Itä-Berliinin Tarja

ExPertti

Eduskunnan DDR:n tunnustamista suvereeniksi valtioksi ajaneen toimikunnan varapuheenjohtaja Tarja Halonen on jälleen pyrkimässä presidentiksi.
Ensinnäkin, tämän eduskunnan DDR-toimikunnan työstä hyöty meni yksinomaan DDR:n piikkiin. Länsi-Saksa koki tämän toiminnan kohdistuvan sen etuja vastaan. Mitäpä nämä kommunistien kanssa liittoutuneet yleisradikaalit taas siitä olisivat välittäneet!

Näiltä ajoilta, ehdokas Halosen tunnetuista DDR-sympatioista lähtien, hänen tarkempi osuutensa kommunistivaltion pyrkimysten tukemiseksi on jätetty selvittämättä.

Kun DDR vihdoin viimein romahti omaan mahdottomuuteensa, sen turvallisuuspalvelun STASIn asiakirja-aineistoa kulkeutui Yhdysvaltoihin. Sieltä Suomen Suojelupoliisi sai luettelon STASIn palveluksessa olleista suomalaisista agenteista.

Presidentti Koivisto (sdp)sulki luettelon kassakaappiin, joten se jäi julkistamatta, presidentti Ahtisaari (sdp) jatkoi samaa linjaa, kuten myös viimeksi presidentti Halonen (sdp).

Julkisuudessa olleiden tietojen mukaan useita politiikkoja olisi mainittu tähän salassa pidettyyn luetteloon liittyen mm. sdp:n Kalevi Sorsa, Tarja Halonen, Erkki Tuomioja.

Ovatko siis pukit olleet kaalimaan vartijoina?

Kansalla on täysi oikeus saada kuulla totuus tästä DDR:n hyväksi, vastoin Suomen valtion etuja, tapahtuneesta toiminnasta. STASI-luettelo on julkistettava. Demaripresidenttien on tultava listan kanssa kaapista, vaikka liippaisi kuinka....

SDP:n uskottavuus on pelissä. Halosen uskottavuus liukeni vessanpöntöstä alas jo vuosia sitten.

7

355

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • agenttitarinoita....

      ....lesbottelua, mummottelua ja muuta asiallista...yritä kovemmin?

      • matti

        mitäs muuta tuohon sanoisi, kun että näyttää menevän huonot housuihin sossuilta kun asiat alkavat paljastua, hermo ei pidä


      • PKiski
        matti kirjoitti:

        mitäs muuta tuohon sanoisi, kun että näyttää menevän huonot housuihin sossuilta kun asiat alkavat paljastua, hermo ei pidä

        Vedähän taas saappaat jalkaan ja lähde pellolle metsästämään naapurin Mansikkia. Ties vaikka sinulla kävisi flaksi.

        Halosen ylivoima on tietenkin joidenkin mielestä huono homma, mutta sellaista se demokratia on.


      • justus666
        PKiski kirjoitti:

        Vedähän taas saappaat jalkaan ja lähde pellolle metsästämään naapurin Mansikkia. Ties vaikka sinulla kävisi flaksi.

        Halosen ylivoima on tietenkin joidenkin mielestä huono homma, mutta sellaista se demokratia on.

        sdikaako nait senkin pervo halosfani. Ei voi muuta kuin ihmeteöllä miten tyhmiä ihmisiä Kalliossa asuu!


    • listoilla

      Se on just noin. Meillä on presidenttinä Stasin hyväksi työskennellyt henkilö. Ei ole kaukana maanpetturuudesta. Mutta eihän siitä Halos-uskovaiset välitä.

      Toivon vain, että saan elää niin kauan, että totuudet lopulta tuodaan päivänvaloon. Silloin on myöhäistä rypistää, mutta tulee kuitenkin jälkikäteen osoitettua, miten röyhkeästi vasemmisto on tätä maata pettänyt.

    • ,,,,

      Tästä voisi joku kehitellä kansalaisAdressin ja kerätä siihen nimiä näiden kansioiden julkistamiseksi.

      Vinkki jollekkin oikeen aktiiviselle.

    • Teemu

      Mikäs siinä, Kalliosta kotoisin. Epämääräistä sakkia kuten muutkin! Mitäs sitten odotit?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2040
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1716
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1375
    4. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      59
      1180
    5. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      1173
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1026
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      950
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      942
    Aihe