Silkkaa valhetta!

14 herra sanoi minulle: "Silkkaa valhetta julistavat profeetat minun nimissäni! Minä en ole heitä lähettänyt, en ole antanut heille tehtävää enkä puhunut heille. Valhenäkyjä, tyhjiä ennustuksia ja petollisia kuvitelmiaan he teille julistavat.Jermian kirja 14 14
4372
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

tällä palstalla taitaa olla vain pari kolme oikeaa profeettaa, joilla eri ilmestysarmolahjat toimii ja joita nimimerkkejä kannattaa lukea:
k-mies (se alkup.)
raimo
sitten on useita rasittavia "copypaste" tekstien ja linkkien tyrkyttäjiä, joilla
monella heistä suurin vastustettava asia maan päällä näyttäisi olevan se, kun lapsi saa kristillisen kasteen ja siinä luvatun Pyhän Hengen lahjan.

Äänestä
  • K-mies on portto, kirkon maksettu huora.

    Äänestä

  • profeetoiksi heistä ei ole. kiihkoisia omissa harhoissaa..

    Äänestä

  • Raamatussa olevia profeettoja kun tarkastelee, niin heissä on monia erilaisia persoonallisuuksia.
    Mutta minusta heissä on yhteisenä piirteinä se että he kertovat tunteistaan raamatussa.
    Näistä profeetoista täällä harva kertoo olleensa itse tuskissaan.
    Minä ainakin kun olen mähnyt näyn tai saanut profetian olen ollut ainakin kovasti tuskissani tai jopa peloissani ja järkyttynytkin.
    Nyt viimeisin näkyni poikkeaa siinä, että nyt en ole kokenut samanlaista surua ja itkua sen näyn keskelle joutuvissa kuin yleensä.
    Profetioissa Hangosta aloin itkemään ja tuskittelemaan hengessä, kuten profetiassani jossa olin näyssä satamassa ja kovissa tuskissa meren tähden.
    Tämä viimeisin näkyni on sellainen, että näin kerrostaloja ilman lämmitystä aivan jäätyneinä.
    No ei siitä enempi kun se ei nyt silleen sovi aiheeseen. Oikeita profeettoja.
    Tuntuu vaan että miksi ei profetioita täällä esiin tuovat eivät kerro tuntemuksistaan?
    Minusta profetiat yleensä tulevat kun ihminen suree ja rukoilee asian, ihmisen puolesta ja saa näyn ja profetian.
    Nyt tuntuu että täällä profetiat on enempi analyysejä.
    Sinänsä ihan hyvä niin ja voihan profetiat tulle niinkin? Päättelemällä?
    Kuitenkin luulisin että profeetat tuntevat ja rakastavat lähimmäisiään ja Herra antaa profetioita totisille rukoilijoille. Joihin minä en laske kuuluvani.
    Toiset profetoivat kiivaasti Pyhässä vihassa. Toiset säälin vallassa. Toiset analysoimalla. Rn usko toisen olevan sen oikeampi kuin toisen.
    Minusta hyvä että profetoidaan ja varoitetaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


toinen mooses kirjoitti:

14 herra sanoi minulle: "Silkkaa valhetta julistavat profeetat minun nimissäni! Minä en ole heitä lähettänyt, en ole antanut heille tehtävää enkä puhunut heille. Valhenäkyjä, tyhjiä ennustuksia ja petollisia kuvitelmiaan he teille julistavat.Jermian kirja 14 14

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu