lisätään ydinvoiman käyttöä. Kanadan valtion energiayhtiö Ontario Power Generation avaa uudestaan jo kymmenen vuotta suljettuina olleita ydinvoimalaitoksia. Voimaloita pyörittää Bruce Power -yhtiö joka on valmis sijoittamaan kolme miljardia euroa saadakseen voimalat uudelleen tuotantoon vuonna 2009.
Saksassa otettiin uuden hallitusohjelman yhdeksi neuvottelukohdaksi nykyisten ydinvoimalaitosten voimassaoloajan jatkaminen. Osa Sdp:n neuvottelijoista vastustaa kuitenkin jatkoajan myöntämistä.
Ruotsilla ja Saksalla on eduskuntapäätös ydinvoimasta luopumisesta. Vaikka Ruotsi on sulkenut Barsebäck 1 ja 2, niin Ruotsi tuottaa tänään kymmenessä jäljellä olevassa ydinvoimalaitoksessaan enemmän ydinenergiaa kuin sulkemispäätöksensä aikana. Lisäksi Ruotsissa lokakuussa tänä vuonna Forsmarkin ydinvoimala jätti lupahakemuksen ydinvoimaviranomaisille kolmen reaktorinsa tehon korottamiseksi 410 megawattia, eli Loviisa ykkösen tehon verran. Tehonnosto maksaisi noin 200 miljoonaa euroa. Samojen tahojen omistama Ringhalsin ydinvoimala on jättänyt tehonkorotushakemuksen jo keväällä ja odottaa saavansa päätöksen marraskuussa 2005.
Suomessa odotetaan nyt marraskuussa hallituksen selontekoa energialinjauksista. Odotettavissa on, että hallitus suhtautuu myönteisesti kuudenteen ydinvoimalaan. Uudelle ydinvoimalalle on paikka jo varattu sekä Eurajoen Olkiluodossa että Loviisan Hästholmenilla. Loviisassa on ydinvoiman vastustus pienentynyt, kun Loviisaan aiottu turvallinen ja töitä tarjoava voimala on tullut korvatuksi sähkön tuonnilla Sosnovyi Borilta, Suomen lahden rannalla sijaitsevassa ydinvoimalassa kun yritys- ja turvallisuuskulttuuri on toisenlainen kuin Suomessa. Vuonna 2003 nostettiin uudella kaapelilla sähkön siirtokapasiteettia Venäjältä, Karjalan kannaksen kautta Suomeen, 40 prosentilla ja jo vanhoilla kaapeleilla tuotiin Venäjältä ydinsähköä Suomeen.. Lisäksi venäläiset liikemiehet aikovat rakentaa tämän lisäksi uuden siirtoyhteyden Suomesta Venäjälle, tällä kertaa 1000 megawatin merikaapelilla Kotkan ja Pietarin välillä. Kaapeliin mahtuu tehoa Loviisan ydinvoimalan verran. Helsingin Energia taas rakentaa Pohjolan Voimalan kanssa 350 megawatin merikaapelin Tallinnaan. Myös sitä kaapelia pitkin on saatavissa ydinsähköä Venäjältä.
Lisäksi on mielestäni merkitystä myönteisempään suhtautumiseen Loviisan seudulla se seikka, että ympäristöministeri Enestam on kääntynyt ydinvoimamyönteiseksi ja myös se seikka, että edellisessä ydinvoiman eduskuntaäänestyksessä ainoana Rkp-läisenä jaa-äänen ydinvoimalle antanut Henrik Lax on nykyisin Rkp:n presidenttiehdokas.
Magnus Rögård puheenjohtaja
http://www.saunalahti.fi/rog
Loviisan puolesta – För Lovisa ry
http://www.loviisanpuolesta.tk
Aika on kypsä uudelle ydinvoimapäätökselle!
Magnus Rögård
1
143
Vastaukset
- Kiitoskiitos
Tästä tyhjentävästä aiheesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11536Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras911450Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221031Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva184888Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2767- 102750
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42731Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks28728- 7694
- 60673