raahaa!!
oletteko tyytyväisiä jumalanpalveluksen eli ennenmuinaisen uamukokkouksen ajankohtaan kello yhteentoista?
minun kotikirkossani jumalanpalvelus järjestetään vähintäin kerran kuussa myöhemmin iltapäivänä ja se on henkilökohtaisesti kolahtanut sopivaan saumaan.
oletteko tyytyväisiä jumalanpalveluksen eli ennenmuinaisen uamukokkouksen ajankohtaan kello yhteentoista?
minun kotikirkossani jumalanpalvelus järjestetään vähintäin kerran kuussa myöhemmin iltapäivänä ja se on henkilökohtaisesti kolahtanut sopivaan saumaan.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Uhraamisesta on kyse ja eihän nykyuskovainen voi luopua tai uhraa omasta tärkeästä ajasta Jumalalle? Niin saatika sitt ruuasta niin että on paastossa? Ja vielä sitt että olis pois niist tärkeistä amerikkalaisia sarjoista joka niin mielyttää liha? Elikä kauniit ja rohkeat ja kotikatu, tunteet ja tuoxut , haisevat ja pöyhkeät , no salkkarit ilman muuta ja rivot ja röhkivät?? Nooodiin eikö siin riittävästi on Suomalaisille himoille??
Vapautta Jumala tä synnin kanssa turmiosta ennenkuin turhuuden köysi kiristyy rangaistuxineen ja synnyttää kuolema!! On minun rukous Herra Jeesus!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
(savis) !!!! !!!!
eihän kauniit ja rohkeat, ynnä muut listasi lihis-sarjat tule sunnuntaina iltapäivällä niin, että mitä sinä siellä vaahtoot?
oletan, että savis on mies, jonka ei tarvitse ennen kirkonmeininkeihin lähtöä loihtia perheelle sunnuntailounasta. hän voi aivan kaikessa rauhassa ja hurskaudessa uhrata aamunsa kirk`aikaan.
Iltaa Tode!
Meilläpäin aloittavat tervehdyssanat tasan kello 10. Iltakokouksia on harvemmin, vain, jos on joku erityistäkin erityisempi tilaisuus.
Anne
kello kymmenen jumalanpalvelusaikahan on jäänne niiltä ajoilta, jolloin piti ehtiä kipaista kirkossa aamu- ja iltalypsyn välillä. nykyisin harvalla on enää lehmänlypsyä ajankäyttöä määräämässä.
Hei Tode!
Hmmm. Totta. Ei meilläkään lehmiä ole, vaikka maalla asutaankin. Vain 3 kissaa (lukumäärä kasvanut muutama viikko sitten). :D
No, ehkäpä täällä Jumalanpalvelukset alkavat niin aikaisin, että kaikki kunnon perheenäidit ehtivät sitten varmasti saada lounaan valmiiksi klo 13 mennessä. :D Tosin meilläpäin joka porukka aloittaa samaan aikaan. Niin evankeliset, katoliset ja vapaat suunnat. Hmmm. Ehkäpä pitäisi joskus kysyä syytä moiseen...
Anne